Přírodní park Lonjsko Polje vás vezme za srdce


ubytování Chorvatsko

Není s podivem, že návštěvnost přírodních rezervací, parků a přírody obecně tento rok vzrostla. Lidé se tolik nehrnuli do turisticky známých a hojně navštěvovaných míst, kde je spousta lidí, ale spíše vyhledávali klid a relativní samotu v přírodě. A stejné to bylo i v Chorvatsku. Pokud jste si tuto zemi zamilovali, přinášíme vám tip na jeden přírodní park. Možná ho vůbec neznáte, přestože si myslíte, že máte tuto zemi projetou křížem krážem.

Přírodní park Lonjsko Polje si pozornost rozhodně zaslouží!

Každý zná Plitvice, Krka, Kornati. Když ne osobně, tak určitě z našeho webu nebo z jiných článků. Jedná se o notoricky známé národní parky Chorvatska, které za normální situace každoročně navštěvují statisíce turistů.

Jihovýchodně od Záhřebu u hranic s Bosnou a Hercegovinou najdete ale další skvost chorvatské přírody, který je tak trochu mimo turistické cíle. A proč tomu tak je? Neleží u moře a celá oblast je tak trochu stranou všech turistických cest. My vám ale návštěvu tohoto místa každopádně doporučujeme, a to klidně teď na podzim. Vítejte v přírodním parku Lonjsko Polje.

Lonjsko Polje a jeho jedinečnost

Výlet do této oblasti Chorvatska je balzámem pro duši. Může za to překrásná příroda, která ještě není tolik poznamenaná moderním turismem.

Jedná se o největší chráněný mokřad a přírodní rezervaci v této zemi a zároveň je to jeden z největších dochovaných mokřadů světového významu v Evropě. Má rozlohu přes 500 km² a rozprostírá se v údolí řeky Sávy. Spatříte tu vodní hladinu porostlou lekníny, v okolí můžete procházet starými dubovými lesy, které dodávají místu punc důležitosti. Při procházce tady dokonalý klid a ticho pro přemýšlení a relaxaci.

Vesnice Čigoć – tam, kde čápi dávají dobrou noc

Dokonalé odreagování a zklidnění mysli vám může přinést pozorování ptáků, kterých napočítáte na 250 druhů. Že jste dlouho neviděli čápi? Tady je jich víc než dost! Svá hnízda si staví na střechách romantických dřevěných chalup a dokonce tu najdete i první evropskou „čapí vesnici“. Jmenuje se Čigoć a svým titulem se pyšní od roku 1994. Obec je obklopena loukami, pastvinami a rybníky. Čápi tu mají spoustu potravy pro sebe i svá mláďata, a proto je nic nenutí k tomu, aby odsud odletěli. Žijí tu na střechách lidských obydlí snad od nepaměti.

ČTĚTĚ:   Štědrý den Zorana Horvata

Architektonická krása ve vesnici Krapje

V oblasti Lonjsko Polje leží ještě jedna velmi pozoruhodná vesnice. Domy ve vesničce Krapje stále odráží původní architekturu. Čeká vás tu úžasný pohled na překrásnou tradiční výzdobu na dřevěných domech, a to celé zasazené v malebném prostředí. V tradičním duchu se nese i architektura kostela, mlýna, taverny, fary nebo hasičské zbrojnice.

V celé oblasti máte na výběr ze 3 hlavních pěších túr, která vás zavedou na ta nejkrásnější přístupná místa. Jedna začíná ve vesnici Čigoć, druhá ve vesnici Krapje a třetí ve vesnici s názvem Piljenice.

Kromě procházek si můžete oblast projet také na kole. Není nijak kopcovitá, takže je ideální i pro rodinné výlety. Kola se tu dají také půjčit a najdete tu celkem 7 cyklotras.

Je tu také možnost organizovaného výletu lodí, která vás vezme na místa, kam se suchou nohou v žádném případě nedostanete.

Nalákali jsme vás? Stavte se tady při vaší příští cestě do Chorvatska a my vám garantujeme, že nebudete času stráveného tady litovat!

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2020, Kategorie : Chorvatsko