Město Senj


ubytování Chorvatsko

Město rudovlásky Zory je nová tématická stezka, kterou nabízejí návštěvníkům města Senj pod horou Velebit. Před druhou světovou válkou Senj navštívil švýcarský spisovatel Kurt Kläber pod pseudonymem Kurt Held. Později napsal román «Rudovláska Zora a její parta», inspirovaný skutečnými zdejšími postavami a událostmi z třicátých let dvacátého století. V díle, které bylo poprvé uveřejněno v roce 1941 a od té doby se dočkalo ještě mnoha vydání, vystupuje čtrnáctiletá Zora. Je vůdkyní party sirotků, kteří se nazývají piráty a schovávají se v tvrzi Nehaj nad městečkem Senj. Živí se drobnými krádežemi, ale kradou jen bohatým.
Senj Chorvatsko
V roce 1978 byl natočen v německo-švácarsko-jugoslávské koprodukci stejnojmenný televizní seriál, který sklidil obrovský úspěch v němeky mluvících zemích. Je tam populární do dneška. Před třemi lety byl o rudovlásce Zoře a jejích dobrodružstvích natočen i celovečerní film, který byl v německých kinech uveden v roce 2008. Díky této popularitě Rudovlásy Zory a zájmu německy mluvících turistů o Senj byl zahájen projekt «Město rudovlásky Zory» v rámci něhož vyšla také brožura. Tématická procházka vede do míst, na kterých byl seriál natočen, od jádra starého města až na tvrz Nehaj a současně seznámí návštěvníky s některými epizodami ze zajímavých senjských dějin.

Tvrz Nehaj, symbol města Senje, byla vystavěna v roce 155á pod dozorem kapitána a generála chorvatské vojenské krajiny Ivana Lenkovića. Je vystavěna z materiálu, který pochází ze zbořených kostelů, kláštera a domů, které vyrostly vně senjských hradeb. V prvním patře byly místnosti pro důstojníky a velitele tvrze. Ve druhém patře byla umístěna dělostřelecká baterie, složená z 11 těžkých děl. Dnes se zde konají kulturní akce a hudební pořady, vědecké konference a jiné programy. Vrchol tvrze slouží jako vyhlídka. Z ní kdysi stráže pozorovaly příjezdové cesty do Senje z pevniny a moře a přijímaly kouřové a světelné signály od svých spolupracovníků z ostrovů a pobřeží. Z vrcholku tvrze je hezký výhled na Chorvatské přímoří a ostrovy Rab, Goli, Prvić, Cres, Krk, a hory oblasti Horského kotáru, pohoří Učka a Velebit. Tvrz Nehaj je otevřená pro návštěvníky od května do listopadu.

ČTĚTĚ:   Slatine na ostrově Čiovo u Trogiru

Kromě Nehaje a dalších historických památek nabízí oblast Senje i četné jiné zajímavosti. V okolí města je horská osada Krivi Put, horské sedlo Vratnik (698 metrů), odkud je nádherná vyhlídka do okolí. V okolních lesích jsou loviště s hojností zvířeny. Je to ideální místo k horské turistice a lovu. V obci Senjska Draga si lze prohlédnout klasicistické mauzoleum iz 1848 roku. Rozhodnete-li se pro velebitské krásy, nejspolehlivější je horská chata Zavižan (asi s padesáti lůžky), do níž se dostanete přes vísky Svatý Juraj a Oltare. Odtud se můžete vydat na kratší nebo delší procházku a prohlédnout si četné přírodní vzácnosti – botanickou zahradu, hory zvané Hajdučki a Rožanski kukovi, propast Lukinu jamu a další.

Město Senj je známé i díky četným zábavním pořadům. Nejznámější jsou zimní karneval v lednu a únoru, přehlídka mužských folklorních pěveckých skupin v červenci a Senjský letní karneval v srpnu.

webové stránky turistického sdružení Města Senje: www.tz-senj.hr

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko