Pokořte Sinjal, nejvyšší horu Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Pokud chcete v Chorvatsku zažít něco nezapomenutelného a nechcete se jen válet na pláži či potápět, vyzkoušejte turistiku a pokořte nejvyšší horu Chorvatska Sinjal, jejíž vrchol sahá až do výšky 1 831 m. n. m.

 

Hora se nachází na jihovýchodě při hranicích s Bosnou a Hercegovinou v souvislém pásu pohoří nazvaném Dinárské hory, přesněji v pohoří Dinara. Na vrcholu na vás čeká nejen krásný výhled, ale také betonový hranol s nakreslenou vlajkou Chorvatska, vrcholovou knihou ve schránce a s razítkem.

Odkud vyrazit?

Na Sinjal se lze dostat celkem ze dvou stran, a to z jihozápadu a z jihovýchodu. Z jihozápadu z městečka Knin vede silnice až do osady Guge, odkud se táhne stezka z drcené kameniny až na Markov grob ve výšce 800 m. n. m. Odtud se vydejte po značené cestě k horské chatě Brezovac a následně na vrchol, jehož zdolání vám bude trvat přibližně tři hodiny chůze. Celá cesta vede po severních svazích, podchází dva vrcholy (Pitomi vrh a Bukvin vrh) a vystupuje až na samotný vrchol Sinjalu.

Sinjal

Pokud se rozhodnete pro výstup z druhé strany, připravte se na větší převýšení. Začátek je v obci Glavaš, která se rozkládá ve výšce 580 m. n. m. Následně můžete zahájit výstup, který zabere přibližně čtyři hodiny a překonáte během něj převýšení až 1 250 m. Odpočinout si můžete v „chaloupce“ Martinova košara.

Co ještě vidět v okolí?

Pokud jste si po náročném výstupu patřičně odpočinuli a chcete poznávat ještě zdejší okolí, rozhodně nevynechejte zříceninu středověké pevnosti Gradina Gladaš, nedalekou volně přístupnou jeskyni a například okolí řeky Krka.

park Krka

To ukrývá nádherné vodopády i stejnojmenný národní park, který vás svou kouzelnou přírodou jistě zaujme. Kam se tedy letos vydáte vy? Vstříc dobrodružství v podobě turistiky či zvolíte opět slunění na pláži? Vybírejte pečlivě, Chorvatsko má v oblasti turistiky opravdu co nabídnout.

ČTĚTĚ:   Nejlepší pobyt v Chorvatsku a jak si ho užít

ubytování Zadar
Levné apartmány v Zadaru

Pokořte Sinjal, nejvyšší horu Chorvatska
4.7 (93.33%) 3 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2015, Kategorie : Magazín