Novi Vinodolski a Pag – Léto v maskách


ubytování Chorvatsko

Léto je doba dovolených, požitků ze slunce a moře, poznání nových destinací a lidí, ale kromě všeho toho je třeba si udělat ještě čas na zábavu; právě to nabízejí letoviska Novi Vinodolski a Pag, která si uchovala tradici pořádání letních karnevalů.

Novi Vinodolski

Novi Vinodolski

Veselé maškarní průvody se konají v letovisku Novi Vinodolski 2. a 3. července. V těchto dnech sem již tradičně nepatří vážné obličeje a zamračené pohledy, protože úsměv je nakažlivý a šíří se celým městem. Místní obyvatelé připravují pro své hosty nezapomenutelný zážitek a zvou je, aby se také schovali za maskami, zapomněli na své starosti a vrhli se do víru všeobecného veselí a radovánek.

Novi Vinodolski je turistické město, které vyrostlo kolem staré tvrze zvané Novigrad uprostřed severní části Jadranu zvané Chorvatské přímoří. Díky stále zelenému rostlinstvu a mírným podmínkám středomořského podnebí, čistému moři a vzduchu se toto letovisko v roce 1878 stalo zanedlouho po městě Opatija průkopníkem turistického ruchu v přímořském kraji.

Pro vzhled města je charakteristická přímořská architektura, bílé průčelí domů a červené střechy. Domy vyrostly ve staré části města od samotného pobřeží až ke kostelní věži na kopci. Pohostinnost obyvatel, křišťálově čisté moře, město i okolí bez průmyslu, který znečišťuje ovzduší, vítr z hor a lesů z blízkého okolí, jež je vhodné pro loveckou turistiku, skýtají letovisku Novi Vinodolski neocenitelné ekologické výhody.

Na rozdíl od karnevalu v Novém Vinodolském, karneval na ostrově Pag se koná koncem července (30. a 31.). Je to nejstarší karneval na Jadranu. Už jenom tato tradice je zárukou toho, že jeho návštěvníci, kteří se ho zúčastní, prožijí cosi nezvyklého. Prvního dne karnevalu se koná slavnostní průvod, druhý den ty nejatraktivnější masky obdrží hodnotné ceny. Samotný závěr festivalu je zároveň jeho nejatraktivnější část, protože se tehdy na ústředním náměstí spálí loutka masopustu, čímž se podle lidové tradice na celý další rok z městečka vyženou zlé síly.

Pag

Pag

Městečko Pag se nachází na stejnojmenném ostrově, který je jedním z největších jadranských ostrovů; na jeho březích je mnoho zátok, mysů a pláží. V největší zátoce zvané Paška uvala je asi dvacetikilometrová oblázková pláž. Na Pagu najdete neobvyklé krajinné útvary, divokou exotiku, malebné oázy, horské stezky i mělké zálivy. Prohlídka přírodních krás vám potrvá až několik dnů.

ČTĚTĚ:   Co nabízí chorvatská kuchyně

Město Pag vzniklo v 15. století a je známé díky svým solným polím, kde si ještě dnes můžete prohlédnout starobylý postup výroby soli vysoušením v menších bazénech, do kterých je vháněna mořská voda (soline). Město Pag je známo i díky svým rukodělným výrobkům – známým pažským krajkám, které se zde vyrábí několik staletí. Každá je sama o sobě unikátem. Výsledky této pomalé a náročné ruční práce můžete vidět v uličkách starého města i dnes.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2010, Kategorie : Chorvatsko