Navštivte botanické zahrady v Chorvatsku 2


ubytování Chorvatsko

V prvním díle tohoto článku jsme se seznámili s Velebitskou botanickou zahradou. V následujícím článku se dozvíte, jaké další botanické zahrady je možno navštívit v Chorvatsku a užít si tak nejen skvělou dovolenou u moře, ale také dovolenou s výlety za poznáním a zábavou!

Botanická zahrada na ostrově Lokrum

Jde v podstatě o historický park, který byl založený na začátku druhé poloviny 19. století. Založil jej rakouský arcivévoda Maxmilián Habsburský, pozdější mexický císař. Na tomto ostrůvku si vybudoval své letní sídlo. Nedílnou součástí tohoto sídla je také park, který byl založen jako exotická zahrada. Arcivévoda nechal na ostrůvek Lokrum dovézt přibližně 500 druhů rostlin a to z tropických a subtropických krajů. Tyto rostliny zde našly svůj druhý domov. Najdete zde vzácné rostliny, například sbírku sukulentů. Na ostrůvek se dá dostat menšími loděmi.

zahrada chorvatsko

Botanické zahrady v Záhřebu

botanické zahrady chorvatskoI chorvatské vnitrozemí disponuje botanickými zahradami. Dvě najdeme v Záhřebu. První botanická zahrada je starší, založena roku 1889 a zakládala se jako barokní zahrada, převážně krajinářského typu. Za to dobu však prošla řadou úprav. Tato chorvatská botanická zahrada je přístupná všem. Využívají je vědci, studenti, žáci ke studijním a vědeckým účelům. Je také dostupná pro širokou veřejnost. Jde o nejoblíbenější park a zahradu v hlavním městě Chorvatské republiky, v Záhřebu. Nachází se v samém středu města, je součástí Přírodovědecké a matematické fakulty záhřebské univerzity.

Druhá záhřebská botanická zahrada patří Farmaceutické a biochemické fakultě záhřebské univerzity. Známá je také pod svým starým názvem Botanická zahrada Frana Kušana. Slouží převážně studentům a to pro odbornou výuku.

Park a arboretum, Trsteno

Založen byl již před 500 lety, spatřit zde lze jak renesanční a barokní prvky zahradní architektury, tak i prvky klasicismu a romantismu. V průběhu staletí se park a arboretum mění. Řadí se tedy mezi nejcennější parky v celé Středomoří. V arboretu najdete sbírku dřevin z celého světa. Arboretum však zasáhly dva ničivé požáry, které měly velký dopad na arboretum i na rostliny v něm. Požáry zničili na 20 tisíc stromů, keřů a dalších rostlin. Návštěvu arboreta lze i tak doporučit, jelikož od té doby prošlo mnohými renovacemi.

ČTĚTĚ:   Cyklistika v Chorvatsku

ubytování Trsteno
Levné apartmány v Trsteno

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2015, Kategorie : Magazín