Národní park Kopački Rit


ubytování Chorvatsko

Národní park Kopački Rit připomínající svojí rozlohou a tvarem trojúhelník je lemován řekou Drávou, která ústí do řeky Dunaj. Během roku okolní krajina mění svůj ráz díky záplavám, které způsobuje řeka Dunaj, která se vylije ze svého koryta.

22Národní park Kopački Rit se rozkládá na ploše o velikosti 170 km2 a během období záplav připomíná mokřady. V období sucha a mimo záplavovou sezónu, je zdejší park oázou pro rozlehlé lučiny a jezera. Zdejší podnebí je ideální pro růst obrovských vrb a dubů. Národní park Kopački Rit (také Kopački Tršćak) byl založen roku 1967 a již v té době to bylo velmi známé místo na bohatou a velmi rozmanitou faunu. Během roku zde bují stovky druhů ptáků a to i velmi vzácné druhy, které si zde našli svůj domov.

Na západní straně se tyčí vysoké břehy, které zabraňují záplavám a vy si tak díky silnici, která je zde postavena, můžete prohlídnout velkou část parku přímo z auta. Během své prohlídky narazíte nebo uslyšíte spoustu zajímavých živočišných druhů a uvidíte i mnohé přírodní krásy. Ve zdejších rybnících žije na čtyřicet druhů ryb. Národní park Kopački Rit je útočištěm i pro velmi vzácné a ohrožené druhy ptáků, jako je například velmi vzácný Čáp černý, který zde hnízdí ve skupinkách o několika málo jedincích. Zdejší přírodní policií je i Orel mořský, který udržuje rovnováhu mezi živočišnými druhy a stejně tak jako Čáp černý i on patří mezi nejvzácnější ptačí druh.

Kromě dalších zajímavých ptáků, jako jsou kachny, husy či velmi zajímavý Kormoráni a Potápky roháčově je v celém parku k vidění i divoká zvěř. Výjimečností národního parku Kopački Rit je především počet těchto zvířecích druhů, které se zde shromažďují. Často narazíte i na stáda čítající stovky jedinců a mezi nimi vyčnívají skuteční jeleni s ohromným parožím. Návštěva národního parku Kopački Rit je určitě skvělou zastávkou na cestě Chorvatskem obzvláště pokud cestujete autem.

ČTĚTĚ:   Za antikou do Chorvatska
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2014, Kategorie : Magazín