Nové archeologické nálezy u Zatonu


ubytování Chorvatsko

Nedaleko turistického Zaton v Severní Dalmácii, pár kilometrů severně od Zadaru, se nachází velmi cenná archeologická lokalita, kde před časem došlo u mysu Kremenjača blízko západní pláže k dokončení podmořského archeologického průzkumu antického přístavu, které probíhalo od 60. let minulého století.

Nálezy na tomto místě ukazují, že byl přístav v Zatonu důležitým kosmopolitním centrem.
zatonDíky mnoha nálezům patří mezi přední podmořská naleziště nejen ve

 východním Jadranu, ale dokonce v celém Středozemním moři. Byly tu nalezeny předměty (např. sklo, šperky, amfory, vybavení lodí, keramika, rybářské náčiní) ze všech krajů Řecka, ze severní Itálie, z Malé Asie, z Galie, ze Sýrie i dalších oblastí. Ve rušném přístavu mohly přistávat i veliké lodi o délce desítek metrů a více. Bylo nalezeno a prozkoumáno několik lodí, potopených ve zdejší laguně. Obchod se zbožím s surovinami se pak odvíjel v místní tržnici. Součástí přístavu byla i loděnice.

Na počest ukončení průzkumu se v Archeologickém muzeu v Zadaru konala výstava s názvem „Ztracený přístav antického Ninu„, kde byly představeny jeho výsledky a vystaveny nalezené předměty. Návštěvníci mohli obdivovat makety římských a liburnských (ilyrských) plavidel, rekonstrukci antické dílny a podívat se, jak asi kdysi vypadal zatonský přístav v antických dobách.

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Významní sochaři o a sochy Chorvatska
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2011, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko