Na výlet do Zadaru


ubytování Chorvatsko

Chystáte-li se Chorvatska, pak jistě přemýšlíte nad tím, do jakého letoviska se uchýlit, aby vaše dovolená byla co možná nejlepší. Nechcete někam, kde jste byli v loňském či předloňském roce, chcete někam, kde jste nebyli či jste tam byli před několika lety.

Neproležíte celou dovolenou na pláži, chcete také na výlet, tak musíte vybírat letovisko, kde v okolí je nějaké hezké město s památkami či národní park, kde můžete poznávat Chorvatsko. Jenže si stále nevíte rady? My doporučujeme na výlet vyrazit do Zadaru.

Páté největší město v Chorvatsku

zadarZadar je město v chorvatské Dalmácii, leží na pobřeží Jaderského moře a to 200 kilometrů od hlavního města Záhřebu. Jde o páté největší chorvatské město a spadá do zadarské župy. V Zadaru také sídlí správní centrum této župy. Patronem města je svatý Chrysogon, byl to křesťanský mučedník, rytíř císaře Diokleciána, který přijal křesťanství, císař jej za to uvěznil, setnul mu hlavu a později hodil do moře. Jeho tělo bylo z moře vytaženo, zázračně spojeno s hlavou a přeneseno do Zadaru. Po přímluvách lidí k němu se stalo několik zázraků, město bylo ochráněno od moru. Vděční obyvatelé mu v kostele svatého Chrysogona vybudovali velký oltář roku 1701.

Trocha historie

Zadar byl už v 9. stoletím př. n. l osídlen ilyrským kmenem Liburnů. Těsně před přelomem našeho letopočtu Zadar připadl do správy Římské říše. Po jejím zániku se stal centrem Dalmátské provincie ve Východořímské (Byzantské říši). Do Dalmácie vpadli Slované a tehdy Zadar přetrvával pod správou Byzance. Po první světové válce byl Zadar obsazený italskou armádou. Zadar se stal podle Rapallské smlouvy součástí Itálie. Po osvobození roku 1944 bylo v rámci Chorvatska začleněno do Jugoslávie. Po válce se město stalo turistickým centrem. V Zadaru jsou pozůstatky z dob římské vlády, například opevnění, římské fórum, chrám, bazilika, mnoho kostelů, klášterů a podobně.

ČTĚTĚ:   Nejlevnější cesta do Chorvatska I.

Foto: Flickr (Benjamin Gillet)

ubytování Zadar
Levné apartmány v Zadaru

Ohodnoťte

3 Responses to Na výlet do Zadaru

  1. Zuzana Pavlisova

    tam idem v septembri 😀

  2. Dana Chládková
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2015, Kategorie : Magazín