Ostrov Pag je oblíben nejen mezi horolezci


ubytování Chorvatsko

První dojem po připlutí trajektem na chorvatský ostrov Pag je, že se jedná o krajinu plnou skalisek, kamení a štěrku. Pravdou je, že si jej oblíbili horolezci, kteří zde naleznou spoustu příležitostí k lezení. Pag je také vhodný pro jízdu na kole a pěší turistiku. Ovšem na západě a jihu ostrova je krajina mnohem půvabnější.

Panorama of Pag city, the largest city on Pag island, CroatiaPag je málo úrodným ostrovem, který je spolu s Cresem a Hvarem jedním z nejdelších ostrovů Jadranu. Od severovýchodu k jihovýchodu měří 63 km. Velebitský kanál odděluje tento dlouhý a úzký ostrov od pevniny. Za enormní délku pobřeží vděčí ostrov četným, částečně hluboko do pevniny sahajícím zátokám.

Kvůli silnému větru zvanému Bóra je strana ostrova obrácená k pevnině téměř bez vegetace. Nápadné jsou nesčetné, pracně navršené kamenné zídky, které poskytují ochranu před větrem místním ovcím, které jsou bohatstvím ostrova. Na jihozápadě se ostrov přece jen jeví trochu jinak. Daří se zde středně vysoké machii, olivovým hájům, šalvěji a zelenině. Významnou roli v hospodářském životě místních obyvatel hraje chov ovcí. Tento kamenný ostrov proslavili pastýři svým kořeněným sýrem Paški sir, což je naprostá delikatesa z tvrdého sýra sušeného na vzduchu, na kterém si společně s vydatnou uzenou šunkou zvanou pršut turisté rádi pochutnávají ve vinných sklípcích na celém pobřeží Jadranu. Pršut se stal národním jídlem Chorvatů a spolu s Paški sirem je významným vývotním artiklem, který je znám po celé Evropě. Neúrodná hornina paradoxně poskytuje výborné podmínky pro pěstování vinné révy. Paški sir bývá v hlavní sezóně tak oblíbený, že je často nedostatkovým zbožím. Jednak díky zvýšené letní poptávce, a jednak je produkce mléka vystavena sezónním výkyvům.

Koupání na Pagu je nejlepší na západním pobřeží. Hlavním městem ostrova je stejnojmenný Pag, kde je příjemná zátoka obklopena bezlesým pohořím. Krásná a velká pláž je poblíž osady Caska, za níž leží jeden z mála lesíků na ostrově. Mělká písečná pláž je poblíž místa Kolan asi 10 km od města Novalja. Zdejší mělká voda je oblíbená u rodin s dětmi.

ČTĚTĚ:   Na víkend do Rovinje na Red Bull Air Race


ubytování Pag
Levné apartmány na Pagu


Ohodnoťte

4 Responses to Ostrov Pag je oblíben nejen mezi horolezci

 1. Alena Brožova

  Mesto Pag je krasny,moc se nsm tam libilo.Tyden jsme stravili ve vesnicce Povljana.Je malinka,ale plaze jsou krasny 🙂

 2. Květa Šloufová Soukalová

  Proto už 15 rok trávíme na Pagu 🙂 A letos znovu…… Už se těšíme 😉

 3. Jiří Chlum

  letos jedeme na Pag

 4. Jitka Kozakova

  do Povljany letos cestujeme…

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2014, Kategorie : Magazín