Zagreb: nechte se okouzlit hlavním městem


ubytování Chorvatsko

Jezdíte-li do Chorvatska často nebo téměř každý rok a ještě jste nenavštívili jeho hlavní město, Záhřeb (Zagreb), měli byste to určitě napravit. Záhřeb nabízí jiné zážitky než dovolená u moře a přináší především kulturní obohacení. Pokud vás zajímá, jak opravdu žijí dnešní Chorvati, opusťte pláže a vypravte se do jejich téměř milionového hlavního města a pěkného okolí.

Záhřeb je město plné zelených parků a moderních i nově zrekonstruovaných historických budov. Přestože to není bůhvíjak veliká metropole, nachází se zde až překvapivě hodně muzeí a galerií všeho druhu.

Zagreb

Muzeum rozpadlých vztahů

Pokud někoho z vás snad muzea příliš nebaví, jedno zdejší vás rozhodně bavit bude. Muzeum rozpadlých vztahů (Museum of Brooken Relationship) je totiž velice osobní a vychází přímo z našich životů. Jedná se o unikátní sbírku předmětů posbíraných z celého světa, které souvisí s rozchodem s milovanou osobou. Předměty jsou vždy doplněny i o krátký příběh, který se k nešťastnému (nebo někdy nakonec možná šťastnému) rozchodu váže. A je vám určitě jasné, co je na tom nejlepší. Ano, v muzeu máte šanci vystavovat i vy! Nenabádáme vás k tomu, abyste se snad hned rozešli se svou drahou polovičkou, ale když se to třeba náhodou někdy stane…

Ještě bychom mohli zmínit Muzeum naivního umění, ve kterém si můžete prohlédnout díla nejvýznamnějších chorvatských umělců, kteří patří mezi nejžádanější umělce tohoto stylu.

Záhřeb - Muzeum rozpadlých vztahů

Zelený Maksimir a Dinamo Záhřeb

Hlavní části města tvoří Staré město (Gornji Grad), plné starobylých spletitých uliček, a Nové město (Donji Grad), které spojuje kamenná brána. Pak je tu Nový Záhřeb, nejmladší část města. To, čeho si každý všimne hned, je zeleň, která se táhne centrem Záhřebu. Tomuto rozlehlému parku, ve kterém najdete různé veřejné budovy, se říká Zelená podkova, neboť se vine do tvaru U.

Ale tím záhřebské parky nekončí. Tam, kde je umístěno ZOO, se rozprostírá největší park v celé jihovýchodní Evropě, Maksimir. Můžete se tu donekonečna procházet dubovými lesy nebo sedět u břehů romantických jezer. Páni si určitě neodpustí návštěvu stadionu Maksimir, který se nachází hned vedle parku. Stadion, na kterém hraje slavný fotbalový klub Dinamo Záhřeb, pojme více než 35 000 návštěvníků. Pro mnoho Chorvatů je tento FK téměř posvátný, což je patrné i z toho, že je celé město zdobeno graffiti s grafikou klubu.

ČTĚTĚ:   Kde je chorvatská ambasáda v Praze?

Dinamo Zagreb

Romantiku vám však přinese i návštěva místního hřbitova. Nedivte se a běžte se tam podívat. Hřbitov Mirogoj je totiž jedinečný. Ty jeho arkády, aleje a břečťanem porostlé staré zdi doslova berou dech. Je to kouzelné místo, které slouží k věčnému odpočinku významným chorvatským spisovatelům a dalším osobnostem včetně samotného válečného presidenta Tudmana.

Chorvati mají pravděpodobně velice vřelý vztah ke svým umělcům a jiným osobnostem, které dosáhli úspěchu a uznání. Už na první pohled každého praští do očí množství pomníků a památníků, které jsou rozesety po celém městě. A někdy se jedná o opravdu zajímavě a moderně pojaté sochy a sousoší.

