Důležitý tunel pro Makarskou riviéru byl probourán


ubytování Chorvatsko

Čtyřkilometrový tunel Sveti Ilija pohořím Biokovo, jehož stavba byla zahájena 25. března 2008 měl být původně dokončen již v době, kdy byl otevřen další úsek dálnice z Šestanovce do Ploče. Průraz z jižní strany bly dokončen již před půl rokem ale kvůly nevyřešeným vlastnickoprávním sporům práce na jižním vstupu začali až v lednu roku 2009. Dnešním dnem 22.1.2010 byly konečně spojené obě části tunelu a turisté mířící na Makarskou riviéru se mohou brzy těšit na o něco pohodlnější cestu do svých oblíbených apartmánů.

Tunel Ilija Biokovo

Tunel Ilija Biokovo

Tunel Sv. Ilija o délce 4045 metrů ústí na pobřeží u Bastu nad letoviskem Baška Voda a na Jadranskou magistrálu se napojí u Promajny. Tento tunel  bude mít význam nejen pro odlehlé vnitrozemské oblasti jako impuls rozvoje, ale zejména pro turisty, kteří se podstatně snadněji dostanou od dálnice do pobřežních letovisek na Makarské riviéře.

Počítá se s vybudováním 10 kilometrů přístupových cest na obou stranách Biokova, ale v tuto chvíli je na to nedostatek financí. Pokud však vše dopadne dobře a zafunguje dalmátská lobby tunel bude otevřen v roce 2010.

Až do otevření tunelu zůstane stále nejrychlejší variantou cesty na Makarskou riviéru a do trajektových přístavů Makarská (trajekt na ostrov Brač) a Drvenik (trajekty na Hvar a na Korčulu) sjet z dálnice v Šestanovci.

aktualizace 23.01.2010: podle nově dostupných informací se oficiálně ve státním plánu počítá se zprovozněním tunelu až v roce 2012, jelikož na tento ani na další rok nejsou v rozpočtu vyčleněné vůbec žádné peníze na tuto stavbu a počítá se pouze s penězi na dokončení tunelu a jeho konzervaci. Do tohoto jednání vstupuje teď správní oblast (Splitsko-dalmatinska županija), která slibuje vlastní peníze na dokončení všech přístupových cest, takže je v tuto chvílí stále nejasná budoucnost této stavby a rychlejšího přístupu na Makarskou riviéru.

ČTĚTĚ:   Podmořský svět chorvatského Jadranu na mobilu
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska