Nin


ubytování Chorvatsko

Nin je malým městečkem ležícím asi 15 km na severozápad od Zadaru. Může nabídnout nádherné pláže i přírodu, ale také různé kulturní a sportovní akce. Pro turisty je to lákavé letovisko, které je zvláštní už svou polohou, neboť se rozkládá na malém ostrově spojeném s pevninou dvěma starobylými kamennými mosty. Pláže jsou zde písčité a moře je mimořádně čisté a teplé. Podél moře vede i dlouhá vycházková cesta lemovaná borovým lesem.

croatia_dalmatia_zadar_nin_0002Toto letovisko si oblíbily zejména rodiny s malými dětmi, jelikož pláže mají pozvolný vstup do vody. Nin je nejstarším královským městem v Chorvatsku. Založen byl Liburny a za Římanů, kdy sej menoval Aenona, byl důležitým městem. Později se jednalo o jednu z prvních trvale obydlených osad. V 9. století se zde usadil papež a právě odtud se šířila hlaholice.

Kvůli malárii a problémům s obranou zůstalo město opět opuštěno a biskupství bylo zrušeno ve 12. století. Z období vrcholného rozkvětu od 9. do 12. století se dochovalo pouze několik památek – kostely sv. Ambrože, sv. Kříže a sv. Anselma. Katedrála sv. Anselma, kde byli korunováni chorvatští králové bohužel vzala za své.

Uvnitř městských hradeb se tyčí malý kostel sv. Kříže, jedna z nejúchvatnějších ukázek předrománských kostelů v typickém chorvatském slohu. Na dveřním překladu je vyryto jméno jeho zakladatele, župana Godesava. Nedaleko odtud stojí kostel sv. Anselma, který se pyšní bohatou klenotnicí se stříbrnými relikviáři z éry od 9. do 15. století. Kousek od kostela se vypíná rozměrná socha ninského biskupa Řehoře, stoupence hlaholice. Uvnitř hradeb se ještě nalézá kostel sv. Ambrože v románském slohu, ale obohaceném o gotické přístavby.

Poblíž Ninu směrem na jihozápad se nachází neobvyklá stavba kostela sv. Mikuláše. Vyznačuje se kupolí zakončenou osmibokou pozorovatelnou, vytvořenou během invaze Turků v 16. století.

ČTĚTĚ:   Nákup nemovitosti v Chorvatsku


ubytování Nin
Levné apartmány v Ninu


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar