Na co si dát pozor při plavbě po Jadranu


ubytování Chorvatsko

Přemýšlíte nad plavbou lodí kolem Chorvatska? Tato země má tak členité pobřeží, že k plavbě přímo vybízí. Jedná se o oblíbenou aktivitu cestovatelů, turistů a milovníků moře z celého světa. Pokud se k nim chcete přidat, přečtěte si následující rady, jak se na moři chovat, abyste neskončili na titulcích chorvatských novin.

Nautistická turistika v Chorvatsku zažívá boom, ale zároveň přináší menší trable, a to především začátečníkům. Mohou to být bolesti hlavy, různé nehody i neshody s místními. Existuje jasná hranice mezi zábavou a ohleduplností. Ideální dovolená je propojení vlastních plánů s minimálním dopadem na svět kolem nás. Jak se na moři chovat?

Nevyhazujte odpadky do moře

Co zlomí srdce každému, kdo miluje přírodu? Odpadky. Odpadky jsou všude – na pobřeží i ve městech. I takový Dubrovník občas působí jako skládka odpadu, než jako perla Jadranu. Ujistěte se, že veškeré odpadky co vyprodukujete, zůstanou s vámi na plavidle. Nevhazujte do moře ani bioodpad, jako jsou třeba slupky z ovoce. To byste se možná divili, jak dlouho trvá, než se i ony rozloží. A kdo by chtěl při plavání narážet na slupky od melounu? Na každém přístavišti najdete odpadkové koše, tak buďte trpěliví a dovezte je až tam.

Předcházejte nehodám u břehů

Nehody se stávají, ale na moři jejich počet astronomicky roste. U pobřeží Jaderského moře existuje nespočet těžko rozpoznatelných mělčin, které se mohou stát příčinou uvíznutí vaší lodi. Jsou to skryté skalní výběžky, které přitahují především nováčky. Fotografie plachetnic, které najely na mělčinu, nejsou v místních novinách nic neobvyklého. Pokud nechcete, aby na titulce novin byla zrovna ta vaše, buďte připraveni. Před vyplutím si zmapujte svou cestu a věnujte pozornost hloubkám v místech, kudy budete proplouvat. A v neposlední řadě nepodceňujte ani počasí.

ČTĚTĚ:   Makarská riviéra v apartmánu, karavanu nebo stanu

Vždy pořádně zkontrolujte kotvu

Dvakrát měř, jednou řež – to platí i na moři. Tady ale raději měřte rovnou třikrát. Pořádně zkontrolujte kotvu, než opustíte loď. Jinak se vám může snadno stát, že po návratu ze procházky po břehu se už nebudete mít do čeho nalodit a svojí loďku uvidíte v dáli, jak se vesele pohupuje na vlnách. Dno v Chorvatsku může být velmi zrádné. Může přecházet z písku do skalnatého podloží nebo naopak v bažiny. Pokud chcete opustit loď nebo kotvit přes noc, zkontrolujte kotvu třikrát. Ujistěte se, že u dna pevně drží a odolá mírným vlnám, které na vaši loď naráží. Chvíli počkejte a sledujte jestli se moc neroztančí. Pokud ne, můžete směle vyrazit na pevninu za novým dobrodružstvím.

Neignorujte místní

I když jste si prozkoumali dopředu celou svou plavbu do nejmenšího detailu, nikdy nemůžete vědět všechno. Pokud se vám stane, že vás místní na břehu budou varovat nebo posílat jinam, nemávejte nad tím rukou a raději je poslechněte. Nikdo nezná pobřeží tak dobře jako ten, kdo v něm žije. Možná se díky tomu vyhnete opravdovému problému.

A která místa na plavbu patří mezi nejoblíbenější? U chorvatského pobřeží v podstatě neexistují místa, která by byla špatná. Mnoho lidí vyráží na svou plavbu ze Splitu, oblíbené jsou plavby kolem ostrovů Brač, Hvar, Korčula. Mezi top místa pak patří zátoka Sešula ostrova Šolta nebo zátoka Lučice na ostrově Brač.

Na co si dát pozor při plavbě po Jadranu
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2024, Kategorie : Chorvatsko