Ostrov Šolta jeden ze šesti nejhezčích v Evropě


ubytování Chorvatsko

Britský list «Telegraph» zařadil ostrov Šolta do skupiny šesti nejhezčích, méně známých evropských ostrovů, které turistům doporučuje navštívit. Novinářka Francesca Syz se již po léta zabývá výlučně cestováním a psaním cestopisných reportáží. Napsala, že kromě chorvatského ostrova Šolta, je třeba určitě navštívit i malé švédské městečko Marstrand, řecké ostrovní letovisko Monemvasia, italský ostrůvek Isola la Maddalena na Sardinii, francouzský ostrov Ile de Porquerolles, který leží u světoznámého turistického střediska St. Tropez a Sylt, jeden z největších německých ostrovů, který se nachází v Severním moři.

Britská novinářka se domnívá, že kvůli kamenitému povrchu Šolty a relativní blízkosti města Split si turisté většinou raději zvolí pobyt na známějších a vzdálenějších ostrovech. Neprávem pomíjejí ostrov Šolta, který leží uprostřed dalmatského souostroví. Je to «překrásný a nedotčený ostrov, který zůstává domovem živoucí rybářské komunity i funkčních vinohradů a olivových hájů“.

Šolta Chorvatsko

V textu stojí, že Spliťané již v dávné minulosti často trávili léto na ostrově Šolta. Novinářka uvádí příklad římského císaře Diokleciána, jehož «palác ze 4. století v centru města Splitu je jednou z nejvýznamnějších historických budov». Dioklecián podle ní často jezdil rybařit do zátoky Nečujam na ostrově Šolta, kde dal vystavět i lázně. Za nejhezčí místo na ostrově uvedla novinářka osadu Maslinica, která se nachází «v jedné z nejlépe chráněných zátok na chorvatském Jadranu».

«Šolta je ideálním místem pro turisty, kteří touží po jednoduchém ostrovním životě». Těmito slovy ukončila svůj článek novinářka britského listu «Telegraph».

Šolta patří do skupiny středodalmatských ostrovů. Nachází se mezi ostrovy Brač na východě, Hvar na jihovýchodě a pevninou na severovýchodě. Rozloha Šolty je přibližně 52 kilometrů čtverečných. Povrch ostrova je porostlý bujným rostlinstvem a obývají jej četné živočišné druhy. Šolta byla obydlena od prehistorie a první zmínka o ní pochází ze 4. století př. Kr., kdy figuruje pod jménem Olyntha. Na Šoltě nalezneme mnoho pozůstatků staveb z antického a starokřesťanského období. Kromě bohatého kulturně-historického dědictví ostrov nabízí svým hostům také řadu příležitostí ke sportu a rekreaci. Šolta je ideální destinací pro milovníky dlouhých procházek a jízdy na kole po stezkách vedoucích nádhernou, nedotčenou přírodou. Milovníkům rybích specialit se doporučuje návštěva zátoky Šešula v osadě Maslinica, kde si turisté užijí výhledů na nejhezčí západ slunce. Skvělé víno a výtečný olivový olej lze zakoupit na celém ostrově. Nejlepší ubytování najdou turisté v letovisku Nečujam a tenis si mohou zahrát na kurtech v osadě Stomorska.

ČTĚTĚ:   Trogir pokračuje v obnově významných památek
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2011, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko