Z Pakoštane na ostrůvek Vrgada


ubytování Chorvatsko

Mezi ostrovy severní Dalmácie Murter a Pašman leží malý ostrůvek Vrgada, na který vás s radostí také pozveme. Pokud budete trávit dovolenou v letovisku Pakoštane, budete se směrem na moře dívat právě na tento malý ráj. Vřele vám doporučujeme sednout na pravidelnou linku a vydat se vstříc jemnému písku na místních plážích. Mimo to tu najdete azurově čisté moře a nedotčenou přírodu.

Malý ráj nedaleko pobřeží

Na ostrově Vrgada můžete i přenocovat nebo zde strávit celou dovolenou. Hotely tu nenajdete, ale ubytování v soukromí zde dobře funguje. Bohatě však postačí, pokud si sem zajedete lodí na jednodenní relaxaci v klidu a v obklopení přírodou. Vrgada totiž leží jen 2,5 námořních mil od pevniny.

Ostrov Vrgada

Ostrov Vrgada je oblíbený právě pro své krásné pláže, které jsou z části písečné a z části tvořené hladkými oblázky. Příjemným plážím v zátokách severovýchodního pobřeží dodávají stín vzrostlé borovice.Ostrov Vrgada je dlouhý pouze 3 km a více než polovina je pokryta hustým borovicovým lesem. Přestože se vám to na první pohled nemusí zdát možné, na tomto ostrůvku žije 230 stálých obyvatel. Na maličkých ostrovech, které se nachází v jeho těsné blízkosti však žádné stálé obyvatele nenajdete. Místo nich tam však můžete spatřit stádo ovcí. Ne, určitě nemáte vidiny. Tyto malé ostrůvky totiž obyvatelé ostrova Vrgada právě k pasení ovcí často využívají.

Památky z 10. století

Obyvatelé na ostrově Vrgada, kteří žijí na jeho severovýchodním pobřeží, se živí pěstováním vinné révy a oliv. Ano, i tady naleznete úrodná údolí. Jedna z nejkrásnějších zátok ostrova je zátoka Luka. Právě nedaleko od ní leží jediná obec na ostrově, která nese stejné jméno jako ostrov sám. Osídlení se datuje do 10. století a i tady, na tak maličkém a téměř zapomenutém ostrově, najdete historické památky, které na dávné osídlení odkazují. Patrná je část původního středověkého opevnění, ze kterého zbyla obranná zeď a věže. Ve vesnici stojí také kostel sv. Ondřeje a farní kostel sv. Trojice se zvonicí.

ČTĚTĚ:   Svatba nebo líbánky v Chorvatsku? Představujeme dokonalá místa na Hvaru!

Nejvyšším vrcholem ostrova je vrch Strabinovac, který má nadmořskou výšku „úctyhodných“ 112 metrů. Rozhodně není fér, že často tento romantický a působivý ostrůvek zůstává mimo hledáček turistů. Určitě si ho nenechte ujít, pokud zavítáte do Pakoštane.

Výhody malebného letoviska Pakoštane

Toto město bylo již několikrát zmíněno. Jedná se o malebné pobřežní letovisko v severní Dalmácii nedaleko Biogradu na Moru a Vranského jezera. Stává se často vyhledávaným místem turistů právě kvůli své lokalitě, která umožňuje rozmanitou zábavu.

Můžete trávit čas na pěkných plážích, projít se pěšky nebo na kole v oblasti Vranského jezera, navštívit jiná zajímavá města, jako je Zadar, Šibenik nebo Biograd na Moru, a také okolní ostrovy. Kromě toho se Pakoštane nachází mezi nejvýznamnějšími národními parky, jako jsou Kornati nebo Krka. Daleko to odsud není ani do Severního Velebitu, Plitvických jezer nebo Paklenice.

Paklenica

Pohodová dovolená mimo davy turistů

Přestože se nejedná o proslulé letovisko, je pro mnohé turisty jedinečnou volbou. Zažívají zde klid, pohodu, vyhnou se davům lidí a přitom jsou několik desítek kilometrů od dvou krásných turistických měst, kam si mohou vyrazit na výlet a zpestřit tak své dny strávené tady. V Pakoštane najdete všechno, co ke své dovolené potřebujete včetně zábavy. O tom, že se rozhodně nejedná o nudné město, vás přesvědčí diskotéky, kluby a bary, které jsou v letní sezóně plné a otevřené až do ranních hodin.


levné apartmány Pakoštane
Ubytování v Pakoštane

4 Responses to Z Pakoštane na ostrůvek Vrgada

  1. Simona Muchová

    jéééééééé, tam jsme byli 🙂

  2. Miroslava Drábková

    Byly jsme , náádhera

  3. Vendula Čásenská

    Zitra pojedeme diky nádhera 🙂

  4. Na první fotografii je nepochybně Vrgada. Na druhé je Primošten a na té třetí je kaňon řeky Zrmanja

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2017, Kategorie : Chorvatsko