Rok 2019: Milion turistů ve Splitu a rekord v Pule


ubytování Chorvatsko

Také se na začátku roku ohlížíte po tom předchozím a sumírujete, co se povedlo a co moc ne? Co se týče Chorvatska, může si gratulovat. Nejméně dvě turistická města lámala letos rekordy v návštěvnosti, což jen potvrzuje to, že Chorvatsko je stále oblíbenější turistickou destinací.

Splitu se povedl další rekord. V roce 2019 přivítal téměř milion turistů!

Město Split leží ve střední Dalmacii u pobřeží a je cílem mnoha turistů z celého světa. Jak to vypadalo v roce 2019?

Splitski Dnevnik hlásí, že pouze v prosinci Split navštívil rekordní počet turistů – celkem 17 000 (z toho 10 426 zahraničních), což je o 19 % více než loni! V tento měsíc přišlo nejvíce turistů z Asie a Bosny a Hercegoviny. Následovali Němci, Slovinci, Rakušané a Američané. Velký počet turistů v prosinci byl očekáván, neboť město si hodně zakládá na velkolepé oslavě Silvestra, která je po desetiletí vyhlášená. K tomu pořádá adventní, zábavní a kulturní akce.

Počet turistů, kteří dorazili do Splitu během celého roku se vyšplhal téměř k milionu, což je nový rekord pro město. Je to o 9 % více než předchozí rok a jedná se o jeden z největších nárůstů v celém Chorvatsku.

V roce 2019 Split nejvíce navštívili Američané (105 00) a následovali Britové (94 000). Za nimi to byli Němci, Francouzi, Australané a Italové. Celkem do města na dovolenou dorazilo také 75 000 Chorvatů. Průměrná délka pobytu v evropských městech je 2,4 dne. Ve Splitu však hosté pobyli průměrně 3 dny, čímž se toto město stalo jednou z nejúspěšnějších městských destinací roku 2019.

Rok 2019 byl úspěšný také pro Pulu

Pulu na Istrijském poloostrově tradičně navštěvuje nejvíce turistů z Německa, zvýšil se však počet turistů přicházejících z Itálie (o 5 %) a z Velké Británie (11 %). Podle Glas Istre přivítala Pula v roce 2019 celkem 465 160 návštěvníků, což je o 6 % více než předchozí rok. Také narostl nárůst místních turistů. Čím to je? Jednoduše podporou cestovního ruchu. V Pule se začalo konat více zajímavých kulturních akcí, které si tu turisté od června do září mohli užívat téměř každý den.

ČTĚTĚ:   Vyberte si svůj chorvatský ostrov

A kde lidé nejčastěji přenocovali? Oproti loňsku to bylo více na plavidlech a v soukromých apartmánech. Nejmenší nárůst (ale přesto nárůst) zaznamenaly kempy. Naopak hostely zůstaly na obdobné pozici jako loňský rok.

Během vánočních svátků nepřicházelo tolik lidí v organizovaných skupinách z Itálie a Rakouska jako tomu bývalo tradičně řadu předchozích let, ale vystřídali je místní turisté, hosté ze Slovinska a individuální návštěvy z Německa a Itálie.

 

levné apartmány Split
Ubytování ve Splitu

Ohodnoťte

One Response to Rok 2019: Milion turistů ve Splitu a rekord v Pule

  1. Veronika Balcarová

    Croatia ❤️❤️❤️

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2020, Kategorie : Chorvatsko