Omiš a Duće


ubytování Chorvatsko

Po stopách pirátů k průzračně čisté vodě v Omiši

Malebné město Omiš patří mezi velmi oblíbené turistické destinace. Nachází se 26 kilometrů jihovýchodně od Splitu při ústí řeky Cetiny do Jaderského moře.  V 7. stol. se stal Omiš sídlem obávaných neretvanských pirátů, kteří přepadávali byzantské, benátské a později také chorvatské lodě. Při benátském tažení proti pirátům zahynul benátský dóže Pietro Cardiano, Benátčané museli po této prohře odvádět vítězům bitvy tučný poplatek za volnou plavbu. Ve 12. stol. vládl Omiši knížecí rod Kačićů, o tři století později jej konečně získali Benátčané, kteří pak město museli po dlouhou dobu bránit před dotírajícími Turky.

Mirabela – perla pirátských památek

Omiš, Chorvatsko

Stopy po neretvanských pirátech jsou v Omiši patrné dodnes. Ze staré části města je možné vystoupit k pozůstatkům bývalé pirátské pevnosti Mirabela ze 13.stol., ve které se nacházela i tajná úniková cesta. Krásný výhled pak skýtá benátská pevnost Starigrad, ze které můžete dohlédnout na zeď postavenou na mořském dně při ústí řeky Cetiny, která měla bránit vjezdu nepřátelských lodí do přístavu. Zcela nejstarší chorvatskou památkou je pak zdejší kostel sv. Petra zhruba z roku 1000 n.l., který je skvělým obrazem románské sakrální architektury s byzantskými rysy. Další významnou památku představuje barokní farní kostel sv. Michala pocházející z 1. pol. 17. stol. Největšími cennostmi uvnitř kostela jsou obrazy slavných umělců a také klenotnice. Za zmínku pak stojí také františkánský klášter ze 16. století doplněný o školu pro budoucí kněze.

Noční život s vínem a pirátskou vlajkou

Běžný každodenní i bujarý noční život obyvatel a návštěvníků Omiše se odehrává v ulici Kneza Kačića, která je lemovaná vinnými sklípky, kavárnami, restauracemi a obchody.

Obávané neretvanské piráty připomínají každoroční Pirátské večery, kdy se město Omiš na přelomu července a srpna opět stává místem slavných pirátských turnajů, přepadávání lodí a různých pirátských her na moři.

ČTĚTĚ:   S miminkem na dovolenou k moři? Na co se připravit a kdy je vhodný čas?

Plavba na kajaku průzračně čistou vodou

Omiš pláž

Rekreanty pak zajisté nadchnou půvabné písčité i oblázkové pláže táhnoucí se od Podstranské riviéry až k Omiši a městu Duće. Modrou vlajkou byla oceněna pláž s jemným pískem, kterou tvoří nánosy řeky Cetiny. Díky své čistotě je tato pláž vyhledávaná především rodinami s malými dětmi. V oblasti Omišské riviéry najdete další pruhy oblázkových pláží položených přímo pod většími chorvatskými svahy.

Nejen průzračně čistá voda láká návštěvníky Omiše k různým typům sportů. Můžete se zde věnovat plavbám na kajacích, raftingu, létání na rogalu, paraglidingu, plážovému volejbalu, fotbalu, basketballu, tenisu, nebo hře v kuželky. Omiš nabízí velmi příhodné podmínky také pro horolezce a cyklisty.

Klidná dovolená u písčitých pláží v Duće

Na památkovou zónu rušnějšího města Omiš přímo navazuje malebné letovisko Duće vyhledávané pro své písčité pláže s pozvolným vstupem do průzračně čisté vody. Takové pláže jsou v Chorvatském Jadranu opravdovou raritou. Pláže navíc lemují četné kavárny a restaurace, které se nacházejí opravdu na bezprostředním mořském pobřeží. Spolu  blízkými městy Omiš a Split se vám tak právě zde nabízí skvělá možnost strávení klidné dovolené, kterou si můžete zpestřit kulturou, sportem i společenským životem. Pro sportovní vyžití si zde například můžete vypůjčit motorové lodě, vodní skútry či šlapadla. Duće je takovou půvabnou oblastí malých vesniček, které si zachovávají punc tradiční lidové architektury. Letoviska Duće a Omiš navíc okouzlí své návštěvníky také pozoruhodným kontrastem moře a hor.

Malebné vesničky u pohoří Omiše

Z letoviska Duće se pak můžete vydat na návštěvu starých vesniček Staro Duće, Zeljovići, Krug a Stare Jesenice, které se nacházejí na úpatí pohoří Mošnjica. Prohlédnou si zde můžete stovky dobře zachovaných starých stavení v tradičním lidovém duchu. Ráz všech těchto vesnic je velice podobný. A tak v nich najdete staré kamenné ulice, malá náměstí s kostelíky a školami, ale také olivové háje rozprostírající se v blízkém okolí. Vesnice na úpatí pohoří Mošnjica vám zaručí klidný povznášející zážitek. Stačí deset minut jízdy od pobřeží a rázem se ocitnete na čistém a tichém místě obklopeném bohatou středozemskou vegetací. Právě z těchto míst se pak můžete pokochat krásným výhledem na okolní ostrovy Brač, Hvar a Šoltu.

ČTĚTĚ:   Na Cres a Lošinj – Deník: den 2. a 3.

Omiš a Duće jsou ideálními destinacemi pro všechny, kteří chtějí strávit poklidnou dovolenou v blízkosti pláží s průzračně čistou vodou i pro ty, kdo chtějí slunečné letní dny strávit aktivně – sportem i výpravou za celou řadu pozoruhodných pamětihodností.


Omiš ubytování
Ubytování v Omiši

Omiš a Duće
5 (100%) 3 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2016, Kategorie : Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split