Město Starigrad u Plitvických jezer domov Vinetoua


ubytování Chorvatsko

Smaragdově zelená Plitvická jezera, impozantní skalní stěny Paklenice, světélkující slapy řeky Krky, mystické horské vrcholky kontrastující s neobvykle hlubokým kaňonem řeky Zrmanjy v parku přírody Velebitu.

To je bohatá nabídka rozmanitých přirodních krás, kvůli nimž byla v šedesátých letech minulého století právě tato místa vybrána k natáčení legendárních filmů o indiánském náčelníkovi Vinetouovi, nejznámějším hrdinovi dobrodružných románů německého spisovatele Karla Maye. Překrásná místa natáčení se v celé své kráse dodnes zachovala a návštěvníci se s nimi nejlépe seznámí začátkem června v průběhu akce nazvané «Po stopách Vinetoua». Je to každoroční setkání milovníků děl Karla Maye a slavného indiánského náčelníka, při němž se účastníci mohou spřátelit s někým ze členů filmového štábu, zajezdit si na koni nebo si zastřílet z luku, zúčastnit se nezapomenutelných večerů venku u táboráku, při grilování masa a zpěvu táborových písniček.Starigrad Paklenica Chorvatsko

Dobrodružství začne návštevou výstavy o Vinetouovi, na které se návštěvníci seznámí s osobností a dílem Karla Maye. Výstava se nachází ve staré části hotelu Alan, v němž byl ubytován filmový štáb při natáčení filmů o Vinetouovi. Lze si prohlédnout původní pokoje filmařů, dokumentární fotografie z natáčení a původní rekvizity. Potom následuje výlet lodí do kaňonu řeky Zrmanjy, návštěva nejznámějšího chorvatského národního parku Plitvická jezera. Jedno z nich je jezero Kaluđerovac, známé jako «Stříbrné jezero» z filmu «Poklad na Stříbrném jezeře».

Následuje prohlídka národního parku Krka, překrásné krasové řeky, zdobené slapy a křišťálově čistými jezírky. Turistické lodi parku plují po téže trase, po níž kdysi pádlovali ve svých kánoích Vinetou a Old Shatterhand ve filmech «Vinetou I» a «Vinetou a Old Shatterhand v Údolí smrti». Filmové scény bitev indiánských náčelníků s americkou armádou byly natočeny u nádherného Roškého slapu. Břehy slapu zdobí staré vodní mlýny, v nichž se ještě dnes občas mele obilí a peče domácí chléb.

ČTĚTĚ:   Kapitánské zkoušky v Chorvatsku

Při prohlídce nejzajímavějších míst na úbočích mýtických chorvatských hor Velebitu provázejí návštěvníky členové někdejšího filmového štábu. Na úseku Tulove grede, impozantním horském hřebeni, byly natočeny nejdramatičtější filmové scény, v nichž umře Vinetouova sestra, otec a také samotný Vinetou. Krása a působivost tohoto místa jsou tak silné, že tady byly pořízeny skoro všechny nejznámější fotografie hlavních filmových hvězd – Lexe Barkera, Pierre Brice a Marie Versiniové, stejně jako legendární filmový plakát k filmu Vinetou I.

Kromě návštěvy míst, na nichž byly natočeny legendární scény o indiánském hrdinovi, mají návštěvníci možnost navštívit město Zadar, jehož dějina sahají hluboko do minulosti Návštevníky udiví architektura centra města Zadar, kde stojí četné kostely a muzea. Jedna z nejnovějších atrakcí města, které patří k jedinečným na světě, je Muzeum antického skla a městská instalace «Mořských varhan» a «Pozdravu slunci».

Nedaleko od Starigradu je městečko Pag, jedno z mála zachovaných renesančních městeček a centrum stejnojmenného ostrova, známého díky tradici výroby soli z moře, krajek a jehněčího masa jako původní gastronomické speciality.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2010, Kategorie : Chorvatsko, Magazín