Plitvická jezera: jedinečný přírodní jev


ubytování Chorvatsko

Vydejte se s námi objevovat krásu pravděpodobně nejznámějšího a rozhodně nejnavštěvovanějšího národního parku v Chorvatsku. Plitvická jezera lákají každoročně 200 000 zahraničních i místních turistů. Jsou přístupná po celý rok a každou roční dobu mají co nabídnout.

Existuje jedna legenda, která vypráví o vzniku tohoto jedinečného útvaru. Kdysi dávno vládlo prý v těchto místech veliké sucho. Všichni místní lidé se modlili k Bohu alespoň o malý deštík, stačila by jedna kapka. Černá královna se tehdy nad lidmi slitovala a společně s větrem a hromy zařídila, aby přišel silný déšť. Ten trval několik dní, až nakonec ustal, a zbyla po něm Plitvická jezera, zkráceně Plitvice.

Plitvice

Úchvatná jezera propojená vodopády a kaskádami

Jedná se o jedinečný přírodní jev nejen v rámci Chorvatska. Plitvická jezera jsou tvořena soustavou 16 jezer, která na sebe navazují díky vodopádům a kaskádám. Své jméno dostala jezera podle říčky Plitvice, která spadá velkým vodopádem do kaňonu. Představuje největší vodopád celé oblasti, který měří 76 m. Za nejkrásnější vodopády jsou však považovány Sastavci, vysoké 49 metrů.

Plitvice se nachází na horním toku řeky Korana, ve vápencové proláklině oblasti Lika, v blízkosti hranic s Bosnou a Hercegovinou. Tato úžasná krasová jezera jsou terasovitě rozmístěna a doplňuje je 140 vodopádů a 20 jeskyň a zřídel. Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň, která se později naplnila vodou. Největším jezerem Plitvice je Kozjak s rozlohou 81,5 ha a zároveň má prvenství i co se hloubky týče. Je hluboké 46 metrů. Na tomto jezeře jezdí pravidelně parníček.

Plitvice

Jezera na návštěvníky působí magicky, neboť každé vyniká jinou nádhernou barvu. Pozorovat můžete odstíny od smaragdové po sytě modrou.

Nejvýše položené jezero se jmenuje Proščansko jezero a dostanete se sem kyvadlovou dopravou. Ta je uhrazena v rámci vstupenky, takže žádné další poplatky zde neplatíte. Najdete tu několik zastávek, které můžete libovolně využívat.

Národní park a jeho okolí

Plitvická jezera jsou od roku 1949 národním parkem, který ochraňuje jedinečné kaskády. Od roku 1979 je NP umístěn na seznamu Světového děditství UNESCO. Park se stal dostupným pro turisty až v roce 1958.

ČTĚTĚ:   Chorvatská venkovská sídla

Okolí Plitvických jezer tvoří zalesněné kopce masivu Velika Kapela a Plješevice, kde můžete pozorovat bukové, jedlové nebo zdravé smrkové lesy. V parku je několik míst, která jsou vysoce chráněná a veřejnosti nepřístupná. Jsou to pralesní rezervace a některá území, kde se vyskytují endemity. Leží zde například louka, na které roste několik desítek druhů orchidejí. V lesích žijí medvědi nebo vlci a pohybují se tu též divoká prasata, lišky a srny.

Plitvice

Vzdálenost od hlavních turistických středisek

Plitvice se nachází u hranic s Bosnou a Hercegovinou, tudíž na samostatný výlet z Čech je to poměrně daleko. Budete-li však svou dovolenou trávit v jednom z hlavních turistických destinací, rozhodně se vám vyplatí si sem zajet. Plitvická jezera leží 220 km od Šibeniku, 150 km od Zadaru, 219 km ze Splitu a přibližně 140 km od Záhřebu.

Prohlídky a vstupy

Svou cestu sem si dobře naplánujte, nejkratší prohlídka vám zabere 3-4 hodiny, nejdelší hodin 6. Pokud jste vášniví fotografové nebo dychtiví obdivovatelé přírody, počítejte i se sedmi hodinami. K vidění je toho zde opravdu hodně.

Do parku vedou dva vstupy. V dolní části je to Ulaz 1 – Rastovača a v horní části Ulaz 2 – Hladovina. U obou vstupů samozřejmě budete mít k dispozici rozlehlé parkoviště a také možnost občerstvení a nákupu vody.

Na cestu do parku dostanete podrobnou mapu s šesti trasami, které jsou barevně rozlišené. Je zde též uvedena trasa dopravy, kterou v parku zajišťují autobusy a lodě.

Otevírací doby:

Zima: 09:00 – 16:00

Jaro, podzim: 08:00 – 18:00

Léto: 07:00 – 20:00

Plitvice

Jak vidíte, vypravit se sem můžete klidně i teď. Okolí asi nebude tak barevné jako v létě a je možné, že jezera budou zamrzlá. Na druhou stranu tu pravděpodobně nebudete mít problém se zaparkováním a vaše krásné fotografie vám nebudu kazit ostatní turisté. Zažijete tu příjemný klid a můžete dýchat místní kouzelnou atmosféru doslova plnými doušky.

ČTĚTĚ:   Přírodní park Lonjsko Polje vás vezme za srdce

Také ceny jsou mnohem nižší než v sezóně. Za jednodenní vstupné v létě dospělý člověk zaplatí 180 kun, v zimě pouhých 55 kun. Ostatní měsíce vás vyjdou na 110 kun pro dospělého. Jedná se o ceny z letošního roku.


levné apartmány Zadar
Ubytování v Zadaru

Plitvická jezera: jedinečný přírodní jev
3 (60%) 1 hlas[ů]

7 Responses to Plitvická jezera: jedinečný přírodní jev

 1. Miroslav Seibert

  Krásný vikend v srdci Plitviček.

 2. Hana Jirásková

  Letos jsem si to opět, již po několikáté užila. Jen se musí člověk trefit na ten pravý vchod – tedy „gornji ulaz“, aby měl před sebou ten monumentální pohled a jen přemýšlel, za kterým stromem číhá Vinetou.

 3. Jitka Dvořáková

  Nádhera! Kouzelné vzpomínky!

 4. Sarka Pokorna

  velmi krásná příroda

 5. Radka Divisova

  krásná příroda 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2016, Kategorie : Chorvatsko