Na výlet do Zadaru


ubytování Chorvatsko

Chystáte-li se Chorvatska, pak jistě přemýšlíte nad tím, do jakého letoviska se uchýlit, aby vaše dovolená byla co možná nejlepší. Nechcete někam, kde jste byli v loňském či předloňském roce, chcete někam, kde jste nebyli či jste tam byli před několika lety.

Neproležíte celou dovolenou na pláži, chcete také na výlet, tak musíte vybírat letovisko, kde v okolí je nějaké hezké město s památkami či národní park, kde můžete poznávat Chorvatsko. Jenže si stále nevíte rady? My doporučujeme na výlet vyrazit do .

Páté největší město v Chorvatsku

Na výlet do ZadaruZadar je město v chorvatské Dalmácii, leží na pobřeží Jaderského moře a to 200 kilometrů od hlavního města Záhřebu. Jde o páté největší chorvatské město a spadá do zadarské župy. V Zadaru také sídlí správní centrum této župy. Patronem města je svatý Chrysogon, byl to křesťanský mučedník, rytíř císaře Diokleciána, který přijal křesťanství, císař jej za to uvěznil, setnul mu hlavu a později hodil do moře. Jeho tělo bylo z moře vytaženo, zázračně spojeno s hlavou a přeneseno do Zadaru. Po přímluvách lidí k němu se stalo několik zázraků, město bylo ochráněno od moru. Vděční obyvatelé mu v kostele svatého Chrysogona vybudovali velký oltář roku 1701.

Trocha historie

Zadar byl už v 9. stoletím př. n. l osídlen ilyrským kmenem Liburnů. Těsně před přelomem našeho letopočtu připadl do správy Římské říše. Po jejím zániku se stal centrem Dalmátské provincie ve Východořímské (Byzantské říši). Do Dalmácie vpadli Slované a tehdy Zadar přetrvával pod správou Byzance. Po první světové válce byl Zadar obsazený italskou armádou. Zadar se stal podle Rapallské smlouvy součástí Itálie. Po osvobození roku 1944 bylo v rámci Chorvatska začleněno do Jugoslávie. Po válce se město stalo turistickým centrem. V Zadaru jsou pozůstatky z dob římské vlády, například opevnění, římské fórum, chrám, bazilika, mnoho kostelů, klášterů a podobně.

Foto: Flickr (Benjamin Gillet)

Na výlet do Zadaru
Levné apartmány v Zadaru

Na výlet do Zadaru
Ohodnoťte

3 Responses to Na výlet do Zadaru

  1. Zuzana Pavlisova

    tam idem v septembri 😀

  2. Dana Chládková
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2015, Kategorie : Magazín