Pelješac: poloostrov ústřic a vynikajícího vína


ubytování Chorvatsko

Na první pohled na mapě byste možná poloostrov Pelješac považovali vzhledem ke svému tvaru za ostrov. Není však tomu tak. Pojďte se s námi podívat na jih Chorvatska. Na poloostrov Peljšac, které není jenom známé turistické letovisko Orebić. Poloostrov nabízí krásnou zelenou přírodu a mimochodem se zde pěstují vynikající vína, především Postup a Dingač.

Kromě lahodného vína se zde velmi dobře daří olivám a mandlím, a co vás možná překvapí, jsou umělé pěstírny ústřic v Malostonském zálivu. I když, proč by vlastně mělo. Chorvati patří na přední příčky konzumentů ústřic na světě společně s Řeky, Francouzi, Američani nebo Japonci.

Hadí vrch

Nejvyšší horou je Sveti Ilija, nazývaný též Zmijino Brdo, v překladu „hadí vrch“. Své jméno hora nedostala jen tak pro nic za nic. Ještě za římské nadvlády to bylo místo výskytu jedovatých hadů. Klidně si na horu vyjděte (přesto však v kvalitní obuvi) , hadi téměř vyhynuli a nebo se stáhli do horské divočiny.

peljesac

Se stejným problémem se potýkal i vedlejší ostrov Mljet a problém byl na obou místech vyřešen stejně. Na přelomu 19. a 20. století sem byly dovezeny promyky indické, které se vyskytují v Asii a loví a likvidují s oblibou všechny, i ty nejjedovatější, hady. Jejich ústrojí je uzpůsobeno tak, že je tato šelma téměř imunní vůči veškerým jedům. Například v Indii je rodiny dávají svým dětem nejen jako domácího mazlíčka, ale především jako ochranu právě před hady.

Poloostrov a jeho obyvatelé

Na poloostrově žije v současné době 8 250 obyvatel. Již od 10. stol. se věnovali mořeplavbě, která zaznamenala největší rozkvět v 17. stol. Prvními historickými obyvateli poloostrova byli Ilyrové a byla zde dokonce nedávno objevena významná ilyrská svatyně z prvního tisíciletí př.n.l., která představuje jedinečný unikát.

ČTĚTĚ:   Léto v Chorvatku 2020: Jaké bylo?

Místo, kde potkáte nejvíce turistů, je jihozápad a západ, neboť toto pobřeží je chráněno před bórou (silnými větry z východu). V lednu se zde teploty pohybují průměrně okolo 9 °C a v červenci cca 26 °C. Je to především turistické letovisko Orebić, které je dominantou cestovního ruchu.

Orebić je krásné místo s úchvatnými plážemi a mezi ním a osadou Viganj se rozkládá prý nejkrásnější oblast poloostrova. Podívejme se však ale také na jiná, zajímavá místa poloostrova.

Ston, Mali Ston a rybářská osada Drače

Ston

Město Ston vyniká ojedinělým opevněním a výrobou soli. Svého času se jednalo o velmi moderní město a doposud se zde vyrábí sůl. Saliny jsou plochy v moři, které jsou ohrazené a fungují jako zásobárny mořské vody, ze které se díky vysychání získává sůl. Dříve se sůl vyvážela především do Bosny a Hercegoviny a i v dnešní době, přestože již sůl není nedostatkové zboží a výnosy nejsou takové jako dřív, je to pro chorvatskou ekonomiku cenný vývozní artikl.

Saliny u města Ston

V roce 1996 zasáhlo poloostrov ničivé zemětřesení, které si vyžádalo několik obětí, a jehož následky jsou například ve Stonu patrné dodnes. Obecně patří poloostrov k seismicky nejaktivnějším v Chorvatsku a je dost možné, že bude Pelješac jednou skutečně samostatným ostrovem.

Necelé 2 km od Stonu leží obec Mali Ston v Malostonském zálivu, kde můžete ochutnat luxusní ústřice. Jedná se o vyhlášené místo chovu ústřic Ostrea edulis, kterým se chorvatsky říká kamenice. V evropských mořích tento druh ústřic celkem vyhynul, avšak právě Malostonský záliv je místo, kde stále žijí, a kde se chovají na podmořských farmách.

