Omiš – mužský zpěv v srdci Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Omiš, městečko v srdci Dalmácie u ústí řeky Cetiny, je již 44 let hostitelem nejlepších mužských pěveckých skupin lidové tvořivosti, které uchovávají a propagují původní dalmatskou hudbu a nápěvy prostřednictvím zpěvu bez doprovodu hudebních nástrojů.

Zpěv mužských skupin má v Chorvatsku status nehmotného kulturního dědictví. V posledních letech zažil pravou renesanci díky četným festivalům a proto se popularita písní mužských pěveckých skupin rozšířila daleko mimo hranice dalmatských oblastí, kde vznikly. Je to i zásluhou omišského Festivalu dalmatských skupin, který od roku 1967 propaguje tradiční písně chorvatského pobřeží Jadranu a ostrovů.

Omišský festival mužského zpěvu

Omišský festival mužského zpěvu

V letošním roce bude tato akce trvat celý červenec. Omiš se nachází asi dvacet kilometrů jihovýchodně od největšího dalmatského města Splitu, se kterým má velmi dobré dopravní spojení. Dějiny malého městečka Omiše, které bylo poprvé zmíněno v písemných análech z X. století, jsou dlouhé a zajímavé, o čemž svědčí mnoho kulturně-historických pamětihodností, kostely z období od X. do XVIII. století, četné památníky, tvrz, muzeum a jiné památky.

Chráněná poloha Omiše u ústí řeky Cetiny umožnila v minulosti jeho obyvatelům účinně město bránit a dnes je Omiš jedinečnou atrakcí na jadranském pobřeží. Impozantní kamenná brána, kterou se vlévá do moře řeka Cetina, zároveň představuje geologický symbol tohoto starobylého města. Po řece však vede i jediná cesta do vnitrozemí, řekou Jadro až do Vrulje.  Historický střed města se nachází na východním břehu Cetiny.

Omišané byli známými piráty. Pirátství jim ulehčila výhodná poloha města, ale i jejich rychlé a lehké lodě. V době největších akcí byla v čele omišských pirátů knížata rodu Kačićů, která po dvě stě let vedla útoky na papežské galéry a obchodní lodě mocných měst Benátek, Dubrovníku, Splitu, Kotoru…

O bohatém historickém dědictví Omiše svědčí četné kulturní památky. Pirátskou minulost připomenou tvrze Mirabella (Peovica) a Starigrad (Fortica). Omiš byl ze třech stran chráněn hradbami a na čtvrté, severní straně je hora. Hradby vydržely až do devatenáctého století, kdy byly z větší části zbořeny.

ČTĚTĚ:   Nejkrásnější pláž v Evropě

Omišská riviéra je asi 30 kilometrů dlouhá a je známá díky různým druhům pláží. V malých rybářských osadách najdou poklid všichni turisté, kteří chtějí utéct před hlukem a shonem velkých měst. Ti, kteří chtějí prožít aktivní dovolenou, jsou zde také vítáni. Mají možnost provozovat rafting na řece Cetině, volné lezení, paraglaiding, potápění, jachting, plážový volejbal, tenis a další sportovní aktivity na souši, v moři i ve vzduchu.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko