Orebić – proslulé městečko námořníků a vinné révy


ubytování Chorvatsko

V jihozápadní části poloostrova Pelješac se na tzv. Kapitánské riviéře rozkládá půvabné přístavní městečko Orebić. Návštěvníci si jej oblíbili především kvůli jeho nádherným plážím s nádechem exotiky, průzračně čistému moři, romantickým zátokám a nedotčeným krásám přírody. Městečko Orebić je živoucím rájem na zemi. Nikde jinde nenajdete tak malebné a voňavé zastoupení vegetace jako zde. Borovice, cypřiše, olivovníky, fíkovníky, subtropické palmy, kaktusy, agáve a pásy vinné révy… Podnebí je zde pro pěstování této flóry přímo stvořené, okolní hory navíc chrání Orebić před nárazy větru, a zajišťují tak brzké jaro a dlouhé léto.

Rekreanti si oblíbili především zdejší písčitou pláž Trstenica s pozvolným vstupem do moře. Stejně jako tahle pláž se původně jmenovalo i její městečko, tedy Orebić. Jinak se zde nachází také pláže s docela malými oblázky, které najdete poblíž Orebiće v osadách Perna, Kučište a Viganj. Příjemným zjištěním je, že mořské dno některých oblázkových pláží bývá písčité. Okolo stojící statné borovice pak nabízejí někdy tak potřebný stín.

dovolená na poloostrově Pelješac

Orebić – město námořníků

Historie Orebiće je spjatá zejména s námořní plavbou a rejdařstvím. V 10. století se místní obyvatelé věnovali především stavbě lodí. Ty si zde nechávali stavět všechny evropské mocnosti, město pak svého největšího rozkvětu dosáhlo v 17. století. O dvě století později měl už Orebić dokonce sedmnáct nejvýznamnějších námořních kapitánů v celém Rakousko-Uhersku, pod jehož správu tehdy náležel. Více se o této slavné kapitole dějin můžete dozvědět v místním Námořním muzeu. To je sice zaměřeno v první řadě na zdejší slavnou námořní tradici, ale najdete zde také archeologickou sbírku s nálezy od antiky až po středověk.

Modlitby za klidné moře

Své jméno město získalo po rodině, která zde roku 1586 nechala opravit jeden z kostelů. Zdejší nejvýznamnější památkou, ke které směřují kroky turistů, je však goticko-renesanční františkánský klášter Panny Marie Andělské z roku 1470. Právě k této Panně Marii se po léta přicházeli modlit námořníci a kapitáni, aby je chránila před veškerým nebezpečenstvím na moři. Klášter stojí na vyvýšeném místě, a tak je možné kochat se z něj výhledy na Pelješacký kanál či ostrovy Korčula, Lastovo nebo Miljet. Historické město Korčula navíc leží přímo naproti Orebići.

ČTĚTĚ:   Ostrov Vis

dovolená v Orebići

Ještě o něco výše nad tímto klášterem je k vidění gotický, barokně přestavěný kostel Panny Marie Karmelské, který obklopují prastaré cypřiše. V kostele je umístěna hodnotná sbírka uměleckých předmětů. Velmi působivé jsou především zdejší antické sarkofágy a také pozůstatky někdejšího sídla dubrovnického místodržícího. Slaví se zde také svátek Panny Marie Karmelské, a to 16. července. Pokud tedy máte rádi tradiční lidové slavnosti, nenechte si právě tuhle ujít. Proniknete do tajů zdejšího folklorů a možná že mnohem lépe poznáte své hostitele.

Víno kapitánů

Krásné je ale samozřejmě i samotné centrum městečka, jemuž dodávají svébytný dějinný ráz staré barokní kapitánské domy a kostely z 18. a 19. století.

Milovníci vína zajisté ocení návštěvu zdejších vinných sklípků s možností ochutnávek tradičních výborných vín. Podává se zde především víno Dingač, Postup nebo Pelješac.

Letovisko Orebić nabízí také skvělé podmínky pro sportovní vyžití. Kromě plavání a potápěni se zde můžete věnovat třeba i windsurfingu nebo si dokonce zahrát i kuželky. Na své si zde přijdou také hráči tenisu, stolního tenisu, fotbalu a volejbalu. Fyzicky zdatní turisté se pro změnu mohou vydat na nejvyšší vrchol letoviska, kterým je Sveti Ilija.

Orebič Chorvatsko

Popíjet pohodu do dna

Co se týče večerní zábavy, patří toto letovisko spíše k těm klidnějším. Mnozí tuto skutečnost rádi ocení, jiní se jezdí pobavit například na ostrov Korčula, kde je jim k dispozici řada barů, hospůdek a nočních klubů. Také v Orebići si ale můžete večer posedět v příjemných barech a restauracích, a vychutnávat si tak zdejší klid a pohodu. Pokud se navíc strefíte do termínu pořádání zdejšího Orebić Summer, užijete si i tradiční lidové slavnosti, koncerty tradičních dalmatských skupin i vystoupení významných umělců. Mnozí návštěvníci však v Orebići uvítají především klid a romantiku strávenou třeba u sklenky výborného místního vína.

ČTĚTĚ:   Knin

Zaujalo vás toto kdysi slavné námořní městečko, které si dodnes uchovává svou pozoruhodnou historii? A chcete svou letní dovolenou strávit v poklidné souhře s přírodou, mořem a v náruči hřejivých slunečních paprsků? Vydejte se do Orebiće a užijte si romantické prázdniny na krásných plážích, které moře tak svědomitě a neúnavně po léta s láskou omývá.

 


levné apartmány v Orebići
Levné apartmány v Orebiči

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu