Pobytová taxa a přihlašovací povinnost: O co jde?


ubytování Chorvatsko

Při dovolené existují dva pojmy, které vás možná mohou trochu znepokojovat: pobytová taxa a přihlašovací povinnost. Nejedná se však o žádnou složitou věc a v 99 případech ze 100 nebudete muset absolutně nic řešit.

Pobytová taxa

Pobytovou taxu musí platit každý, kdo se ubytuje v turistickém místě v hotelu, penzionu, hostelu, chatě nebo jiném ubytovacím zařízení. Nevyhnete se jí, ani pokud budete pobývat v lázních, v bungalovu v kempu nebo necháte-li se ubytovat na jachtě. Platí se za každou takto strávenou noc.

Jachta

Co se týče plavidla, je v podstatě úplně jedno, kolik lidí na lodi přenocuje, neboť její majitel platí tuto taxu paušálně a to vždy, je-li loď delší než 5 metrů a je-li vybavena lůžky.

Z placené pobytové taxy jsou vyloučeny děti mladší 12 let, osoby s invaliditou 70 % a výše, a to včetně jednoho doprovodu, účastníci výletu, který organizuje škola a také například ti, kteří cestují na osobní lodi v mezinárodní přepravě v případě, že je jejich loď v přístavu nebo kotvišti. Pobytovou taxu nemusí platit ani ti, kteří patří do užší rodiny obyvatele turistického místa.

Výše pobytové taxy se uvádí na faktuře zvlášť a od roku 2018 je v Chorvatsku o něco vyšší než tomu bylo loňský rok. Od 1. ledna 2018 se její výše pohybuje v rozmezí 2,5 až 8 kun na noc. Záleží na tom, v jakém ročním období Chorvatsko navštívíte a také na kategorii ubytovacího zařízení. Jedná se o první změnu ve výši taxy od roku 1999.

Vybrané peníze jdou do cestovního ruchu v konkrétních turistických lokalitách.

Dovolená

Přihlašovací povinnost

Každý turista má navíc povinnost se přihlásit, a to do 48 hodin od překročení chorvatských hranic. Pokud se jako turisté ubytujete v některém z ubytovacích zařízení, udělá toto za vás ten, který vám apartmán pronajímá. V ostatních případech však musíte jít vy sami na policii a přihlásit se individuálně. Pokud to bude váš případ, ponechejte si každopádně doklad o přihlášení, může být po vás vyžadován například při výjezdu ze země.

ČTĚTĚ:   Na Cres a Lošinj – Deník: den 10. až 13.

Také pokud jedete k někomu na návštěvu, musí vás dotyčný nahlásit, a to do 24 hodin od vstupu na chorvatské území nebo od změny adresy předchozího ubytování. Doklad si opět ponechejte, vyhnete se zbytečnému a někdy komplikovanému vysvětlování.

Tak už máte vybranou svou letošní cílovou destinaci? Nenechte se pobytovými taxami ani přihlašovací povinností nijak stresovat. Ve většině případech jedete na dovolenou do ubytovacího zařízení, kde se o toto všechno podle zákona musí postarat jeho majitelé nebo příslušní pracovníci.

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2018, Kategorie : Chorvatsko