Cestování po Zábřehu: kolo je ta správná volba

Ano, jezdit po Záhřebu na kole je super levná záležitost a navíc velká zábava. Po celém městě najdete stojany s koly, jejichž půjčení je velice jednoduché. Půjčíte si kolo na svou platební kartu, přijde vám SMS s pinem na zámek a po vrácení kolo zaplatíte. Záhřeb nemá kopce, takže se na kole dostanete úplně všude.

Záhřeb na kole

Lanovkou na Medvednicu

Severně od Záhřebu se rozprostírá horský masiv (a ChKO) Medvednica se svým vrcholem Sljeme ve výšce 1032 m. Dostat se sem můžete pohodlně lanovkou z centra města, tudíž se jedná o nejlépe dostupné výletní místo u Záhřebu. Je tu pěkná příroda, nádherné výhledy a romantické zříceniny hradu s částečně zrekonstruovanou částí, Medvegrad.

Vypravit se můžete k jezeru Jarun, kolem kterého vede asfaltovaná cesta dlouhá 6 kilometrů, ideální pro jízdu na bruslích. V jezeře se můžete koupat nebo po něm jezdit na lodičce. Večer se zde otevřou noční kluby a bujaré party mohou začít.

Varaždin a Chorvatské Záhoří

Budete-li chtít vyjet mimo Záhřeb, jeďte se podívat na staré barokní město Varaždin, kde můžete poznat stará řemesla a způsob života tehdejších obyvatel. A zajděte na hřbitov i tady. Proč? Protože je to jeden z nejkrásnějších městských hřbitovů v Evropě, který je dnes chráněným přírodním parkem. Zkrátka a dobře, Chorvati si svých zesnulých pravděpodobně velmi váží.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko je nejpopulárnější evropskou destinací v Británii

Navštívit také můžete Chorvatské Záhoří (Hrvatsko Zagorje), které se rozprostírá hned za horou Medvedica, mezi Záhřebem a hranicí se Slovinskem. Najdete tam malebnou přírodu, kouzelné vesničky, domácí vína a původní chorvatskou kuchyni.

Záhřeb - rybí trh

Což takhle dát si štrukle?

Mimochodem, když už jsme zmínili jídlo, zde malý slovníček dobré krmě, na kterou můžete v tomto kraji narazit:

Štrukle – specialita záhorské kuchyně, těsto plněné vejci, smetanou a tvarohem nebo švestkami, bývá vařené nebo zapečené

Záhřebský řízek (Zagrebački odrezak) – telecí maso plněné šunkou a sýrem, uvařené v omáčce ze zeleniny a různého koření

Kachna s omáčkou s „mlincima“ – kachního maso v omáčce z vína, podává se s domácími těstovinami

Samoborská Kremšnita – vyhlášený dezert s krémem a šlehačkou, posypaný cukrem

V Záhřebu je také skvělý rybí a ovocný trh, kde můžete nakupovat všechno čerstvé. Osobně doporučuji navštívit slavný bufet, nejstarší rybí restauraci Mimice, kde si můžete v dopoledních hodinách vychutnat skvěle upravené čerstvé rybí speciality. Mimici najdete kousek od náměstí Ban Jelačić.

Po dobrém jídle dobrou kávu a pak třeba vyrazte do kina. Možná budou dávat nějaký český film.

 

levné apartmány Záhřeb
Ubytování v Záhřebu

Zagreb: nechte se okouzlit hlavním městem
3.5 (70%) 2 hlas[ů]

2 Responses to Zagreb: nechte se okouzlit hlavním městem

  1. Roland Deskas

    Na zagreb chodí 2000, jedine keď tam tam dôjdeme zo splitu, na derby, tak je tam 15000 :))))

  2. Sven Šemovčan

    Krapina, Zabok, Tuheljske Toplice, Krapinske Toplice, Veliki Tabor, Kumrovec, Stubičke Toplice, Gornja Stubica, Marija Bistrica, Pregrada, to nikdo nema zajem navštivit?

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2016, Kategorie : Chorvatsko