Naplánujte si cestu autem do Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Chystáte se v létě autem do Chorvatska? Nejste sami, protože Chorvatsko je jednou z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších destinací. Celá trasa z hraničního přechodu Hatě až do Splitu měří 857 km. Nejdříve je důležité velice dobře a podrobně naplánovat trasu. Měli byste si projít všechny mapy a nalézt ideální cestu. Také byste se měli před odjezdem informovat o možných komplikacích na vaší naplánované trase. Během cesty je také velmi důležité pravidelně odpočívat, doplňovat tekutiny, jíst a také doplňovat palivo do auta.

Odpočívadla

Na cestě do Chorvatska natrefíte na několik odpočívadel. Dětská hřiště, houpačky, prolézačky a WC se v Chorvatsku na nových částech dálnice A1 nacházejí téměř na každém odpočívadle. První odpočívadlo, na které natrefíte, se nachází na silnici A2, na 271 kilometru za Hatí. Jedná se o odpočívadlo v zeleni, na kterém si můžete klidně odpočinout a zrelaxovat.

Chorvatsko v noci

Příjemné odpočívadlo s výhledem na moře se nachází 235 km od Zagrebu u Jasenice za tunelem Sveti Rok. Je tam benzínová pumpa Tifon, kavárna, WC a dětské hřiště. Na některých odpočívadlech se nachází navíc i sprcha, takže může být ještě příjemnější zastávkou v parném létu.  Jedno takové naleznete ve Vukove Gorice, taktéž za tunelem Sveti Rok.

Další odpočívadlo, 369 km od Zagrebu, se nachází v Kozjaku. V areálu odpočívadla naleznete benzínové čerpadlo, kavárničku, WC a dětské hřiště. Při cestě do Chorvatska se také můžete stavit u krásného odpočívadla Krka, které je těsně před Šibenikem. U tohoto odpočívadla je nádherný výhled na řeku Krku, která je jednou z nejdelších řek ve Slovinsku. Můžete se zde podívat i přes dalekohled na krásy okolní krajiny (dalekohled stojí 5 kun). Toto odpočívadlo bude zajisté zpestřením cesty pro děti i rodiče. Bohužel pokud zde přijedete velice brzy, místní bufet s občerstvením může být ještě zavřený.

ČTĚTĚ:   Válka za nezávislost

V případě, že vás přepadne únava, raději spánek na odpočívadle zvažte. V Chorvatsku je sice zakázáno tábořit ve volné přírodě, ale přespání v autě na odpočívadle se za táboření nepovažuje. Jediným rizikem přespání v autě je, že vás někdo může okrást a tím zkazit celou dovolenou. Dobrým řešením je přespání v nějakém kempu, kde je nocleh poměrně levný a také bezpečný.

Benzínové pumpy

Na trase z Hatě až Splitu se nachází přibližně 32 benzínových pump. Každou potkáte průměrně po třiceti kilometrech. Benzínové pumpy mají skoro všechny toaletu. Jediná čerpací stanice, která nemá WC je na 335 kilometru. Také na vše čerpacích stanicích nakoupíte malé občerstvení a nějaký nápoj. Nejlevněji nakoupíte na pumpě Agip, která se nachází na 58 kilometru za hraničním přechodem Hatě. Za jídlo ve formě bagety zde zaplatíte pouze 43 Kč. Nejdráže naopak zaplatíte za občerstvení na pumpách OMV v Bad Fischau a Shell na 299 kilometru. Zde se ceny pohybují okolo sta korun. Na ostatních čerpacích stanicích pořídíte občerstvení průměrně mezi 50 a 80 korunami. Nápoje se nachází v cenové hladině od 30 až po 100 Kč. Toalety jsou většinou zadarmo. Ty placené se nacházejí na pumpách Agip, OMV v Bad Fischau a Shell. Ovšem ta nejčistší WC najdete na čerpacích stanicích až po 493 kilometru.

Jiné varianty cesty

Pokud nechcete jet po dálnici, kde naleznete pouze moderní odpočívadla, můžete se vydat tak zvanou „starou cestou“. Na této cestě můžete potkat oslíky, různé přírodní krásy, tradiční stánky se zmrzlinou a spoustu dalšího. Ovšem berte na vědomí, že touto cestou pojedete déle, než po dálnici.

Kolik celá cesta bude stát?

Jelikož je nejpohodlnější a také nejrychlejší jet po dálnici, budete potřebovat dálniční známky. Ovšem Slovinským a Maďarským dálnicím se raději vyhněte. V Rakousku zaplatíte za dálniční poplatek zhruba 400 Kč. Dálniční mýto je v Chorvatsku poněkud dražší. Připlatíte si celou tisícovku. Takže celkem za dálniční poplatky zaplatíte 1 800 Kč. Také budete určitě během cesty tankovat. Pokud vezmeme, že vaše auto má v průměru spotřebu 7 litrů na 100 km, zaplatíte za palivo 6 100 Kč. Celkem tedy budete mít ujeto více než 1 700 km a průměrné náklady na dopravu se vyšplhají nad 7 500 Kč. Můžete ovšem ušetřit výběrem levnější čerpací stanice, vlastním občerstvením a odpočívadel, kde za toalety a další služby nezaplatíte.

ČTĚTĚ:   Jídlo v Dalmácii. Ochutnali jste už místní lahůdky?

Velký průvodce na cestu do Chorvatska

Ještě více informací k vaší cestě do Chorvatska získáte v elektronické knize, kterou si můžete na této stránce stáhnout a kdykoli v ní listovat, aby vás nic nezaskočilo.
Připravili jsme pro vás totiž „ebook“ ve kterém jsme přehledně popsali vše co budete potřebovat na cestu do Chorvatska.
Tuto knížku si možete ihned ZDARMA stáhnout právě zde – Klikněte vlevo dole na „Velký průvodce na cestu do Chorvatska“ a stáhněte si zdarma ebook neboli elektronickou knížku kde najdete veškeré informace o cestě do Chorvatska, potřebných dokladech, cenách mýta a mnoho dalšího!

Naplánujte si cestu autem do Chorvatska
4.3 (85.71%) 7 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2013, Kategorie : Chorvatsko