Co jste ještě nevěděli o nádherách Plitvických jezer


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je zemí, která všem svým návštěvníkům nabízí slunné pláže, nádherně čisté moře a hlavně úžasnou přírodu. Mezi hlavní klenoty celého Chorvatska patří Plitvická jezera a Národní park, který se okolo nich rozprostírá.

Tento turistický cíl, který určitě stojí za shlédnutí je již notoricky známí a to hlavní díky filmu Poklad na stříbrném jezeře, ve kterém vystupují legendární postavy Vinnetoua a Old Shatterhanda. I přesto však nabízí velké množství zajímavostí, o kterých jste možná ani nevěděli.

Filmová hvězda

Právě film Poklad na stříbrném jezeře Plitvická jezera doslova otevřel celému světu a udělal z nich hvězdu. Před tím, než se ze tento film natáčel, již jezero bylo označeno za národní park ale až po tomto filmu byla tato soustava jezer označena za světové dědictví . Ze dne na den se tato jezera otevřela turistům z celé Evropy, kteří sem v hojném počtu začali přijíždět, a to jak turisté ze západu, tak i z východu.
Plitvická jezera velmi rychle podléhala zájmu a proto se Chorvatsko rozhodlo v osmdesátých letech minulého století přebudovat celý park, a zavést zde několik poznávacích okruhů, které turisty provedou napříč celým parkem. V roce 1991 se však tato jezera proměnila z malé oázy klidu na místo krvavé bitvy v rámci Jugoslávské občanské války. Právě zde si tento válečný konflikt vyžádal své vůbec první oběti a dodnes se na některých místech v zemi ukrývají nástražné miny.

Plitvická jezera a jaro

Většina z nás zná plitvická jezera a jejích krásu v letních měsících. Ovšem tento národní park je zde po celý rok a v každém svém ročním období nabízí zcela jinou a unikátní atmosféru. Jarní Plitvická jezera jsou ztělesněním rozpuku a probouzení matky přírody po zimních měsících. V toto roční období zde kvete velké množství endemitických jarniček, které svými drobnými kvítky předpovídají příchod teplých dnů. Ledy povolují a park se zahalí do krásné svěří zeleně. Voda je po zimě nádherně čistá a ledově studená.

Plitvická jezera na podzim

Co jste ještě nevěděli o nádherách Plitvických jezerPostupně, s příchodem léta se park odívá do svého klasického kabátku, který se turistům tak moc líbí, ovšem s příchodem podzimu se místní flora pomalovává válečnými barvami stejně jako hrdinný Apač Vinnetou. Celý park se ponoří do pestrobarevné palety barev a zurčivá voda vodopádů a jezer jen podtrhují tuto malebnou atmosféru.

Plitvická jezera v sevření ledu a mrazu

S příchodem zimy se ráz těchto jezer naprosto proměňuje a z nádherných vodopádů a jezer se stávají úžasné ledopády a naleštěná zrcadla, které stojí za to vidět. Pokud Plitvická jezera navštívíte v zimě, budete si připadat, jako byste navštívili utajené ledové království z některých pohádek.

Zázemí parku

Co jste ještě nevěděli o nádherách Plitvických jezerTím nejlepším na tom všem je to, že Plitvická jezera mají otevřeno po celý rok. V zimě od devíti, do čtyř a v jarních a podzimních měsících od osmi, do šesti a v létě od sedmi ráno, do osmi večer. Vstupné se taktéž liší podle toho, kdy jezera navštívíte. Pokud sem dorazíte v hlavní letní sezónu, zaplatíte 180 kun coby dospělí a 80 kun coby dítě od sedmi do osmnácti let. Děti do sedmi let mají vstup zdarma. V další sezóny se cena vstupného snižuje. Například v zimní sezónu činí vstupné pro dospělého 55 kun a pro děti od sedmi do osmnácti let 35 kun. Přímo v parku máte možnost se hned na několika místech ubytovat, a rovnou si tak vstupenku nechat i prodloužit na další den.

Pokud tedy hledáte tradiční a zároveň však i netradiční kus Chorvatska, jsou pro vás Plitvická jezera jasným cílem výletu, a to v jakémkoliv roční období.


Co jste ještě nevěděli o nádherách Plitvických jezer
Levné ubytování u Plitvických jezer

Co jste ještě nevěděli o nádherách Plitvických jezer
5 (100%) 1 hlas[ů]

9 Responses to Co jste ještě nevěděli o nádherách Plitvických jezer

 1. Andrea Irglová-Michalczyková

  Byli jsme loni a jedine doporucuji…:-)

 2. Zdenka Rousová

  Ano ,je to nádhera ! 🙂

 3. Jan Ax

  moc hezke, az na ty nekonecne zastupy lidi

 4. Lenka Kovandová

  Já tam byla v září a bylo to na pohodu, lidí tak akorát, počasí super, nádhera 🙂

 5. Roman Cichocki

  Též doporucuji září, opravdu pohoda. Červenec srpen je narvano…

 6. Leoš Machát

  Další zajímavá jezera třeba cestou do . Červené jezero , Modré jezero http://mapy.cz/turisticka?x=17.2055982&y=43.4512311&z=15

 7. Zdeněk Müller

  Plitvice bomba. Ono skoro celé Chorvatsko je nádherné – je to moje srdeční záležitost.

 8. Petr Ptačník

  je to tam nádhera a už se tam s mámou zase těšíme

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2016, Kategorie : Magazín