Národní park Risnjak-Stezka Leska


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko od Slovinska je rozděleno širokou, rozlehlou plošinou Gorski Kotor, která je již patrná severně od Rijeky. V roce 1953 za účelem ochrany lesů, rostlin, živočichů a přírody obecně byla tato oblast prohlášená za národní park.

11Původně park zabíral necelých 34 km2, nyní je park rozšířen téměř na dvojnásobek původní plochy a tvoří jej především lesy, louky, travnaté porosty s různou škálou přírodních útvarů a krás. Zdejší podnebí je velmi rozmanité, díky povětrnostním vlivům, které se velmi často mění a nadmořské výšce je národní park Risnjak ideálním útočištěm pro rozmanitou škálu živočišných druhů.

V posledním průzkumu lesníku a botaniků, bylo identifikováno přes dvacet různých rostlinných společenstev. Stezka Leska, o které si dnes něco málo povíme, byla začleněna do národního parku Risnjak v roce 1995 a má za úkol přiblížit všem návštěvníkům krásy a rozmanitosti této přírodní krásy.
Celá stezka má celkem dvanáct zastávek a provede vás všemi zajímavosti, které stezka Leska může nabídnout. Můžete zde obdivovat vzrostlé stromy, které jsou zde několik stovek let a patří mezi největší a nejstarší stromy v Evropě. Na jedné zastávce jsou pak znatelně vidět stopy po bouřích, neboť zde leží popadané stromy, které nevydrželi nápor větru a skáceli se. Krasové ponory na vás čekají na třetí zastávce. Tyto útvary vznikají působením vodní eroze na skálu a je to typickým úkazem pro tuto oblast. Během celé stezky najdete spoustu míst, kde si můžete odpočinout, ať už to budou rozlehlé louky nebo se ukryjete pod stíny jedlových bučin. Na svých toulkách národním parkem Risnjak-Stezka Leska můžete narazit na posed, z kterého se dá velmi dobře pozorovat divoká zvěř a naskýtá se vám tak možnost jedinečného zážitku. Celý park je velmi pěknou přírodní krásou, kterou určitě navštivte, pokud budete mít cestu kolem.

ČTĚTĚ:   Nova Gradiška
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2014, Kategorie : Magazín