Nejkrásnější historické památky v Poreči


ubytování Chorvatsko

Historické město Poreč leží na západním pobřeží Istrie a představuje oblíbený cíl nejen českých turistů. Kromě toho, že se ve městě a v jeho bezprostředním okolí můžete vykoupat v průzračně čistém moři, Poreč nabízí mnoho zážitků ve svých ulicí i na zajímavých náměstích. Navštivte s námi ty nejkrásnější památky jednoho z nejnavštěvovanějších středisek turistického ruchu v Chorvatsku.

Přestože při prvním pohledu na město uvidíte nekonečné množství hotelových komplexů, v jádru Poreče se ukrývá historické centrum s bohatými kulturními i historickými památkami. Najdete zde pozůstatky v podobě chrámů z doby antiky, architekturu ve stylu benátské gotiky a stavby různých jiných slohů.

Eufraziova bazilika

Nejzajímavější památkou je bezesporu Eufraziova bazilika, kterou také od roku 1998 najdete zapsanou na seznamu světového děditství UNESCO.

Eufraziova bazilika_Poreč

Majestátní stavba pochází ze 6. století a řadí mezi významné památky byzantské kultury. Své jméno nese podle biskupa Eufrazia, který ji nechal postavit na místě starého kostela ze 3. století. Zasvěcena je mučedníkovi a místnímu biskupovi sv. Maurovi a to, co je na ní nejkrásnější, je úžasná výzdoba, kterou tvoří byzantská mozaika, jež byla vytvořena za císaře Justiniána. Mozaiku najdete také na podlaze.

V centru trojlodní baziliky je umístěno atrium s krytým ochozem s osmibokou kaplí, která se z křestní stala pohřební a je tu také umístěna hrobka církevních hodnostářů.

Poreč

Městské hradby a benátské domy

Impozantní jsou také městské hradby, které vymezují historické jádro města. Jeho součástí jsou 3 strážní věže: Pětiboká s reliéfem benátského lva, Severní a Kulatá. Celé staré jádro města je pěší zónou, takže si můžete v klidu procházet starodávné uličky dlážděné kamennými kostkami a kochat se pohledem na dechberoucí historii. Krásnou architekturu ve středu města po sobě zanechali především Benátčané. Jeden z nejhezčích benátských domů najdete přímo v centru Poreče.

ČTĚTĚ:   Party místa a diskotéky v Chorvatsku pro mladé

Římské ruiny

Představte si velké a krásné chrámy, z nichž jeden je zasvěcený bohu války Martovi a druhý bohu moří Neptunovi. Líbilo by se vám pocítit jejich moc a sílu? Martův chrám byl v 1. století našeho letopočtu jeden z největších na pobřeží Jadranu. Co z nich zbylo dnes, můžete vidět právě v Poreči. Jsou to však už jen ruiny, jejichž slávu odnesl čas. K vidění jsou už jen základy, části obvodových zdí a zbytky sloupů. Přesto stojí i tyto památky na Římskou říši za shlédnutí.

Palác Zuccato

V Poreči, stejně jako v mnohých jiných chorvatských městech, je k vidění několik velkých paláců. Za jeden z nejkrásnějších je považován palác Zuccato, jehož stavba byla zahájena ve 13. století. Jedná se o nádhernou gotickou třípodlažní budovu, která na sobě hrdě nese prvky baroka. Palác, který je chráněnou historickou památkou, byl postaven z kamene, třetí patro je z cihel a architektonické detaily jsou vyrobeny z vápence z Korčuly. V jeho interiéru najdete uměleckou galerii ukazující především moderní tvorbu a současné umění.

panorama_Poreč

 

Pokud už nyní přemýšlíte, kam vyrazit na dovolenou příště, mějte istrijské město Poreč určitě v hledáčku. Pláže v okolí města, která jsou ve většině případech oblázkové nebo tvořené z betonových desek, jsou hodnoceny velmi kladně a pyšní se oceněním Modrá vlajka.


levné apartmány Poreč
Ubytování v Poreči

2 Responses to Nejkrásnější historické památky v Poreči

  1. Lucka Bergerová

    Můžu jen potvrdit

  2. Lila Matejas

    Bellissima città

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2017, Kategorie : Chorvatsko