Míříte do Trogiru či Splitu? Doporučujeme výšlap na horu Sinjal!


ubytování Chorvatsko

Blíží se konec září a pomalu přichází to pravé období na túry a výšlapy. Přestože v Chorvatsku i v září a říjnu bývá hezké počasí na koupání, je tato doba lákavá především pro ty, kteří mají rádi toulky v přírodě. A Chorvatsko je rozhodně zemí, kde je přírodního bohatstvívíc než dost. Ostatně o tom svědčí také množství místních překrásných národních parků a rezervací.

My vás dnes ale zveme na nejvyšší horu této země, která tvoří dokonalou kulisu třeba takovému Trogiru! Horu Sinjal možná neznáte podle názvu, jistě ale pohoří Dinara znáte z chorvatských obrázků. Ano, je to ta velká „skála“ v pozadí! Možná k vám právě teď přichází inspirace pro váš další výlet v Chorvatsku – tentokrát jdeme daleko od moře, za to ale vysoko  do oblak!

 

 

Vrchol Sinjal (též nazýván Dinara) se vypíná do výšky 1831 metrů nad mořem a je nejvyšší horou Chorvatska. Leží v pohoří Dinara nedaleko od hranic s Bosnou a Hercegovinou. Na horu není nemožné se dostat. Vedou k ní dokonce 4 stezky a všechny jsou poměrně dobře schůdné!

4 cesty na vrchol

Jednou z možností, jak se vypravit na Sinjal, je z vesnice Knin. V tomto případě je cesta dlouhá přes 11 kilometrů a hodně turistů využívá přespání v chatě Brezovac. Pokud to budete mít v plánu i vy, domluvte si přespání dopředu, ať potom nejste překvapeni, že nemáte kde nocovat.

Druhou možností je začít túru ve vesnici Glavaš, odkud je cesta k vrcholu dlouhá přibližně 8 km.

Třetí trasa vede od obce Mirkoviči – Brezovac a je hodně příkrá, takže se připravte na to, že si tady dáte hodně do těla.

Čtvrtá cesta, kterou ale pravděpodobně nevyužijete, je dlouhá 7 km a začíná ve vesnici Umišta, která leží v Bosně a Hercegovině.

ČTĚTĚ:   Kouzelné místo - Mali Brijun

Důvody, proč je trasa z Glavaše nejoblíbenější

Trasu z Glavaše využívá nejvíc turistů. Proč? Je to nejkratší cesta, která vede z chorvatské strany, není příliš náročná a čekají vás na ní krásná místa.

Jednou z dominant této trasy je zřícenina pevnosti Glavaš, která sloužila jako obrana proti osmanským bojovníkům. Dalším bonusem je pramen vody s názvem Gornji Bunar, který slouží i jako odpočinkové místo. Těsně před finálním stoupáním stojí dřevěná útulna, ve která se dá i přenocovat, což vy při své krátké cestě potřebovat nebudete. Můžete si tu ale odpočinout, nabrat poslední síly, nasvačit se a vydat se ke svému cíli. Odtud vám už totiž stačí překonat posledních 200 výškových metrů a jste na nejvyšší hoře Chorvatska!

Dopřejte si nezapomenutelný zážitek!

Pro mnoho lidí je cesta na vrchol Sinjal výzva. Pokud svou dovolenou (ideálně mimosezónní) budete příště trávit v letoviscích, jako je Split, Zadar, Trogir nebo někde poblíž, zapřemýšlejte nad tímto výstupem. Co vám můžeme slíbit? To, že rozhodně výšlapu ani stráveného času v této krásné chorvatské přírodě a v naprostém, úžasném klidu nebudete litovat! Naopak si z této dovolené odnesete  zážitek, který se vám ani po mnoha letech neslije s jinými, jako se to občas stává, když trávíme dovolenou stále na podobných místech a děláme podobné činnosti.

Takže, turistice zdar a pošlete nám potom fotku! 🙂

 

levné apartmány Trogir
Ubytování v Trogiru

2 Responses to Míříte do Trogiru či Splitu? Doporučujeme výšlap na horu Sinjal!

  1. Anna Vlasakova

    tak túto promenádu milujem…je to krásne mesto…a milí ľudia

  2. Veronika Navrátilová

    Trogir a Split tam je krásně

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2020, Kategorie : Chorvatsko