Navštivte Šibenické ostrovy. Jsou rájem nejen pro jachtaře!


ubytování Chorvatsko

Krása chorvatských ostrovů je nesporná. Ty větší, turisticky dobře oblíbené, jistě znáte. Když ne osobně, tak určitě z doslechu. Teď vám ale představíme ostrovy, jejichž názvy tolik známé nejsou, a přesto jsou minimálně jachtaři nazývány „perlami Jadranu“. Znáte je?

Ve vodách v okolí turistického města Šibenik leží několik ostrovů, které byste určitě měli navštívit. Jsou oblíbené především mezi jachtaři, rybáři, surfaři, kteří si na nich užívají klid, pohodu a sluníčko, a to bez davů turistů. Ovšem i vy, kteří se neplavíte, nesurfujete, ani nerybaříte, sem zavítejte. Jejich krása a úžasná atmosféra vás okouzlí. Bavíme se o malých ostrůvcích, které patří mezi Severodalmatské ostrovy a leží na jejich samém jihu.

Mezi šibenické ostrovy, na které si můžete udělat výlet třeba z právě zmíněného Šibeniku nebo okolí, patří Zlarin a Prvić. Dají se snadno projít a co vás tu určitě nadchne nejvíc je krásně čisté ovzduší a moře. Je tu navíc úžasný klid, protože sem se s autem nedostanete! Dopraví vás sem loď Tijat, která pluje z Šibeniku. Až bude odplouvat, dívejte se za ní. Spolu s ní totiž mizí i hektický turistický ruch a hukot motorů.

Zlarin

Na ostrově Zlarin najdete jen jedno obydlené městečko, které nese stejný název. Tady uslyšíte jen šplouchání vln, zvony kostela, štěkot psů a hovory místních obyvatel, kteří se sešli na sousedský pokec. Vydat se můžete na procházky ostrovem, které vás zavedou na překrásná přírodní místa, skryté zátoky a k úžasným místům na koupání. Ostrov je vhodný i pro cykloturistiku.

Zlarin je také známý výrobou korálů. Pochází odtud mnoho šperků, které se v minulosti prodávaly až do Itálie. I v dnešní době, kdy už toto řemeslo pomalu vymírá, můžete originální zlarinské korále na ostrově koupit.

ČTĚTĚ:   Buje - Istrie

Prvić

Ostrov Prvić má obydlené osady dvě. Prvić Luka je na jihovýchodním pobřeží, Šepurine leží na tom západním. Ostrov sloužil ve středověku jako útočiště šlechtických rodin, které se sem jezdily schovávat před morovými ránami. Dnes tu žije cca 400 obyvatel.

Ostrov má jen něco přes 2 kilometry, ale i přes to, že je tak maličký, se tu každoročně koná oblíbená regatta s historickými loděmi. Tato kulturní akce nese název Burtiž.

Ostrov si můžete projet na kole, nebo se vydat na jeho zkoumání pěšky. Čekají vás pěkné výhledy a kouzelná příroda. Koupání si tu můžete užít na několika oblázkových plážích, které jsou i v sezóně téměř prázdné. Tady je to prostě o klidu, pohodě a relaxaci. A to je to, co v dnešní době snad oceníme nejvíce. Můžete tu strávit příjemnou rodinnou dovolenou, nebo si užít pohodový den v rámci výletu z Šibeniku nebo jiného letoviska v okolí.

Další ostrůvky, kde najdete božský klid

Kromě ostrova Zlarin a Prvić se můžete vydat i na další ostrůvky tohoto souostroví. Patří sem například ostrov Žirje se 160 obyvateli, kde je turistický ruch zatím v plenkách. Užijí si to tu především milovníci přírody a vodních sportů.

Lákavý je i nejmenší obydlený ostrůvek Chorvatska – Krapanj. Tento ostrov je známý lovem mořských hub a korálů a leží pouhých 300 metrů od pobřeží u města Šibenik. Ostrov nemá žádný kopec, žádné unikátní výhledy vás tu tedy nečekají. Co však můžete navštívit a my to určitě doporučujeme, je muzeum lovu mořských hub. Přestože je ostrov tak malý, žije na něm více než 2500 obyvatel. Ubytovat se tu můžete v soukromí i v hotelu a nebo si sem jen „zajet“ z Šibeniku a strávit tu pěkný den.

ČTĚTĚ:   Záliv Kvarner

Tak co říkáte? Nadchla vás tato klidná a krásná místa? Neváhejte a užijte si svou pohodovou dovolenou i mimo sezónu. I v září a začátkem října tu je krásně!

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2020, Kategorie : Chorvatsko