Poloostrov Pelješac by se dal shrnout jako místo všech námořníků a skvělých červených vín. Obě dvě z těch přízvisek jsou samostatně skvělá a dohromady ještě lepší. Pojďme si tedy říci něco bližšího o tomto krásném poloostrově plném slunce, přírody a radovánek.
Tento poloostrov se nachází v jižní Dalmácii, mezi zátokou Neretvy a Malo-stonským zálivem. Jeho poloha je téměř totožná s jadranským pobřežím a po Istrii je Pelješac druhým největším poloostrovem Chorvatska.
Poloostrov Pelješac je dlouhý 65 km a jeho rozloha činí 348 kilometrů čtverečních. S pevninou je spojen 1450 metrů širokým pásem země, který je nazýván Stonskou Prevlakou. Tento pruh zeminy je tvořen zejména sedimentem a písky, což nasvědčuje tomu, že byl Pelješac dříve ostrovem.
Na poloostrově nalezneme mnoho krásných zelených údolí, které se rozprostírají mezi skalnatými kopci. Nejvyšší horou Pelješace je Sv. Ilja, který dosahuje výšky 961 metrů nad mořem a leží nad Orebičem. Pelješac je obklopen velkým množstvím ostrůvků, zejména pak ze severní a jižní strany. Podnebí je na ostrově mírně středomořské. Severní část ostrova je díky větrům Bora vyprahlejší. Jižní je zase o něco vlhčí díky větrům Jugo. Na ostrově žije trvale 9000 obyvatel. Hlavními průmyslovými odvětvími ostrova jsou vinařství, zpracování olivového oleje, rybolov a turistika.
Celý poloostrov je s pevninou spojen jedinou silnicí. Trajekty pak nalezneme ve městech Trpajn-Ploče, Prapratno-Mljet, Orebič-Korčula. Po celém ostrově se dá v klidu cestovat automobilem, popřípadě si zapůjčit motorku či skůtr. Celý ostrov nabízí opravdu mnoho míst vhodných ke koupání, popřípadě k pěšímu výletu. Na ostrově můžeme nalézt i několik archeologických památek, které dokládají jeho osídlení již v dávné minulosti. Obdivovat také můžeme starobylá města a městečka, která vás vždy ráda uvítají s otevřenou náručí.
tam je krásně.
Byli jsme tam letos na dovolené.Je tam opravdu moc hezky.Doporučuji.
(y)