Také v osadě Drače můžete v restauracích ochutnat výborné čerstvé ústřice a devízou této rybářské osady jsou jak jinak než lahodná místní vína. Drače leží v malé zátoce, kterou pohádkově doplňují malé ostrůvky, například Galičak nebo Pučenjak.

ČTĚTĚ:   Chorvatská venkovská sídla

Vynikající víno ze Žuljany, Trsteniku

Další obec pro změnu v jiné zátoce se jmenuje Žuljana. Odtud pochází výborné víno Žuljana a Sveta Ana. Kromě toho se zde nabízí možnost příjemného koupání a také jsou zde skvělé podmínky pro potápění.

Dignač vinice

Pěknou pláž z oblázků najdete i ve městě Trstenik, kde se nedaleko odtud, za vsí Potomje, vyrábí známé a oblíbené červené víno Dingač. Jedná se o těžké víno, které má 14 % alkoholu a roste na strmých svazích, které se zabarvují do pohádkové červené barvy. Ročník 1990 získal dokonce stříbrnou medaili na světovém hodnocení vín v roce 2003 (Vinalies Internationales 2003), kde mezi sebou bojovalo 2 256 vzorků vín z celého světa.

Jak na poloostrov a z něj

Na Pelješac se dostanete trajektem z města Ploče (do Trpanje) nebo klasicky po zemi z Dubrovníku po pobřeží na sever (cca 55 km). Z poloostrova jezdí trajekt na ostrov Korčula (z města Orebić) i na Mljet (z obce Prapratno).

 

levné apartmány Ston
Ubytování ve Stonu

Pelješac: poloostrov ústřic a vynikajícího vína
5 (100%) 1 hlas[ů]

13 Responses to Pelješac: poloostrov ústřic a vynikajícího vína

 1. Jitka Hamplová Novotná

  Sreser,Drače, Janina atd 😀 no prostě super 😀 ráj na zemi 😀

 2. David Krčmář

  No joooo, to je náš Pelješac, kdepak přecpané letovisko Orebič, ale Trpanj je ten správný ráj klidu, víno a Prošek od vinaře z Donji Vručice a překrásná pláž Divna a Duba….. A hlavně – vytí šakalů večer dělá z Pelješacu jedinečné unikátní místo 😉

 3. Hana Klímová

  Máme rádi Žuljanu, krásné a tiché místo v krásné zátoce

 4. Pavla Sainerova

  Já nikdy nezapomenu na Lovište…na samém konci poloostrova…naaadhera…klid…a nejkrásnější voda

 5. Alešek Acs

  v Žuljaně je krásně a těch chobotnic,sépií,rejnoků,želv…nádhera

 6. Milan Vokoun

  Ve Sreseru jsme bydleli, v Janine nakupovali, do Drace jezdili na skvělou večeři skebli a to víno…super destinace:-)

 7. Zdenek Skořepa

  Zlatá Trpanj 🙂

 8. Zdenek Skořepa

  Souhlas a bezvadný apartmán Ivona s Ivem a Jasminkou 🙂

 9. Zdenek Skořepa

  Souhlas a bezvadný apartmán Ivona s Ivem a Jasminkou 🙂

 10. Zdeněk Bican

  tam je krásná dovolená…krásný poloostrov….máme tam své místo

 11. Patrik Baník

  bol som v roku 2006 v Orebiči veľmi sa mi tam pačilo a ostrov Korčula užasne niečo dufam že niekedy ešte sa tam vyberiem na dovolenku

 12. Petr Škrdle

  Taky jsme byli 2x Hotel Bellevue a. Supeeer…

 13. Miroslav Seibert

  Každý večer jsem čekal na smečku šakalu až začnou výti.Krásný pohled na protiléhlou Korčulu a výborné koupání,na západ super pro surfování.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2016, Kategorie : Chorvatsko