Město Starigrad u Plitvických jezer domov Vinetoua


ubytování Chorvatsko

Smaragdově zelená Plitvická jezera, impozantní skalní stěny Paklenice, světélkující slapy řeky Krky, mystické horské vrcholky kontrastující s neobvykle hlubokým kaňonem řeky Zrmanjy v parku přírody Velebitu.

To je bohatá nabídka rozmanitých přirodních krás, kvůli nimž byla v šedesátých letech minulého století právě tato místa vybrána k natáčení legendárních filmů o indiánském náčelníkovi Vinetouovi, nejznámějším hrdinovi dobrodružných románů německého spisovatele Karla Maye. Překrásná místa natáčení se v celé své kráse dodnes zachovala a návštěvníci se s nimi nejlépe seznámí začátkem června v průběhu akce nazvané «Po stopách Vinetoua». Je to každoroční setkání milovníků děl Karla Maye a slavného indiánského náčelníka, při němž se účastníci mohou spřátelit s někým ze členů filmového štábu, zajezdit si na koni nebo si zastřílet z luku, zúčastnit se nezapomenutelných večerů venku u táboráku, při grilování masa a zpěvu táborových písniček.Starigrad Paklenica Chorvatsko

Dobrodružství začne návštevou výstavy o Vinetouovi, na které se návštěvníci seznámí s osobností a dílem Karla Maye. Výstava se nachází ve staré části hotelu Alan, v němž byl ubytován filmový štáb při natáčení filmů o Vinetouovi. Lze si prohlédnout původní pokoje filmařů, dokumentární fotografie z natáčení a původní rekvizity. Potom následuje výlet lodí do kaňonu řeky Zrmanjy, návštěva nejznámějšího chorvatského národního parku Plitvická jezera. Jedno z nich je jezero Kaluđerovac, známé jako «Stříbrné jezero» z filmu «Poklad na Stříbrném jezeře».

Následuje prohlídka národního parku Krka, překrásné krasové řeky, zdobené slapy a křišťálově čistými jezírky. Turistické lodi parku plují po téže trase, po níž kdysi pádlovali ve svých kánoích Vinetou a Old Shatterhand ve filmech «Vinetou I» a «Vinetou a Old Shatterhand v Údolí smrti». Filmové scény bitev indiánských náčelníků s americkou armádou byly natočeny u nádherného Roškého slapu. Břehy slapu zdobí staré vodní mlýny, v nichž se ještě dnes občas mele obilí a peče domácí chléb.

ČTĚTĚ:   Split: ideální místo u moře s možnostmi skvělých výletů

Při prohlídce nejzajímavějších míst na úbočích mýtických chorvatských hor Velebitu provázejí návštěvníky členové někdejšího filmového štábu. Na úseku Tulove grede, impozantním horském hřebeni, byly natočeny nejdramatičtější filmové scény, v nichž umře Vinetouova sestra, otec a také samotný Vinetou. Krása a působivost tohoto místa jsou tak silné, že tady byly pořízeny skoro všechny nejznámější fotografie hlavních filmových hvězd – Lexe Barkera, Pierre Brice a Marie Versiniové, stejně jako legendární filmový plakát k filmu Vinetou I.

Kromě návštěvy míst, na nichž byly natočeny legendární scény o indiánském hrdinovi, mají návštěvníci možnost navštívit město Zadar, jehož dějina sahají hluboko do minulosti Návštevníky udiví architektura centra města Zadar, kde stojí četné kostely a muzea. Jedna z nejnovějších atrakcí města, které patří k jedinečným na světě, je Muzeum antického skla a městská instalace «Mořských varhan» a «Pozdravu slunci».

Nedaleko od Starigradu je městečko Pag, jedno z mála zachovaných renesančních městeček a centrum stejnojmenného ostrova, známého díky tradici výroby soli z moře, krajek a jehněčího masa jako původní gastronomické speciality.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2010, Kategorie : Chorvatsko, Magazín