Co jste ještě nevěděli o nádherách Plitvických jezer


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je zemí, která všem svým návštěvníkům nabízí slunné pláže, nádherně čisté moře a hlavně úžasnou přírodu. Mezi hlavní klenoty celého Chorvatska patří Plitvická jezera a Národní park, který se okolo nich rozprostírá.

Tento turistický cíl, který určitě stojí za shlédnutí je již notoricky známí a to hlavní díky filmu Poklad na stříbrném jezeře, ve kterém vystupují legendární postavy Vinnetoua a Old Shatterhanda. I přesto však nabízí velké množství zajímavostí, o kterých jste možná ani nevěděli.

Filmová hvězda

Právě film Poklad na stříbrném jezeře Plitvická jezera doslova otevřel celému světu a udělal z nich hvězdu. Před tím, než se ze tento film natáčel, již jezero bylo označeno za národní park ale až po tomto filmu byla tato soustava jezer označena za světové dědictví UNESCO. Ze dne na den se tato jezera otevřela turistům z celé Evropy, kteří sem v hojném počtu začali přijíždět, a to jak turisté ze západu, tak i z východu.
Plitvická jezera velmi rychle podléhala zájmu a proto se Chorvatsko rozhodlo v osmdesátých letech minulého století přebudovat celý park, a zavést zde několik poznávacích okruhů, které turisty provedou napříč celým parkem. V roce 1991 se však tato jezera proměnila z malé oázy klidu na místo krvavé bitvy v rámci Jugoslávské občanské války. Právě zde si tento válečný konflikt vyžádal své vůbec první oběti a dodnes se na některých místech v zemi ukrývají nástražné miny.

Plitvická jezera a jaro

Většina z nás zná plitvická jezera a jejích krásu v letních měsících. Ovšem tento národní park je zde po celý rok a v každém svém ročním období nabízí zcela jinou a unikátní atmosféru. Jarní Plitvická jezera jsou ztělesněním rozpuku a probouzení matky přírody po zimních měsících. V toto roční období zde kvete velké množství endemitických jarniček, které svými drobnými kvítky předpovídají příchod teplých dnů. Ledy povolují a park se zahalí do krásné svěří zeleně. Voda je po zimě nádherně čistá a ledově studená.

ČTĚTĚ:   Nespoutaný Mljet

Plitvická jezera na podzim

plitvická jezeraPostupně, s příchodem léta se park odívá do svého klasického kabátku, který se turistům tak moc líbí, ovšem s příchodem podzimu se místní flora pomalovává válečnými barvami stejně jako hrdinný Apač Vinnetou. Celý park se ponoří do pestrobarevné palety barev a zurčivá voda vodopádů a jezer jen podtrhují tuto malebnou atmosféru.

Plitvická jezera v sevření ledu a mrazu

S příchodem zimy se ráz těchto jezer naprosto proměňuje a z nádherných vodopádů a jezer se stávají úžasné ledopády a naleštěná zrcadla, které stojí za to vidět. Pokud Plitvická jezera navštívíte v zimě, budete si připadat, jako byste navštívili utajené ledové království z některých pohádek.

Zázemí parku

plitviceTím nejlepším na tom všem je to, že Plitvická jezera mají otevřeno po celý rok. V zimě od devíti, do čtyř a v jarních a podzimních měsících od osmi, do šesti a v létě od sedmi ráno, do osmi večer. Vstupné se taktéž liší podle toho, kdy jezera navštívíte. Pokud sem dorazíte v hlavní letní sezónu, zaplatíte 180 kun coby dospělí a 80 kun coby dítě od sedmi do osmnácti let. Děti do sedmi let mají vstup zdarma. V další sezóny se cena vstupného snižuje. Například v zimní sezónu činí vstupné pro dospělého 55 kun a pro děti od sedmi do osmnácti let 35 kun. Přímo v parku máte možnost se hned na několika místech ubytovat, a rovnou si tak vstupenku nechat i prodloužit na další den.

Pokud tedy hledáte tradiční a zároveň však i netradiční kus Chorvatska, jsou pro vás Plitvická jezera jasným cílem výletu, a to v jakémkoliv roční období.


ubytování plitvická jezera
Levné ubytování u Plitvických jezer

Co jste ještě nevěděli o nádherách Plitvických jezer
5 (100%) 1 hlas[ů]

9 Responses to Co jste ještě nevěděli o nádherách Plitvických jezer

 1. Andrea Irglová-Michalczyková

  Byli jsme loni a jedine doporucuji…:-)

 2. Zdenka Rousová

  Ano ,je to nádhera ! 🙂

 3. Jan Ax

  moc hezke, az na ty nekonecne zastupy lidi

 4. Lenka Kovandová

  Já tam byla v září a bylo to na pohodu, lidí tak akorát, počasí super, nádhera 🙂

 5. Roman Cichocki

  Též doporucuji září, opravdu pohoda. Červenec srpen je narvano…

 6. Leoš Machát

  Další zajímavá jezera třeba cestou do Dubrovníku . Červené jezero , Modré jezero http://mapy.cz/turisticka?x=17.2055982&y=43.4512311&z=15

 7. Zdeněk Müller

  Plitvice bomba. Ono skoro celé Chorvatsko je nádherné – je to moje srdeční záležitost.

 8. Petr Ptačník

  je to tam nádhera a už se tam s mámou zase těšíme

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2016, Kategorie : Magazín