Nenechte si ujít krásu severu – Velika


ubytování Chorvatsko

Názvů obce Velika, případně Veliká, bude ve Slovany osídlených zemích a oblastech jistě mnoho. Naše Velika v Chorvatsku bude mezi nim určitě jedna z nejzajímavějších a turisticky nejpřitažlivějších. Pokud budete cestovat po severní části Chorvatska, nenechte si ji ujít, určitě se vám zde bude líbit.

Poloha a doprava

Velikou najdeme mezi Viroviticou (48 km severozápadně) a Slavonským Brodem (40 km jihovýchodně). Nejbližším významnějším městem je Požega 12 km jižně, odkud sem vede železniční trať. Po silnicích je sem nejsnadnější přístup z Požegy, kterou prochází silnice D51. Silnice 4253, která je nejkratší spojkou 12 km dlouhou, vede ve směru železnice, ovšem v části u Veliké jde o úzkou lesní silničku. Jinak je možno sem dojez z Požegy přes Biskuci a Dragu (19 km) či přes Kaptol (16 km). Od severu vede do Velike silnice D69 a 4253 ze Slatiny 44 km.

Historie

V oblasti se našly římská keramika a peníze, snad zde bylo sídliště, kde již tehdy obyvatelé využívaly prameny teplé voda, která stále ještě dnes vytéká ze skal. Obec se připomíná již ve 12. století, kostel a fara jsou uváděny v roce 1332. Gotický kostel patřil augustiniánům, roku 1435 se tu uvádí klášter. Během turecké vlády ve Slavonii v letech 1535 až 1700 tu mniši mohli vykonávat obřady a zvonit zvony.

Památky

Nad obcí stojí zdi mohutného středověkého hradu, postaveného před rokem 1250. Roku 1532 ho dobyli Turci a byli tu až do roku 1691, kdy je vypudil plukovník Jan Makaj, pak se ale stal postupně zříceninou. Kostel jsme již zmiňovali.

Okolí

Pod Velikou spadá několik osad, z nich jsou nejzajímavější Stražeman s krásným kostelem sv.Michaela archanděla, poprvé zmiňovaném 1332, později ale přestavovaným, významné jsou v něm fresky. Asi 3 km severně jsou zbytky hradu staršího než sama osada. V Trenkovu stojí hotel a restaurace Baron Trenk, pak je tu zámek s parkem barona Trenka, známého i z naší historie.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko letecky all inclusive

Cestovní ruch

Velika se rozkládá na jižních svazích pohoří Papuk v Požegském údolí. Potok Veličanka protéká západní částí pohoří a tvoří tu četné peřeje. Východní části pohoří teče říčka Dubočanka. Velika je hlavním výchozím bodem pro výstupy na horu Papuk (954 m). Takže se zde můžeme věnovat turistice, horolezectví, jízdě na koni a na horském kole, táboření a paraglidingu, ale je tu i možnost lovu a rybolovu , ale v obci i fotbalu. V zimě je zde v provozu i menší lyžařský areál na Jezerce Nevoljas se sjezdovkami a lyžařským vlekem.

Dva silné prameny teplé vody o teplotě kolem 28 ° C byly využívány asi od roku 1900, dnes je zde krytý bazény a upravený velmi hezký plavecký areál s třemi venkovními bazény na úpatí horské chaty „Lapjak“. V roce 2014 začala výstavba nového hotelu a lázeňského centra s plánem rozšířit areál bazénů. V lázních se léčí zejména revmatická onemocnění.

Každoročně se zde koná velký folklórní festival. A kdo rád gurmánskou turistiku, tak sem si může zajet na místní speciality, jako je Kulen, což jsou paprikou ochucené klobásy, uzená šunka, sladkovodní ryby a zejména místní kvalitní vína.

ubytování Chorvatsko
Levné apartmány v Chorvatsku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2015, Kategorie : Magazín