Ostrovy Chorvatska – Cres


ubytování Chorvatsko

Ostrov Cres se nachází v Přímořsko-gorskokotarské oblasti, má rozlohu 406 km2, a tím patří s Krkem k největším ostrovům Chorvatska. Délka ostrova je 66 km da šířka od 2 do 12 km.

Ostrov patří k nejvyhledávanějším ostrovním destinacím Chorvatska, vedle nepřeberných možností k rekreaci nabízí také mnohé přírodní zajímavosti.

Doprava

Když na ostrov nepřijedeme vlastní či pronajatou jachtou, máme jedinou možnost, a to využít nějaký převoz. Nejkratší pětikilometrový je z kontinentálního Bretova do Porozina na ostrově, 7 km je pak dlouhý trajekt z ostrova Krk od Pineziči do přístavu Merag. Do hlavního města ostrova Cresu jezdí pravidelná doprava zejména z Rijeky, ale to jde již asi o 55 km. Cres má pak spojení i s dalšími ostrovy v okolí, například z Martinščici se dostaneme na ostrov Unije.

ostrov cresOstrov má silniční spojení se sousedním ostrovem Mali Lošinj. Společnou dopravní tepnou pro oba ostrovy tu je silnice D100. Ostrovy byly ale původně spojené, ale šije byla překopaná průplavem a nahrazená zvedacím mostem.

Pár slov o přírodě Cresu

Nejvyšším bodem ostrova je vrch Gorice s výškou 650 m, jinak je ostrov tvořen vápencem. Zajímavostí je, že uprostřed ostrova leží sladkovodní Vranské jezero o rozloze 5,75 km2. To je také zásobárna pitné vody pro ostrov. Kolem jezera byly vysázeny borovice, ale na severu ostrova rostou duby a kaštany, střed a jih obsadil hustý les zakrslých borovic, dubů a dalších středomořských dřevin souhrnně někdy nazývaných makija. Na ostrově nalezneme i olivové háje i fíky. Dál tu najdeme volně i další pro nás exotické byliny.

Ze zvířat je tu určitě nejvzácnější sup bělohlavý, na jehož ochranu zde bylo otevřeno veřejně přístupné záchranné ekocentrum. Na Cresu hnízdí také orel skalní a včelojed lesní.

Osídlení

Na ostrově je asi 30 osad a největší město Cres. Popisovat všechny zde nelze, takže jen upozorníme na některé zajímavé. Procházet si zde více či méně odloučené osady v centrální oblasti ostrova je pro nás procházka středověkem, najdeme zde obydlené domy, ale také pusté zříceniny, třeba na severu v osadě Ivanje s kostelíkem sv. Ivana. Obdobné je to ve vsi Vazdiminec a Petrićevi. Na severu návštěvníka zaujme ves Beli připomínající jiná významná sídla v Chorvatsku, třeba Rovinj. Nad vsi u zaniklé osady Stepići najdeme místo s několika labyrinty. O osady Sv. Petr rostou prastaré olivové stromy. Predoščica v nejužším místě ostrova vyniká dalekými rozhledy do kraje i na moře. Svatý Salvátor je kostelíček s malebnou zátokou s přístavištěm. Romantická je i zřícenina kostela sv. Bartoloměje nad Meragem je s úžasným výhledem na moře.

ČTĚTĚ:   Nejlepší pobyt v Chorvatsku a jak si ho užít

chorvatsko cres

Cres je největším městem na ostrově, najdeme zde všechny vymoženosti současné doby, ale je zde soustředěno i nejvíc památek na ostrově. Zde je také největší nabídka ubytování, například v hotelech Cres a Kimen, v campingu Kovacine a ve velkém množství i u soukromých ubytovatelů.

Na Pernatském poloostrově najdeme pustou ves Grabrovicu, osada Lubenice stojí na vysoké skála připomínající orlí hnízdo. Nad Vranským jezerem osada Zbisina připomíná sídlo duchů nebýt zde chovaných ovcí.

Jižní část ostrova je také zajímavá, třeba osada Utrine s překrásnými zátokami, ale zejména Osor jako historická zóna s mnoha památkami. Skončit můžeme městečkem Pogana na jihu v hlubokém zálivu.

Cestovní ruch

Ostrov nabízí vše,co si jen na pěknou dovolenou můžeme přát, pěkné různorodé pláže, malebné zátoky,možnost cestování po ostrově i na jiná místa, a hlavně velké množství různého ubytování. Velké hotely jsou zejména v hlavním městě Cresu, jak již bylo psáno, v ostatních destinacích na pobřeží pak je ubytování v soukromí. Vnitřek ostrova již takové možnosti nenabízí, tady jde spíše o romantické cíle výletů.

Pokud jde o sportovní vyžití, pěstují se zde zejména sporty spojené s vodou, zejména plavby podél pobřeží na kajacích a podobně.

Celkově lze říci, že Cres je špičkovou oblastí v nabídce rekreace v rámci Chorvatska, získal například titul Modrý květ v kategorii nejoriginálnějších turistických nabídek. Z novějších záležitostí to je například sedm naučných stezek, ale i Ozirisovo vegetační labyrint, botanická zahrada, zahrada motýlů apod.

ubytování Cres
Levné apartmány na ostrově Cres

2 Responses to Ostrovy Chorvatska – Cres

  1. Marta Janouschova

    Dovolená na ostrově Cres byla jedna z nejkrásnějších…. 🙂

  2. Dagmar Sieberová

    To mohu potvrdit 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2015, Kategorie : Magazín