Přímořské letovisko – Karlobag


ubytování Chorvatsko

Město Karlobag leží na pobřeží Jaderského moře, v Podvelebitské oblasti. Jde o známé přímořské letovisko, kde rekreanti najdou zejména klid, ale i historii, přírodu a samozřejmě moře a slunce.

Poloha a doprava

Karlobag je vzdálen od Splitu 157 km jihovýchodně, 100 km severozápadně, 25 km západně od Gospiče. Městem prochází Jaderská silnice D8 (E65), nejsnazší spojení je ale z dálnice A1 od exitu 12 přes Gospič 46 km. Tato cesta vede právě přes Velebity a je velmi romantická.

Historie

Za doby Říma zde stála osada Vegium s vojenským, dopravním a obchodním významem. Ve 4. až 5. století osadu zničili Gótové, obyvatelé uprchl do Pagu. V 7. století Chorvaté postavili novou osadu na západ od římského města, nazvanou Skrisa. Za časů chorvatského krále Zvonimira oblast patřila pod biskupství v Rabu. V roce 1251 se osada připomíná jako Scrissa a patřila staré chorvatské rodině Tugomirićů a pak princi Kurjakovićovi. V roce 1387 se uvádí jako Bag, v 15.století to bylo panství královské. Roku 1525 Turci napadli město, spálili ho a obyvatele odvlekli do otroctví. Roku 1574 bylo město obnoveno, v roce 1580 se poprvé uvádí jako Karlobag podle arcivévody Karla, který se zasloužil o obnovu města.

Po odeznění tureckého nebezpečí se město dostalo pod Rakousko, roku 1710 byl založen kapucínský klášter s kostelem. Podle jedné teorie zdejší kapucíni založili město Gospić. Karlobagu byla roku 1757 udělena městská práva.

Památky

Kapucínský klášter je nejdůležitější kulturní památkou ve městě, nabízí výstavu starých obrazů, ale i sbírku církevního umění, archiv a knihovnu. Další kostely se většinou datují do 17. a 18. století, kostel Panny Marie Bolestné a farní kostel sv. Josefa z roku 1713 se zajímavým obrazem „Poslední večeře“ od neznámého autora.. Na kopci nad městem jsou zříceniny středověkého hradu s názvem Fortica a barokní kostel sv. Karla Boromejského z roku 1776, postavený na místě staršího kostela z roku 1615. Spojenecké bombardování v roce 1943 těžce tento kostel poškodilo a v roce 1958 byly zbytky odstraněny až na ochrannou věž.

ČTĚTĚ:   Chorvatská lidová kultura

4846083404_1831897759_z

Cestovní ruch

Území Velebitu nad Karlobagem bylo prohlášeno světovou biosférickou rezervací, která změnila toto město v atraktivní středisko s možností kombinace dovolené u moře s horskou turistikou. Zdejší pláže mají tradici do roku 1920, kdy byl zřízeny. V roce 1985 byl postaven v Karlobagu hotel Zagreb. Dnes se Karlobag s okolními oblastmi Ribarica, Cesarica, Lukovo, Baric Draga a Baske Ostarije vyvinul do významného rekreačního centra, nabízí nedotčenou přírodu a čisté moře, ale také gastronomické požitky ze Středomoří a kontinentální ve „velebitském duchu“.

Většina malých obchodů se soustřeďuje do bezprostřední blízkosti přístavu, krámky se suvenýry najdeme víc v centru města.

Město má pláže podél pobřeží nově upravené, většinou zde najdete betonová mola s upravenými vstupy do vody. Zdejší riviéra je dlouhá 42 km. Letovisko Karlobag nabízí také dobré podmínky pro všechny druhy vodních sportů. Přístav je vystaven západním větrům, ale částečně chráněno před větry. Plavidla mohou zakotvit u dvou přístavních mol v hloubce 3 m, zatímco lodě s malým ponorem kotví u přístavní hráze. K ubytování zde najdeme např. hotel Horizont, apartmány Paola, Liza, Ribarica a mnoho dalších.

ubytování Karlobag
Levné apartmány v Karlobagu

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2015, Kategorie : Magazín