Orebić – proslulé městečko námořníků a vinné révy


ubytování Chorvatsko

V jihozápadní části poloostrova Pelješac se na tzv. Kapitánské riviéře rozkládá půvabné přístavní městečko Orebić. Návštěvníci si jej oblíbili především kvůli jeho nádherným plážím s nádechem exotiky, průzračně čistému moři, romantickým zátokám a nedotčeným krásám přírody. Městečko Orebić je živoucím rájem na zemi. Nikde jinde nenajdete tak malebné a voňavé zastoupení vegetace jako zde. Borovice, cypřiše, olivovníky, fíkovníky, subtropické palmy, kaktusy, agáve a pásy vinné révy… Podnebí je zde pro pěstování této flóry přímo stvořené, okolní hory navíc chrání Orebić před nárazy větru, a zajišťují tak brzké jaro a dlouhé léto.

Rekreanti si oblíbili především zdejší písčitou pláž Trstenica s pozvolným vstupem do moře. Stejně jako tahle pláž se původně jmenovalo i její městečko, tedy Orebić. Jinak se zde nachází také pláže s docela malými oblázky, které najdete poblíž Orebiće v osadách Perna, Kučište a Viganj. Příjemným zjištěním je, že mořské dno některých oblázkových pláží bývá písčité. Okolo stojící statné borovice pak nabízejí někdy tak potřebný stín.

Orebić – proslulé městečko námořníků a vinné révy

Orebić – město námořníků

Historie Orebiće je spjatá zejména s námořní plavbou a rejdařstvím. V 10. století se místní obyvatelé věnovali především stavbě lodí. Ty si zde nechávali stavět všechny evropské mocnosti, město pak svého největšího rozkvětu dosáhlo v 17. století. O dvě století později měl už Orebić dokonce sedmnáct nejvýznamnějších námořních kapitánů v celém Rakousko-Uhersku, pod jehož správu tehdy náležel. Více se o této slavné kapitole dějin můžete dozvědět v místním Námořním muzeu. To je sice zaměřeno v první řadě na zdejší slavnou námořní tradici, ale najdete zde také archeologickou sbírku s nálezy od antiky až po středověk.

Modlitby za klidné moře

Své jméno město získalo po rodině, která zde roku 1586 nechala opravit jeden z kostelů. Zdejší nejvýznamnější památkou, ke které směřují kroky turistů, je však goticko-renesanční františkánský klášter Panny Marie Andělské z roku 1470. Právě k této Panně Marii se po léta přicházeli modlit námořníci a kapitáni, aby je chránila před veškerým nebezpečenstvím na moři. Klášter stojí na vyvýšeném místě, a tak je možné kochat se z něj výhledy na Pelješacký kanál či ostrovy Korčula, Lastovo nebo Miljet. Historické město Korčula navíc leží přímo naproti Orebići.

Orebić – proslulé městečko námořníků a vinné révy

Ještě o něco výše nad tímto klášterem je k vidění gotický, barokně přestavěný kostel Panny Marie Karmelské, který obklopují prastaré cypřiše. V kostele je umístěna hodnotná sbírka uměleckých předmětů. Velmi působivé jsou především zdejší antické sarkofágy a také pozůstatky někdejšího sídla dubrovnického místodržícího. Slaví se zde také svátek Panny Marie Karmelské, a to 16. července. Pokud tedy máte rádi tradiční lidové slavnosti, nenechte si právě tuhle ujít. Proniknete do tajů zdejšího folklorů a možná že mnohem lépe poznáte své hostitele.

Víno kapitánů

Krásné je ale samozřejmě i samotné centrum městečka, jemuž dodávají svébytný dějinný ráz staré barokní kapitánské domy a kostely z 18. a 19. století.

Milovníci vína zajisté ocení návštěvu zdejších vinných sklípků s možností ochutnávek tradičních výborných vín. Podává se zde především Dingač, Postup nebo Pelješac.

Letovisko Orebić nabízí také skvělé podmínky pro sportovní vyžití. Kromě plavání a potápěni se zde můžete věnovat třeba i windsurfingu nebo si dokonce zahrát i kuželky. Na své si zde přijdou také hráči tenisu, stolního tenisu, fotbalu a volejbalu. Fyzicky zdatní turisté se pro změnu mohou vydat na nejvyšší vrchol letoviska, kterým je Sveti Ilija.

Orebić – proslulé městečko námořníků a vinné révy

Popíjet pohodu do dna

Co se týče večerní zábavy, patří toto letovisko spíše k těm klidnějším. Mnozí tuto skutečnost rádi ocení, jiní se jezdí pobavit například na ostrov Korčula, kde je jim k dispozici řada barů, hospůdek a nočních klubů. Také v Orebići si ale můžete večer posedět v příjemných barech a restauracích, a vychutnávat si tak zdejší klid a pohodu. Pokud se navíc strefíte do termínu pořádání zdejšího Orebić Summer, užijete si i tradiční lidové slavnosti, koncerty tradičních dalmatských skupin i vystoupení významných umělců. Mnozí návštěvníci však v Orebići uvítají především klid a romantiku strávenou třeba u sklenky výborného místního vína.

Zaujalo vás toto kdysi slavné námořní městečko, které si dodnes uchovává svou pozoruhodnou historii? A chcete svou letní dovolenou strávit v poklidné souhře s přírodou, mořem a v náruči hřejivých slunečních paprsků? Vydejte se do Orebiće a užijte si romantické prázdniny na krásných plážích, které moře tak svědomitě a neúnavně po léta s láskou omývá.

 


Orebić – proslulé městečko námořníků a vinné révy
Levné apartmány v Orebiči

Orebić – proslulé městečko námořníků a vinné révy
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu