Mljet – zelený ostrov


ubytování Chorvatsko

Ostrov Mjlet je kouzelný. Při pohledu ze výšky byste neviděli nic než čistou zeleň a lesy. Západní část tohoto krásného ostrova byla v roce 1960 vyhlášena národním parkem Chorvatska, aby byl zachován původní ekosystém na Jadranu. Národní park leží bokem od civilizace a od přehnaného turismu.

Ostrov se nachází v Jižní Dalmácii cca 8 km na západ od poloostrova Pelješac. Budete-li zde trávit dovolenou, určitě se jeďte na Mljet podívat, rázem se ocitnete jakoby v jiném světě. Ostrov je 37 km dlouhý, 3 km široký a jeho národní park představuje hlavní magnet pro všechny návštěvníky.

Krásy národního parku Mljet

Mljet má úžasně bohatou vegetaci, ve které najdete 5 různých druhů lesa, z nichž převažují především lesy borovicové a dubové. Ostrov má skalnaté pobřeží a v některých místech si les razí cestu rovnou k moři, díky čemuž může často působit jako neobjevená země. Skalní stěny skrývají spoustu místa pro jeskyně a krasová pole vytváří jámy, závrty a jezera se slanou vodou, která jsou propojená s mořem a někdy vysychají.

Můžete si vyjít na kopec Montokuc, který nabízí úžasné pohledy na ostrov Mljet a okolní malé ostrůvky. Po národním parku se můžete pohybovat pouze pěšky nebo na kole. Nepotkáte zde auto, a proto tu každý cestovatel zažívá nádherné okamžiky a odváží si vzpomínky na celý život.

Mljet

Velké a Malé jezero

To, co každého okouzlí, jsou 2 fascinující jezera – Velké a Malé jezero, které se najednou zjeví uprostřed temných lesů. Jsou to v podstatě hluboké krasové doliny, které zalilo moře. Při přílivu a odlivu tu vzniká silné proudění, které bylo dříve využíváno k pohonu mlýnů.

Jezera jsou propojena mezi sebou a s mořem Solinskym průlivem, a tak voda v nich je slaná, ale méně než ta na otevřeném moři. Také teplota vody je o několik stupňů vyšší. V jezerech je zakázán lov ryb a nesmí sem připlout žádné jachty. Jsou však vhodná ke koupání a pokud bude příležitost, neměli byste tuto nabídku matky přírody odmítnout. Nejen koupání, ale i samotný pohled na jezera je opravdovým balzámem pro duši, a tak převážně díky jim navštěvuje ostrov Mjet každoročně hodně turistů, milovníků přírody i přírodovědců.

ČTĚTĚ:   Říjen v Chorvatsku: místo plavek sbalte kolo!

Odhaduje se, že jezera vznikla před 10 000 lety a v té době byla sladkovodní. Velké jezero má hloubku 46 metrů, malé 29 metrů.

Klášter sv. Marie, Mljet

Na Velkém jezeře je zajímavý malý ostrov – ostrůvek svaté Marie, na kterém je postaven klášter svaté Marie v původně románském stylu. Pochází z 12. století a v pozdější době představoval centrum vzdělanosti a umění. Právě zde vzniklo několik kronik a spisů, které slouží jako nejcennější písemnosti se svědectvím o chorvatských historických událostech a kulturních počinech. Za vlády Tita byl klášter přestavěn na hotel a pomalu se opět rekonstruuje do své bývalé podoby.

Fauna ostrova

Kdysi na ostrově hojně žili jedovatí hadi, ale tomu je už dnes konec. Uměle sem byly dovezeny asijské šelmy promyka mungos, které s velikou oblibou chytají a likvidují jakkoliv jedovaté hady. Ty tu dnes již téměř nespatříte, ale je tu dost ještěrek a ze savců můžete pozorovat jeleny a pohybují se tu i divoká prasata. Také ornitologové a rybáři by si na ostrově Mljet přišli na své.

Ostrov Mljet

Na ostrově Mljet žije 1230 obyvatel v několika málo osadách, kde je možné najít ubytování. Většina organizovaných výletů na ostrov Mljet a do parku jsou pouze jednodenní. Ale těm, kteří milují přírodu a klid doporučujeme zůstat déle a užívat si pravou romantiku, která se na Jadranu nikde jinde pravděpodobně opakovat nebude.

NP Mljet

Nejvýznamnější město ostrova je Sobra, kde je dokonce čerpací stanice pro auta a lodě. Na ostrov Mljet se můžete dostat z Dubrovníku, z poloostrova Pelješac (obec Prapratno) nebo turistickými loděmi ze Splitu, Hvaru a Korčuly.

Hlavní přístav ostrova je Pomena a přímo odtud vede pěší stezka k jezerům. Do parku se také dostanete z obce Polače nebo Crna klada. V rámci vstupného se dostanete také na ostrůvek sv. Marie v rámci organizované vyjížďky.

ČTĚTĚ:   Jak se připravit na cestování s kočkou i k moři?

Co praví legenda

Znáte slavný Homérův epos Oddysea? Legenda praví, že to byly právě skalní stěny ostrova Mljet, do kterých při své plavbě Homérův hrdina narazil a sedm let žil u nymfy Kalypsó. Na ostrově je také jeskyně nesoucí název eposu. Odysseova jeskyně leží ve skalách u pobřeží na jih od vesnice Babino Polje.

Pravdu už nikdo nyní nezjistí. Co však zůstává je to, že ostrov Mljet je svou bohatou přírodou jedinečný a na celém Jadranu je to nejzalesněnější ostrov, který si zaslouží ochranu a obdiv.

 

levné apartmány Mljet
Ubytování na ostrově Mljet

Mljet – zelený ostrov
5 (100%) 1 hlas[ů]

6 Responses to Mljet – zelený ostrov

 1. Dagmar Bury

  Už ať je léto

 2. Aleš Kohoutek

  byl jsem tam na dovče a opravdu krásný ostrov

 3. Anna Pavelková Tomková

  A nedal byste mi, prosím pěkně, kontakt? Nemohu nic rozumného najít…. Děkuji!

 4. Aleš Kohoutek

  Nic jsme předem domluveno neměli,jeli jsme auty,trajektem na ostrov a hnedka u pobřeží jsme našli ubytování, jestli hledáte klid a odpočinek,tak opravdu doporučuji.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2016, Kategorie : Chorvatsko