Ostrov Molat – zažijte dovolenou bez turistů!


ubytování Chorvatsko

Mezi turisty mířícími na Jadran stále přibývá těch, kteří vyhledávají spíše klidné a ne tolik turisticky „profláknuté“ destinace. Pokud patříte mezi takové dovolenkáře i vy, máme pro vás tip na dovolenou na nádherném chorvatském ostrově, který ještě turismu zcela nepodlehl. Vítejte na ostrově Molat!

Místo klidu, pohody a krásného moře

Molat je ostrov v severní Dalmácii, má tvar podkovy nebo písmene V a rozlohu 22,7 km². Od okolních ostrovů ho dělí úžina Zapuntel. Což je také jméno jedné ze tří vesnic na ostrově. To, co zde zažijete, je především naprostý klid. Ostrov si oblíbí všechny romantické duše a milovníci přírody. Kromě 3 vesnic tu najdete jen nenarušenou přírodu. A samozřejmě krásné moře! Máte-li rádi dobrodružství, chcete-li poznat život místních obyvatel a ke svému pobytu nepotřebujete mnoho turistů (nebo téměř žádné), Molat je ostrov stvořený pro vás.

Pěkným městečkem pro strávení několika dní v příjemném klidu a samotě, je město Brgulje. Nachází se poblíž trajektového přístavu a dostanete se odtud procházkou do hlavního města ostrova (Molat) přibližně za půl hodiny.

Hlavní město ostrova – Molat

Město Molat byl významným přístavem v době, kdy zde vládli Benátčané. Je to také velmi klidné místo, kde pocítíte naprostou svobodu a zažijete koupání v nádherně čistém moři. Ve městě Molat je několik restaurací, kde si můžete pochutnat třeba na čerstvých rybích pokrmech. Tady také najdete obchod s potravinami. Nemusíte se ale bát, že v tomto městě a na tomto ostrově hodně utratíte. Tady v podstatě není za co!

Milovníci moře budou z ostrova nadšení!

Za nejkrásnější zátoku ostrova je považovaná zátoka Jazi na východním pobřeží, která platí za velmi oblíbené místo ke koupání. Člunem nebo lodí se můžete vydat na plavbu okolo ostrova a prohlížet si divoké jihozápadní pobřeží. Nadšení zde budou také potápěči. Tady se jim poštěstí vidět chobotnice a velmi pravděpodobně si budou moci zaplavat s rejnoky.

ČTĚTĚ:   V září na Hvar! Typy na sluneční destinace.

Cílem jachtařů bývá Brguljski záliv, neboť zdejší přístaviště chrání malé lodě v čase bóry.

Místo mnichů i nechvalně proslulý tábor

Molat patřil od 15. století mnoho staletí Benátčanům. Žila zde komunita mnichů a místní obyvatelé se zde usadily a začaly vysazovat lesy, které byly dříve vymýceny. Trend výsadby nových stromů trvá až do dnešních dnů. Pro historiky bude jistě zajímavá informace, že zde byl za druhé světové války zřízen italský koncentrační tábor – platil za velmi obávaný.

Nyní zde žije pouze několik set obyvatel. Živí je zemědělství (Molatské a Zapuntelské polje mezi dvěma kopci), rybolov a také trochu turistický ruch. Na ostrově nenajdete žádný hotel ubytování je možné pouze v soukromých apartmánech. Dostanete se sem ze Zadaru trajektem, který dále pokračuje po své cestě na ostatní malé ostrůvky. Trajekt také zásobí místní restaurace a obchod potravinami.

Dovolená sladká jako med

Název Molat pochází z latinského slova mel, což znamená „medový“. A to je velmi pěkný název pro takový klidný a pohodový ostrov, nemyslíte?

 

levné apartmány Zadar
Ubytování v Zadaru

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2018, Kategorie : Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar