Počty turistů v Chorvatsku za minulý rok


ubytování Chorvatsko

Podle oficiálních statistik přijelo do Chorvatska 10,9 milionu turistů. Z tohoto celkového počtu připadá na turisty ze zahraničí 9,3 milionu (85 %) a podstatně menší část na domácí turisty (1,6 milionu, tedy 15 %). Domácí i zahraniční turisté uskutečnili 56,3 milionu noclehů ve všech typech ubytovacích zařízení, z čehož lze spočítat průměrných 5 noclehů na jednoho turistu.

Jako každoročně nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa (1,58 milionu, o 2 % víc než v roce 2008). Následují Italové (1,20 milionu, o 3 % víc než v roce 2008), Slovinci (1,01 milionu, o 3 % méně než v roce 2008), Rakušané (882 tisíc, o 2 % méně než v roce 2008) a na pátém místě jsou turisté z Česka (607 tisíc). Další místa obsadili Poláci, Francouzi, Maďaři, Nizozemci, Slováci atd.

Počet turistů z Česka se po velkém skoku v roce 2007, kdy se zvýšil o téměř 13 % na 669 tisíc, opět snížil, a to o více než 2 % v porovnání s předchozím rokem. Turisté z Česka uskutečnili téměř 4 miliony noclehů při průměrném počtu 6,6 noclehu na jednoho turistu.

Chorvatsko

Rozdělíme-li zahraniční turisty na ty, kteří přijeli individuálně a ty, kteří přijeli organizovaně přes cestovní kanceláře, jasně vedli i v loňském roce individuální turisté (6,2 milionu) před organizovanými (3,2 milionu). K tomu v České republice dopomohl také největší katalog soukromého ubytování v Chorvatsku s kontakty přímo na majitele a bez provize zprostředkovatelům fungující na příznačné adrese www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz

Podle typu ubytování se nejvíce turistů ubytovalo v hotelech, hotelových apartmánech a komplexech (4,5 milionu), v soukromí (2,6 milionu), v kempech (2 miliony) a v marinách (664 tisíc). Hotely však uskutečnili méně noclehů než v soukromí – průměrný počet noclehů v hotelech činil 3,6 na jednoho turistu, v soukromí pak 7,2 noclehů. Nárůst počtu turistů i počtu přenocování zaznamenaly pouze levnější typy ubytování: kempech se ubytovalo o 5 % více turistů a v soukromí o necelá 3 % více turistů. Velký pokles v počtu turistů nastal u hotelového ubytování – o téměř 14 % a k podobnému snížení došlo i v počtu přenocování, zatímco soukromé apartmány v Chorvatsku si sezónu pochvalovali.

ČTĚTĚ:   Úsek Djakovo - Osijek na dálnici A5 je v provozu

Nejvíce turistů zavítalo do Istrijského regionu (2,8 milionu), na Kvarner (2,2 milionu), Splitského regionu jižní Dalmácie (1,7 milionu), Zadarského regionu (1 milion), Dubrovnického regionu (957 tisíc) a Šibenického regionu (747 tisíc).

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska