Na lanýže? Do Chorvatska!


ubytování Chorvatsko

Gastroturistika je poměrně oblíbeným způsobem jak trávit svou dovolenou. Pokud i vy patříte mezi nadšence, kteří rádi ochutnávají jen to nejlepší jídlo z regionálních kuchyní celého světa, pak pro vás máme skvělý tip, kam si zajet na tu největší lahůdku, kterou si sami najdete a připravíte.

Od září až do listopadu se totiž severní části istrijského vnitrozemí mění doslova v zlatý důl, který může využít každý. Zejména turisté z Itálie a Francie, ale i místní obyvatele tráví dlouhé hodiny hledáním černého zlata v podobě lanýžů ukrytých v zemi a to především v oblasti města Motovun.

Motovun

Zdejší lesy nabízejí několik míst, kde lze tento poklad nalézt, čehož zdatně využívají především místní obyvatelé, kteří nalezené lanýže dodávají do místních restaurací, které z nich vytvářejí klenoty na talíři.

Přítomnost lanýžů v této oblasti je známá již od středověku. Dříve se zde vyskytovaly velice husté lesy, které se rozprostíraly na mnohem větší ploše než nyní. Ovšem Benátčané a jejich spotřeba dřeva nakonec zavinili, že z lesů zbylo jen jakési torzo a výskyt lanýžů se oproti původnímu hojnému počtu smrsknul na minimum.

Ve Francii se k jejich vyhledávaní používají speciálně cvičená prasata, která svým citlivým čumákem dokážou odhalit voňavou lahůdku, která se ukrývá vždy 20-30 cm pod povrchem. Chorvaté však k jejich vyhledávání používají speciálně cvičené psy, které zde chová opravdu velké množství lidí.

Lanýže v Chorvatsku

Ze sběru lanýžů se během staletí stala poměrně zajímavá tradice, která je doprovázena nejrůznějšími druhy činností, jako je například rozeznění všech zvonů ve všech okolních vesnicích při začátku i konci sezóny. Samozřejmostí je také velké množství tradičních receptů pocházejících z této oblasti, které právě lanýže využívají. Ochutnat zde tak můžete nejrůznější druhy, sýrů s lanýži, těstoviny s lanýži, nebo lanýžovou pizzu. Tak přijeďte také udělat dovolenou i svých chuťovým pohárkům.

ČTĚTĚ:   Rab - Kvarner

ubytování Chorvatsko
Levné apartmány v Chorvatsku

Ohodnoťte

5 Responses to Na lanýže? Do Chorvatska!

 1. Josef Štofka

  Chorvatsko navštěvujeme každý rok ,je to v sezoně katastrofa na hranicích to jediné se dá vytknout chorvatské vládě .ALE !!!! jsem zvědav co se bude dít na hranicích v r. 2016 když tam také proudí davy uprchlíků a předpokládá se že v příštím roce jich bude ještě víc,takže to bude chaos nad chaos a kolony né na 10 hodin ale na dva dni .Chtělo by to nějaké prohlášení pro turistický ruch od Chorvatské vlády co vlastně hodlá pro to udělat.

 2. Máme rádi CHORVATSKO

  Vidíte, mi za posledních pár let nečekali na hranicích víc jak pět minut, je to jen o tom ve který den se jede… A co se týká uprchlíků tak je ještě půl roku času aby se to nějak řešilo a věřím, že nějaké prohlášení a opatření určitě přijdou

 3. Josef Štofka

  Máme rádi CHORVATSKO víte tak to je docela blbá odpověd.Je logické a od vás bych to očekával že to víte ,že v drtivé většině cestovky a mnohé soukromé apartmány mají turnusy od-víkendu do víkendu.takže asi těžko si turista vybere jiný termín.vám je to zřejmě jedno který den jedete. A těch pět minut za posledních pár let?? nedejte se vysmát jezdil jsem do chorvatska i mimo víkendy ale čekání vždy v kolonách a na dlouho. Chápu že si obhajujete svoje ale nedělejte z tisíců čechů blbce ,oni tam totiž jezdí taky.

 4. Máme rádi CHORVATSKO

  Josef Štofka jak myslíte no…sjezdili jsme celé Chorvatsko, domluvili si vždy termín mimo víkend (samozřejmě u někoho to jde u někoho ne) a co se týká hranic tak opravdu za posledních několik let jsme nikdy nečekali, vyjíždíme vždy odpoledne či k podvečeru a hranice do Chorvatska přejíždíme většinou ráno kolem 4-6 hodiny

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2015, Kategorie : Magazín