Přeplněný Dubrovník! Turisty čekají další omezení


ubytování Chorvatsko

Dubrovník je bezpochyby nejnavštěvovanější město v Chorvatsku. Jeho krása je nesporná a jak všichni vědí, zájem o toto místo stoupl díky seriálu Hra o trůny, který se tu natáčel. Loňský rok se nesl v duchu turistické přeplněnosti a totéž se očekává v roce 2020. Město začalo bojovat s přílišným přílivem turistů, který je již neudržitelný. Došlo to až tak daleko, že vzniklo omezení v počtu návštěvníků, kteří se najednou mohou zdržovat v historickém centru a místním obyvatelům je doporučováno určité hodiny raději zůstávat v bezpečí svých domovů.

Není to jen Dubrovník, ale stejnému problému, které s sebou nese moderní turismus, čelily také Benátky, Amsterdam nebo Barcelona. Starosta města Dubrovník Mato Franković však proti tzv. „overturismu“ minulý rok začal bojovat. Nechal zavřít 80 % stánků se suvenýry a omezil plavbu výletních lodí na dvě denně. V listopadu 2019 navrhl také zákaz vzniku nových restaurací a budování větších předzahrádek. V roce 2020 v tom hodlá pokračovat.

Co bude nově zakázáno nebo omezeno?

Na rok 2020 jsou připravena další omezení a pravidla, která by měla začít platit. Jak konkrétně chce město bojovat s turismem, aby si lidé mohli opět užívat krásu města bez toho, aniž by několikrát denně uvízli v pěší zácpě?

Mezi novými pravidly je zahrnuto zavedení pevného počtu předem rezervovaných míst pro turistické autobusy, aby nedošlo k přeplnění. V rušných dnech si město vyhrazuje právo místa přesouvat, aby se vytvořilo více prostoru a Dubrovník mohl více dýchat. Budou také zavedeny poplatky pro autobusy a od roku 2020 se kyvadlové výletní autobusy převážející turisty z přístavu do města nahradí autobusy městské veřejné dopravy.

Město také omezuje trh s ubytováním prostřednictvím Airbnb s tím, že bude zdvojnásobena jednodenní daň z bytů, kterou platí vlastníci. Bude činit 1500 kun za rok. Kdo tedy toto ubytování využívá, musí počítat s tím, že bude dražší, aby se daň zohlednila.

ČTĚTĚ:   Srovnání asistenčních služeb pojišťoven při cestě do Chorvatska

Franković tvrdí, že je důležité, aby poskytovatelé turistických služeb(ať už výletní linky nebo cestovní kanceláře) s městem spolupracovali, než aby byli proti. „Když něco děláte pro omezení turismu, musíte být opatrní, protože cestovní ruch je velmi zranitelný a může se udělat spousta chyb.“

 

levné apartmány Dubrovník
Ubytování v Dubrovníku

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2020, Kategorie : Chorvatsko