Ocenění Modrá vlajka pro pláže a jachtařské přístavy 2017


ubytování Chorvatsko

Každý bez výjimky si chce svou dovolenou užít na maximum. Jezdíme proto na místa, o kterých víme, že jsou skvělá nebo jsme na ně slyšeli pouze kladné recenze. Často dáme také na tipy přátel. Přestože chceme často objevovat místa nová, nejsme příliš nadšení, když se nejedná o destinace příliš krásné. Při cestě do Chorvatska často volíme místa, u nichž leží krásné pláže. Jednou ze záruk, že se jedná o čistou pláž, kde je veškerá vybavenost, je označení, kterému se říká Modrá vlajka. Jistě jste se s tímto názvem už setkali, pokud k Jadranu jezdíte pravidelně.

Každým rokem na seznam pláží a jachtařských přístavů přibývají nová místa a to je velmi dobře. Můžeme tak vyrážet na nové lokace a nemusíme se bát, že nás tam čeká špinavá zarostlá pláž, kam by se člověk pomalu bál vkročit. Chorvatsko si je vědomo svého překrásného pobřeží a snaží se stále více zlepšovat služby svým návštěvníkům. Jaké pláže přibyly na seznamu s oceněním Modré vlajky letos a co přesně to tedy znamená?

Nejkránější pláž Gornja vala

Ocenění Modrá vlajka: co to vůbec je?

Pokud jste se s tímto pojmem ještě nesetkali, jsou následující řádky určené právě vám. Možná vám to usnadní vaše rozhodování o tom, na jaké místo v Chorvatsku letos vyrazit.

Toto oceňování je udělováno od roku 1987 Nadací pro ekologickou výchovu při radě Evropy se sídlem v Kodani. Nejedná se tedy o chorvatskou záležitost, ale je to ocenění týkající se celé Evropy. Dokonce se časem rozmohlo natolik, že se s ním můžete setkat i na jiných kontinentech. Chorvatsko figuruje v tomto programu od roku 1997.

Modrá vlajka představuje mezinárodní ocenění za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a jeho okolí. Hodnotí se také vybavení a celková upravenost pláže, vyhovující sanitární podmínky a bezpečnost na plážích a v přístavech.

ČTĚTĚ:   Neuvěřitelné Chorvatsko: 25 věcí o Chorvatsku které vás ohromí

Místa oceněná Modrou vlajkou: záruka čisté pláže a veškerého vybavení

Tato místa každoročně sleduje a hodnotí nezávislá komise a musí být splněno mnoho náročných kritérií. Například na každé pláži s označením Modrá vlajka musí být umístěna informační tabule s mapou. Hodně se také sleduje kvalita vody. Pokud si tedy pro svůj pobyt vyberete pláž s tímto oceněním, můžete si být jisti, že dorazíte na pěknou pláž s čistou vodou a vším, co by mělo být v 21. století v moderní zemi samozřejmostí.

Pro letošní tok je v Chorvatsku takto oceněno 99 pláží a 19 jachtařských přístavů, což rozhodně není málo. Jistě si mezi nimi vyberete.

Nově oceněné pláže

Níže vám přinášíme seznam nově oceněných pláží, které jste možná v minulosti navštívit chtěli, ale kvůli absenci označení Modrá vlajka, jste se rozhodli je raději nenavštěvovat. Nyní se tedy na ně s klidem můžete vypravit a prozkoumat tyto nově oceněné pláže:

Ostrov Umag – pláž Coral a pláž Sipar

Okolí Fažany (u Puly) – pláž Barbariga a pláž Peroj

Ostrov Krk – pláž Dunat (Krk), pláž Jert (Penezići)

Ostrov Pag – pláž Trinčel-Planjka (Stara Novalja)

Ugljan – pláž Jaz (Preko)

Orebić – pláž hotelu Aminess grand Azur

Ostrov Korčula – pláž hotelu Aminess Lume (Brna)

Záhřeb – pláž Otok Univerzijada (jezero Jarun)

Jaké jsou pláže bez ocenění?

Pokud pláž nemá ocenění Modrá vlajka, rozhodně to nemusí znamenat, že se vždy jedná o špinavé, pochybné místo. Naopak to může být pro někoho učiněný ráj. Pokud dáváte přednost divoké přírodě a samotě, pláže s Modrou vlajkou vás pravděpodobně neosloví. Mnohé zátoky chorvatských ostrovů, ale i pobřeží, skrývají úžasná místa hodna pobytu. Jen musíte počítat s tím, že tu nebude sprcha, toaleta, vstup do vody třeba nebude bezpečný, nedovoláte se zde pomoci a neosvěžíte se v přilehlém baru. Pokud však toto nejsou vaše zásadní požadavky a raději si vychutnáte klid v přírodě, budete nadšení právě zde.

ČTĚTĚ:   Zájezdy do Chorvatska pro cyklisty

Chorvatsko, pivo na pláži

Záleží na každém, jak svou dovolenou pojme. My všem turistům do krásné destinace, jakou Chorvatsko bezesporu je, přejeme jen ty nejkrásnější zážitky ať už ve víru zábavy na pláži oceněné Modrou vlajkou nebo v soukromí romantické zátoky na jednom z mnoha překrásných ostrovů.

 

levné apartmány Umag
Ubytování na Umagu

Ohodnoťte

One Response to Ocenění Modrá vlajka pro pláže a jachtařské přístavy 2017

  1. Oli Klimecká

    Cha…jako bych to tam znala… Kleri 😀

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2017, Kategorie : Chorvatsko