Národní park Krka, to jsou i pevnosti a jejich legendy


ubytování Chorvatsko

Národní park Krka je chorvatský nejnavštěvovanější park společně s národním parkem Plitvická jezera. Pokud se letos chystáte Krka navštívit, přinášíme vám pár tipů navíc.

Do národního parku Krka jezdí lidé z celého světa především za vodopády. Z tohoto výletu si ale můžete odvézt mnohem víc. Ukrývá se zde totiž také zajímavá minulost, což potvrzuje 5 pevností, které tu můžete navštívit.

Na obou stranách tohoto říčního kaňonu najdete několik pevností postavených šlechtickými dynastiemi, které ovládaly tuto část chorvatského území ve středověku. V 15. a 16. století musely ustoupit tureckým nájezdům. V oblasti mezi řekami Krka a Čikola vyrostlo časem celkem 5 pevností, které se v různém stavu dochovaly dodnes: Kamička, Trošenj, Nečven, Bogočin a Ključica. K některým z nich se vážou zajímavé legendy.

Pevnost Trošenj nabízí výhled na řeku

Pokud si chcete řeku Krka prohlédnout z výšky, vydejte se k pevnosti Trošenj. Byla postavena ve 14. století na strategickém místě s výhledem na řeku šlechtickým rodem Šubiců, který ovládal celý pravý břeh řeky Krky. Z pevnosti se dochovala zaoblená věž, kterou však postavili Turci, když převzali nad pevností kontrolu. Při jejich vyhnání v roce 1686 došlo téměř k jejímu rozpadu.

Pevnost Nečven nese jméno nešťastné dívky

Přímo naproti Trošenji je pevnost Nečven, která se tyčí na strmém útesu a také bedlivě dohlíží na kaňon řeky. Podle legendy získala jméno po dívce jménem Nečvena, které se dvořili Šubicovi. To ji přivedlo až k sebevraždě. Považovala to za jedinou možnost, jak uniknout sňatku s konkurenční dynastií. Pevnost tak představuje soupeření dvou rodin, které vládly dvěma protilehlým břehům řeky.

Pevnost Bogočin obléhá stín draka

O trochu jižněji stojí další pevnost. Jmenuje se Bogočin a i o ní se vypráví tragická legenda. Kníže Bogoj údajně postavil pevnost pro svého syna Bogdana a jeho budoucí manželku Miljevu. Během obřadu, když svatebčané mířili na hrad, slétl k Bogočinu drak, popadl mladou Miljevu a odnesl ji k jezeru Brljan. Bogdan skočil do jezera ve snaze zachránit svou nevěstu, ale nakonec se utopil. Bogoj, zasažený zármutkem po této otřesné ztrátě, rozdělil své jmění mezi chudé obyvatele této oblasti a vyzval lidi, aby si na oplátku pamatovali jméno jeho syna.

ČTĚTĚ:   Jak na cestu trajektem z Chorvatska do Itálie

Ključice s nejzachovalejší podobou

Pevnost Ključice představuje největší a nejzachovalejší pevnost v NP Krka s výhledem na řeku Čikola. Pevnost byla postavena ve 13. století Nelipićovými a měla bránit zemi před potenciálním útokem Šubićů. Turci ji ale ovládli a opustili ji až v roce 1648.

Na rozdíl od ostatních si Ključica částečně zachovala svůj původní tvar. Monumentální kamenné zdi svědčí o době, kdy se místní obyvatelstvo snažilo odrazit turecké nájezdníky. Před třemi lety byla u obce Ključ zřízena cyklistická a turistická stezka včetně vyhlídky s výhledem na majestátní Ključici a kaňony Čikola a Krka.

Pevnost Kamičak

Jako poslední můžete navštívit pevnost Kamičak, která se nachází mezi dvěma nejoblíbenějšími atrakcemi NP Krka: vodopádem Roški a jezerem Visovac.

Návštěvy pevností představují krásné zpestření výletu do NP Krka. Byla by škoda tuto oblast plnou nejen překrásné přírody, ale také historické minulosti, podrobněji neprozkoumat.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2024, Kategorie : Chorvatsko