Po stopách římského impéria v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Památky odkazující na Římskou říši, která se rozkládala také na území Chorvatska, patří mezi ty, které nás nejvíce fascinují. A není to zdaleka jen majestátní Aréna v Pule. Zbytky římských staveb najdete po celé zemi a my vám přinášíme tipy na ty nejzajímavější, které můžete v rámci své dovolené v Chorvatsku navštívit.

Fulfinum Mirine na ostrově Krk

Ostrov Krk je oblíbený u mnoha Čechů. Leží v Kvarnerském zálivu, má nádherné zátoky, čisté moře a spoustu možností na objevování krásných míst. Jedním takovým místem, které nadchne každého milovníka historie a archeologie, je starobylé město Fulfinum Mirine. Komplex v zátoce poblíž obce Njivica a Omisalj byl na ostrově postaven v prvním století našeho letopočtu. Měl sloužit veteránům císařů Flaviovců. Město fungovalo a prosperovalo – byla zde obchodní čtvrť, lázně i hřbitovy. Přestože byla tato lokalita systematicky prozkoumána, má se za to, že zdaleka není starobylé město zcela probádáno a odkryto. I tak však tato návštěva stojí za to.

Archeologické muzeum Narona

Starověké město Narona ve vesnici Vid nedaleko Metkoviće (hraniční přechod mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou) v deltě řeky Neretvy je první archeologické muzeum v Chorvatsku, které bylo postaveno přímo v místě samotného naleziště. Narona bylo druhé největší římské město na chorvatském pobřeží, které bylo založeno ve 4. století p. n. l. Velkého rozmachu dosáhlo ve 2. a 3. století a potom v 7. století, kdy se stalo významným centrem křesťanství. Po nájezdu Avarů a Slovanů přišel pád tohoto do té doby velmi dobře prosperujícího města.

Koncem 20. století se začalo s průzkumem této oblasti, byly zde objeveny zbytky helénistického osídlení a umělecké předměty z doby Římské říše, zbytky staveb, soch, náhrobků. Největším objevem bylo římské fórum. V muzeu Narona jsou vystaveny sochy, které nesou podobu členů vládnoucí císařské rodiny, které před tím, než byly vystaveny tady, procestovaly několik evropských uměleckých institucí pod názvem „Augusteum v Naroně“.

ČTĚTĚ:   Medulin - Istrie

V Naroně stále probíhá archeologický průzkum, neboť odborníci si jsou jisti, že oblast zdaleka neodkryla všechny své historické poklady.

Archeoologický park Andautonia v Scitarjevu

Na opačné straně Chorvatska, na severu poblíž Záhřebu, leží další archeologická oblast. Dnešní vesnice Scitarjevo leží na zbytcích římského města Andautonia, což bylo městské centrum v záhřebském regionu ve starověku. Popisky pocházející z1. až 3. století dokazují, že město mělo prominentní postavení a po 400 let fungovalo jako administrativní, ekonomické, kulturní a náboženské centrum celého regionu. K jeho zničení došlo pravděpodobně během stěhování národů koncem 4. a počátkem 5. století.

Návštěvníci si mohou prohlédnout zachovalé části římského města na ploše 2500 m², doplněné o informace týkající se jednotlivých staveb a budov. Jsou zde k vidění nálezy nástěnných maleb, mozaiky i kamenné prahy, které ukazují na velmi luxusně vybudované stavby. Prohlédnout si můžete dobovou keramiku, skleněné nádoby, lampy, bronzové a stříbrné šperky a další předměty každodenní potřeby, které dokreslují obraz tohoto římského města.

Výkopy také ukazují, že v 1. století před stavbou lázní, byl na stejném místě umístěn městský hřbitov, který byl však zničen záplavou a později novou výstavbou.

Po prohlídce zachované části římského města můžete také navštívit nejvýznamnější kamenné památky v oblasti Andautonie, farní kostel sv. Martina a procházet se současnou vesnicí Scitarjevo, kde se nachází několik typických venkovských statků s dřevěnými domy, které jsou zachovány.

Spojte svou dovolenou s návštěvou některé ze zmíněných archeologických lokalit a obohaťte své znalosti o této nádherné zemi.

 

levné apartmány Krk
Ubytování na Krku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2018, Kategorie : Chorvatsko