Opalování v Chorvatsku může být nebezpečné


ubytování Chorvatsko

Koho by nelákaly běloskvoucí pláže, průzračně čisté moře a třpytivé slunce nad hlavou? Cenově velmi zajímavá dovolená v Chorvatsku přímo vybízí k odpočinku na pláži, který vede k typicky bronzovému opálení. Ale často tomu tak být nemusí. Mnoho turistů a cestovatelů chorvatské slunce podcení a místo efektivního opálení si odvezou červenou pokožku, za kterou by se nemusel stydět ani dobře situovaný rak. Jak této nepříjemnosti, která může mnohdy pokazit dojem z celé dovolené, předcházet? Řešením je správná prevence, účinné kosmetické přípravky i důsledné ošetření po každém opalování.

Jak je to s teplotami v Chorvatsku?

Chorvatsko se může pochlubit dvěma klimatickými pásmy. Ve vnitrozemí se připravte spíše na mírné kontinentální počasí, hory charakterizuje počasí horské. U pobřeží a v oblíbených dovolenkových destinacích převládá spíše středomořské klima s mnoha slunečnými dny v roce. Opalování v chorvatskuV červnu se průměrné teploty vzduchu pohybují kolem 26 stupňů, červenec a srpen přináší i klasické třicítky. Teplota vody dosahuje v letních měsících příjemných 25 stupňů. Ačkoli můžete namítnout, že tyto teploty jsou typické také pro podnebí v České republice a žádnou zvláštní péči si tudíž vaše pokožka nezaslouží, opak je pravdou!

Jak se připravit na opalování?

Již několik týdnů před plánovanou dovolenou svou pokožku připravte na sluneční šok, který v Chorvatsku zažije. Prvním krokem je nákup výživových doplňků, které byste měli před plánovaným odjezdem pravidelně užívat. Tyto doplňky obsahují hydratační a posilující aktivní složky, které chrání vaši kůži před vysoušením a posilují její přirozenou bariérovou funkci. Kromě „chemie“ můžete obohatit svůj organismus o potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky i čistě přírodními prostředky. Pomoci by vám mohlo zejména chroupání mrkve, která je velkým zdrojem účinného betakarotenu.

Čím chránit svou pokožku na pláži?

Sluneční záření sice je nenahraditelným zdrojem příznivých účinků, které přispívají k pohodě člověka, ale jak se říká „všeho s mírou“. Přílišný přísun slunečních paprsků může způsobit, že místo pohodové dovolené strávíme její převážnou část na pokoji s chladivými obklady rozesetými po celém bolavém těle. Jak této situaci předcházet v samotné destinaci? Důsledným výběrem kvalitní kosmetiky s vysokým stupněm ochrany. Jak vysoký SPF (Sun Protect Factor) ale do Chorvatska vzít? Vše závisí na fototypu vší pokožky i délce pobytu.

ČTĚTĚ:   Chorvatské robinzonády: dovolená v ráji!

Fototyp č. 1 – Albín:

Člověk tohoto fototypu má často velmi světlé oči i vlasy, světlou – v mnohých případech až bílou pokožku s množstvím pih.

opalovací krém před cestou do chorvatska

Jeho citlivá pokožka zčervená již po prvních deseti minutách slunečního záření. Tento fototyp se téměř nikdy nedočká opravdového bronzu. Používat by proto měl ochranné prostředky s SPF 28, 20.

Fototyp č. 2 – Kelt

Pro tento typ pokožky je příznačné její brzké zarudnutí, které však může později zhnědnout.
Člověk má nejčastěji světle plavé vlasy, zelené, modré nebo šedé oči a občas také pihy. V prvních dnech opalování by měl používat přípravky s faktorem 28, 20. Po třech dnech opalování je možno ochranu snížit na SPF 18, 12.

Fototyp č. 3 – Světlý Středoevropan

Kůže světlého Středoevropana je světlá až mírně pigmentovaná. Člověk má tmavší blond vlasy nebo světlejší hnědé. Jeho oči jsou modré nebo zelené až hnědozelené. Pokožka na slunci zčervená po cca 30 minutách, ale velmi často zhnědne. Doporučujeme ochranné přípravky s SPF 20, po dvou dnech je možno snížit na 12 nebo 10.

Fototyp č. 4 – Tmavý Středoevropan

Člověk se může často pochlubit tmavší pokožkou, tmavými až černými vlasy a jeho oči jsou taktéž tmavé. Dobře se opaluje a téměř nikdy se nespálí. Zde postačí ochrana SPF 12 a 6.

Co když jsem se spálil/a?

Pokud jste to s pobytem na sluníčku přehnali, věnujte své pokožce pozornost víc, než kdy jindy. Úlevou mohou být chladnější obklady nebo pěnový Panthenol. Bezprostředně po návratu z pláže svou pokožku ošetřete také mlékem po opalování. Doba, kterou na pláži strávíte, by se měla postupně zvyšovat, na sluníčko během poledne však raději zapomeňte. To si skočte raději na nějaký ten chutný oběd.

ČTĚTĚ:   Skradin: nejoblíbenější destinace Billa Gatese
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2013, Kategorie : Chorvatsko