Novi Marof – zastávka při cestě do Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Při cestě Chorvatskem bychom se občas mohli zastavit v některém z menších měst, a zjistíme, kolik je tu zajímavých věcí. jedním z takových měst je určitě Novi Marof v severní části Chorvatska.

Poloha a doprava

Novi Marof se nachází v údolí řeky Bedjna pod kopci Grebengradu v jižní část Varaždinského kraje, jen 15 km právě od města Varaždin. Pouhých 60 km leží Novi Marof severovýchodně od Záhřebu, při cestě od nás bude asi nejlepší spojení přes Maribor, pak je to 90 km jihovýchodně. Městem prochází silnice D3 z Varaždina směrem k Záhřebu, trochu jižně pak vede silnice D24, která spojuje dálnice A2 a A4. Tím je také dáno spojení po dálnici, od sjezdu z A4 u Zaboku to je sem 47 km a od A2 od sjezdu 6 u Moždence necelé 4 km. Město má i železniční spojení, nejblíž je to z Varaždina.

Historie

Novi Marof nemá dlouhou historii, i když v okolí je doloženo osídlení v dávné minulosti. Stály zde hrady, zejména Ivanščica a Grebengrad, který byl postaven roku 1247 knížetem Farkasem, v roce1702 je uváděn již jako zřícenina. V okolí působil významný řád johanitů. První zmínka o Novém Marofu je z roku 1666, byl založen důstojníkem kavalérie Mikulášem III. Patačićem. Syn Baltazar II. nechal u kostela P. Marie vystavět rodinnou hrobku. Roku 1886 město získalo železnici, v roce 1926 bylo otevřeno státní sanatoriu státu pro léčbu plicním nemocí.

Památky

Klášterní kostel Panny Marie, královny sv. růžence v nedalekém Remetincu, je z roku 1467 a jde o jeden z nejkrásnější příkladů pozdní gotiky v Chorvatsku. Barokní kaple sv. Fabiána a Šebestiána je z 2. pol. 18. století. Kostel sv. Vida a Jiřího v nedalekém Mađarevu je ze 14. století.

Highway_A4_Croatia_Novi_MarofVe městě stojí mohutný klasicistní zámek patřící až do roku 1923 zakladatelskému roku Patačićů. Stavbu obklopuje rozsáhlý park. Zámek koupil stát a právě zde byla roku 1926 zřízeno zmíněné sanatorium.

ČTĚTĚ:   Cyklistické stezky v Istrii

Nedaleko stojí již zřícenina již zmíněného hradu Grebengrad, trochu vzdálenější je zřícenina pevnosti nad vsí Bela.

Cestovní ruch

Novi Marof nemá moře, ale nabízí moře lesů, zejména v pohoří kolem hradu Grebengrad, kde ve stejnojmenné horské vesnici stojí horská chata z roku 1986, nabízí nejen občerstvení, ale i ubytování. Plánuje se zde otevření etnologického muzea.

Krajem vedou značené cyklostezky, místy i pro ty, kteří touží po adrenalinu a jízdě v horském terénu. Údolí řeky Bednja je atraktivní zejména pro rybolov, ale i procházky a relaxaci.

pří cestě do Chorvatska
Levné apartmány v Chorvatsku

Ohodnoťte

3 Responses to Novi Marof – zastávka při cestě do Chorvatska

  1. Miloš Pohlídal

    Při cestě na Jadran tady mám pauzu-natankuji a dám si svou první skvělou kávu v Chorvatsku

  2. Miloš Pohlídal

    Při cestě na Jadran tady mám pauzu-natankuji a dám si svou první skvělou kávu v Chorvatsku

  3. Miloš Pohlídal

    Při cestě na Jadran tady mám pauzu-natankuji a dám si svou první skvělou kávu v Chorvatsku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2015, Kategorie : Magazín