Nová lanovka na kopec Srdj nad Dubrovníkem


ubytování Chorvatsko

Novou lanovku na kopec Srdj, který se tyčí do výšky 412 m nad historickým městem Dubrovníkem, otevřela v sobotu 10. července chorvatská premiérka Jadranka Kosor. Dolní stanice lanovky (žičara) se nachází na předměstí Ploče, nedaleko stejnojmenné městské brány. Kabina oranžové barvy o kapacitě 30 cestujících dojede do vrcholové stanice za 3,5 minuty. Cesta tam i zpět stojí 75 kun (10 euro).

stará lanovka Dubrovnik

stará lanovka Dubrovnik

Původní lanovka z roku roce 1969 byla po dlouhá léta symbolem cestovního ruchu Dubrovníku. Nádherný pohled z vrcholové stanice lanovky se pokládal za vyvrcholení prohlídky města. Ročně vyvezla lanovka na Srdj kolem 100 tisíc nadšených turistů. Sloužila až do začátku 90. let minulého století, kdy byla zničena během agrese srbských a černohorských ozbrojených sil.

Projektů na obnovu lanovky bylo v posledních letech několik, ale vždy skončily jen u plánů. Stavba lanovky je velmi nákladná záležitost – uskutečňuje se vždy podle individuálního projektu, na míru danému místu a terénu. Stavbou lanovek se nezabývá žádná chorvatská firma, takže se musí objednávat výhradně u specializovaných zahraničních firem. Právě vysoké pořizovací náklady byly dosud vždy důvodem k odstoupení potencionálního investora od výstavby. Sama příprava projektu firmy „Excelsa nekretnine“ se protáhla na několik let. Strojní zařízení a vybavení dodala švýcarská firma Garaventa. Než se přikročilo k vlastní realizaci, musely být demontovány a odstraněny zbytky konstrukcí staré lanovky, zejména horní a dolní stanice. Celkové investice se vyšplhaly na 5 milionů euro.
V horní stanici, umístěné v mezi pevností Imperial a velkým křížem, je dispozici vyhlídková terasa, prodejna suvenýrů, kavárna, restaurace a otevřená scéna pro 250 osob k pořádání různých akcí.

výhled z kopce Srdj na Dubrovník

výhled z kopce Srdj na Dubrovník

Proměnou by v nejbližších letech měla projít i pevnost Imperial (Fort Imperial), kterou vybudovali Francouzi začátkem 19. století na samém vrcholu kopce Srdj. Největší útok ve své historii zažila v roce 1991, kdy ji bránila nevelká dubrovnická posádka a utrpěla značné škody. Vzhledem k tomu, že se pevnost stala symbolem hrdinské obrany města, plánuje se v její části zřídit Muzeum vlastenecké války. Zatím si tu lze prohlédnout výstavu „Dubrovník ve vlastenecké válce 1991 – 1995“. Další část pevnosti má sloužit jako pohostinské a ubytovací zařízení, související se zamýšleným projektem golfového resortu.

ČTĚTĚ:   Rogoznica - střední Dalmácie
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko