Národní park Krka pěšky nebo lodí


ubytování Chorvatsko

Až budete trávit svou dovolenou v Dalmácii, nezapomeňte si udělat výlet do národního parku Krka. Stanete se svědky neskutečně krásného výtvoru matky přírody. Vodopády na jedné z nejzajímavějších krasových řek Chorvatska Krka se nazývají Skradinské a svou nádherou již očarovaly nejednoho turistu.

Soustava kaskád a vodopádů se valí z celkem 17 vodních teras, a to až do hloubky přes 45 metrů rychlostí okolo 50 m³ za vteřinu. Pokud jsou silné deště může to být klidně i přes 300 m³ za sekundu! Vodopády bývají nejmohutnější v květnu, ale nezklamou vás v žádnou roční dobu. Kromě Skradinského stojí za návštěvu také Rošský vodopád nebo Manojlovac.

Krka

Hlavní vstup do NP najdete u obce Lozovac

Řeka Krka pramení pár kilometrů severně od obce Knin pod vrchem Krševac a ústí do moře poblíž Šibeniku. Je dlouhá přes 70 kilometrů a je součástí národního parku Krky, který byl vyhlášen v roce 1985. Budete-li chtít navštívit tento unikátní přírodní úkaz, máte několik možností, kudy do národního parku vstoupit.

Hlavní vchod najdete v obci Lozovac, odkud je možné ke Skradinskému vodopádu dojet autobusem, který je v ceně vstupenky. K ní dostanete také mapku, na které jsou vyznačeny nezajímavější místa parku, abyste nic neminuli. Většina turistů si vybírá tu základní a nejkratší trasu, která vede směrem dolů podél kaskád a vodopádů, kde je jim na několika terasových vyhlídkách dopřán krásný výhled. Zpět se většinou vydají stejnou cestou nahoru. Je však možné udělat si o něco delší kolečko, při kterém vás mostek převede na druhou stranu a vy budete mít možnost obdivovat řeku i z druhého břehu.

Krka

V řece je možné se vykoupat, ale ne kdekoliv si zamanete. Pro koupání ve sladké vodě slouží vyhrazený prostor u dřevěné lávky v dolní části parku – ideální osvěžení před cestou zpět!

ČTĚTĚ:   Chorvatsko nejvíce žádaná destinace pro evropské turisty

Lodní výlet na malebný ostrov na Visovickém jezeře

Od Skradinského vodoádu je možné podniknout také lodní výlet k ostrůvku Visovac, který se však hradí zvlášť a není v ceně vstupného. Lodě jezdí k Visovickému jezeru pravidelně a hlavním magnetem je zmíněný maličký ostrov, na němž trůní františkánský klášter z 15. století. Celý výlet i s prohlídkou kláštera a muzea zabere přibližně 2 hodiny.

Visovac

Delší lodní výlet představuje návštěva Rošského vodopádu, který začíná malými kaskádami a končí ohromným vodopádem vysokým 15 metrů.

Jachtaři využijí vstup z města Skradin

Druhou možností, jak prozkoumat národní park, je dostat se k vodopádu lodí prostřednictvím Správy národního parku Krka, a to z obce Skradin, který využívají především jachtaři. Tady zaparkují svá plavidla a loď je zaveze proti proudu přímo pod Skradinské vodopády.

Svou trasu můžete začít také u Rošského vodopádu, pokud vstoupíte do parku bránou u obce Roški slap. Můžete si zakoupit i lodní výlet ke klášteru Krka a pevnostem Trošenj a Nečven, které stojí na horním toku řeky Krka. Tato vyjížďka vám zabere přibližně 2 a půl hodiny.

Vstupenka do národního parku zahrnuje také vstup do archeologické oblasti Burnum, kterou ocení milovníci historie.

Nenechte se k tomuto výletu na své dovolené dlouho přemlouvat. Jsme si jisti, že budete nadšeni stejně jako milióny návštěvníků před vámi!

 

levné apartmány Šibenik
Ubytování v Šibeniku

11 Responses to Národní park Krka pěšky nebo lodí

 1. Hana Lupčáková

  ano je to tam krásný❤️❤️

 2. Olda Ryšánek

  To ano vřele doporučuji

 3. Petr Lemmons Šulc

  Ano bylo to tam krásný, ale před léty, než to zaplavil nával nevychovanych turistů, kteří to dokážou v brzké době úplně zničit. Byl jsem tam již několikrát před 10ti lety krása a naposledy loni. Veliké zklamání

 4. Karolína Peřinová

  Já si pamatuji před 15lety a nádhera. Je pravda, že tenkrát jsme to hledali a dostávali se přes rozstrilene a vypálené vesnice a ještě nějaké zajímavosti – mlýn, hrad na jezeře … bohužel názvy si již nepamatuji.

 5. Tereza Tadeáška Vosyková

  Přesně to jsem si pomyslela, když jsem viděla na fotce ty lidi. A to jsem tam nikdy nebyla 🙁 Lidi jsou hrozný prasata.

 6. Lenka Charvátová

  Mooc krasně tam bylo,hned bych jela…

 7. Jan Pála

  Jenom jsme to tam s rodiči prolítli, ale bylo to tam nádherný 🙂

 8. Jarmila Šťastná

  asi pred 10-15 rokmi som sa tam kúpala, nebol taký nával a prešli pár chodníčkov v okolí krása, pekná bola aj cesta loďou k vodopádom….

 9. Ivan Varga

  Je to tam pekne

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2018, Kategorie : Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik