Navštivte TOP místa Chorvatska!


ubytování Chorvatsko

Podle většiny z nás je v Chorvatsku nejkrásnější pobřeží! A taky průzračně čisté moře, se kterým se tam zpravidla všude setkáváme. Na seznamu UNESCO jsou však zapsány jiné perly tohoto u Čechů velmi oblíbeného přímořského státu. Tato místa rozhodně stojí za to navštívit. Pokud se budete na své dovolené pohybovat v jejich blízkosti, rozhodně neváhejte! Níže najdete seznam 10 z nich, které sjou zapsané na seznamu UNESCO!

 1. Historické centrum města Trogir (Dalmácie, západně od Splitu)

Počátky této ostrovní osady spadají do římského období. Město je jedinečné tím, že každý vládce zde zanechal svou stopu v podobě veřejných i soukromých budov a opevnění. Krásné románské kostely doplňují renezanční a barokní budovy z doby benátské nadvlády. Ve městě najdete minimum moderních zásahů, a tak je výjimečně pozoruhodnou ukázkou středověkého města postaveného v době Řecka a Říma.

2. Biskupský komplex Eufrazijské baziliky v historickém centru Poreče (západní pobřeží Istrie)

Jedná se o soubor náboženských památek v Poreči, kde vniklo křesťanství již ve 4. století. Je to nejzachovalejší komplex tohoto typu. Zatímco atrium, křtitelnice a biskupský palác představují náboženskou architekturu, bazilika sama o sobě nese prvky výjimečné klasické a byzantské architektury.

3. Historický komplex ve Splitu, Diokleciánův palác (Dalmácie)

Diokleciánův palác_Split

Zříceniny paláce ze 3. a 4. století najdete po celém městě. Katedrála byla postavena ve středověku a byly na ní použit materiály starověkého mauzolea. Románské kostely z 12. a 13. století, středověkké opevnění, gotické paláce z 15. století a další paláce a domy v renezančním a barokním stylu tvoří zbytek chráněných památek pod UNESCO.

4. Staré město v Dubrovníku

Dubrovnik

Dubrovník, přezdívaný perla Jadranu byla od 13. století důelžitou středozemní mocností. V roce 1667 byl váížně poškozen zemětřesením i přes to si ponechal své krásné gotické, renezanční i barokní kostely, kláštery paláce i fontány.

ČTĚTĚ:   Zadar a nedaleká plážová letoviska

5. Katedrála svatého Jakuba v Šibeniku (Dalmácie, ústí řeky Krky)

Šibenik-katedrála sv. Jakuba

Ukázka monumentálního umění severní Itálie, Dalmácie a Toskánska 15. a 16. století. Na výstavbě katedrály se podíleli 3 slavní architekti. Celá je postavena z kamene pomocí jedinečných stavebních technik. Katedrála je bohatá na dekorativní prvky, 71 sochařsky ztvárněných tváří mužů, žen a dětí představují unikátní fúzi gotického a renezančního umění.

6. Národní park Plitvická jezera(nedaleko Zadaru a hranic Bosny a Hercegoviny)

Vody protékající vápencem a křídou vytvořily během tisíce let přírodní přehrady a bariéry, které zase stvořily řadu krásných jezer, jezírek, jeskyní a vodopádů. Tyto geologické procesy stále pokračují.

7. Starigradská pláň (ostrov Hvar)

Stari Grad, Hvar

Starigradská pláň na ostrově Hvar je oblast, která představuje kulturní krajinu kolonizovanou již ve 4. století p. n. l. Dodnes se tu udržuje původní zemědělská činnost, která se soustředí na pěstování oliv a vinné révy. Jedná se také o přírodní rezervaci. Nachází se tu starobylé kamenné zdi a úkryty, které odkazují starodávný geometrický systému dělení země.

8. Středověké náhrobní kameny stećci

Skupiny náhrobních kamenů zahrnující 28 lokalit, které se nacházejí v Bosně a Hercegovině, západním Srbsku, západní Černé Hoře a středním a jižním Chorvatsku. Hřbitovy, které se datují od 12. do 16. století, jsou rozloženy v řadách, jak tomu bylo v Evropě od středověku obvyklé. Stećci jsou většinou z vápence a vyznačují se širokou škálou dekorativních motivů a nápisů.

9. Benátské obranné stavby ze 16. a 17. století

Jedná se o systém opevnění, které se nachází na území Itálie, Chorvatska a Černé Hory a má více než 1000 km. Opevnění Stato da Terra chránilo Benátskou republiku před jinými evropskými mocnostmi na severozápad. Opevnění Stato da Mar chránila mořské cesty a přístavy v Jaderském moři.

10. Původní bukové lesy Karpat a dalších evropských regionů

Unikátní bučiny se rozprostírají napříč 12 zeměmi a jednou z nich je i Chorvatsko. Od poslední doby kamenné se evropský buk rozšířil z izolovaných míst v Alpách, Karpatech, Dinárských horách, Středozemí a Pyrenejí během několika tisíc let a proces stále pokračuje.

ČTĚTĚ:   Dobrodružství v Chorvatsku: tady se nudit nebudete

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

 

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2020, Kategorie : Chorvatsko