Novi Vinodolski


ubytování Chorvatsko

Přístavní městečko a oblíbené letovisko leží při ústí říčky Suha Ričina do Vinodolského průlivu. Je to asi 9 km od Crikvenice. Původní osada se rozkládala na mírném kopci, nacházejícím se nad dnešní magistrálou. Současná část se postupně rozrůstá u pobřeží na obě strany. Novi Vinodolski, kterému místní říkají zkráceně Novi, může nabídnou krásně upravené pláže v klidné zátoce, pozvolný vstup do moře ale také borový les, který poskytuje příjemný stín v horkých letních dnech.

novi_vinodolskiCelá oblast se vyznačuje příjemným podnebím a mírnými zimami. Městečko poskytuje bohatou nabídku zábavy i sportovního vyžití přímo na plážích, ale i některé pamětihodnosti, které mohou turisté obdivovat při procházkách úzkými uličkami.

Staré město na kopci nad údolím Vinodol se významně zapsalo do dějin Chorvatska. Dne 6. ledna 1288 byl na hradě, zbudovaném vévody ze známého rodu Frankopanů, vytvořen Vinodolský zákoník, jeden z nejstarších chorvatských legislativních textů psaných v hlaholici. O dokument dnes pečuje Národní knihovna ze Záhřebu. Parafovali jej zástupci devíti komun a ustavili tím pravidla pro vlastnictví a využívání místní půdy.

V r. 1988 u příležitosti 700. výročí zrodu Vinodolského zákonníku, byla na centrálním náměstím města odhalena kašna sochaře Dorijana Sokoliče. Nese jména obcí, kterých se tyto zákony týkaly.

Město rovněž proslulo lstí, jíž biskup Kristofor zachránil vojáky poražené Turky. Aby zmátl nepřítele, přikoval koním podkovy obráceně. Když se ocitli v bezpečí vinodolského hradu, nechal biskup jako projev díkuvzdání postavit kostel sv. Filipa a Jakuba, v němž byl v r. 1499 také pochován. V kostele je možné obdivovat úchvatný barokní oltář. V nedávno opraveném hradu Frankopanů ze 13. století dnes sídlí muzeum s mnoha exponáty z římské éry a ze středověku a bohatou sbírku lidových krojů.

 

ubytování Novi Vinodolski
Levné apartmány v Novi Vinodolski


Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Chorvatsko, Kvarner