Procházka nádherným městem Stari Grad, Hvar


ubytování Chorvatsko

Dalmátský ostrov Hvar patří mezi ty nejnavštěvovanější v celém Chorvatsku. Jedním z nejmalebnějších měst na ostrově je bezesporu Stari Grad, považovaný historiky za nejstarší město Chorvatska. Přinášíme vám tipy na to, jak si v něm užít den či dva a neminout to nejlepší.

Historie delší než 2000 let

V roce 384 p. n. l. se v Trakii narodil řecký filozof Aristoteles a v tentýž rok se Řekové z ostrova Paros v Egejském moři usadili na ostrově Hvar a nazvali ho Pharos. Starobylé město Stari Grad se díky své velmi výhodné poloze stalo bezpečným přístavem pro námořníky, kteří byli vítání na hlavní promenádě. Potom přišli Římané a po nich Benátčané, kteří tu všichni zanechali své stopy.

Nyní před sebou vidíme ostrov plný tradic a kulturního děditství, čehož si nemohla nevšimnout organizace UNESCO. Na tomto seznamu je Stari Grad zapsaný od roku 2008.

Hvar Stari Grad

Starobylá kráska ostrova stojí za návštěvu i slavným osobnostem

Zatímco centrum obchodu a nočního života na ostrově je koncentrováno do hlavního města ostrova – Hvaru, Stari Grad zůstává starobylou kráskou ostrova, kam každý rád jezdí. Město je umístěno v zátoce, která je každým dnem navštěvovaná lidmi připlouvajícími na svých člunech a jachtách a buďte si jistí, že to jsou i lidé slavných jmen jako třeba Bono Vox, Demi Moor nebo Tom Cruise.

Historie, která se k městu vážu déle než 2000 let, v něm zanechala spoustu krásných památek, a to jak v samotném centru města, tak i na okraji. Udělejte si čas na jejich prozkoumání. Pokud nebudete na ostrově ubytovaní, dostanete se sem trajektem z pobřežního města Split. Přemýšlíte-li o ubytování, vyberte si apartmán v severní části města pod kopcem Glavice, odkud je překrásný výhled na zátoku Stari Grad.

ČTĚTĚ:   Do Chorvatska letecky

Město má i nádherné okolí, je obklopeno borovicemi a ochlazováno letním větrem, mistrálem, kterému jsou obyvatelé i návštěvníci vděční za příjemné noci.

Navštivte muzeum i dům slavného básníka

Svou procházku začněte třeba rovnou na tom nejkrásnějším místě – Škor. Je to malé náměstí ve stylu baroka, které leží ve východní části starého města. Název pochází z doby, kdy ještě k náměstí zasahovalo moře a Škor byl název tehdejší loděnice.

Za návštěvu stojí Muzeum Stari Grad v nádherné budově zvané palác Biankini, původní novorenezanční rodinný dům bratří Biankini z roku 1896. Uvnitř si můžete prohlédnout zachovanou dekoraci z doby, kdy byl palác postaven, v zahradě stojí stoletý strom Deodar Cedar pocházející ze stejného období jako budova sama. V muzejních sbírkách nahlédnete do starých příběhů městečka Stari Grad. Jedním z nich je i příběh o potopení obchodní lodi plné amfor, která se ve 4. a 5. století plavila ze severní Afriky do Phary.

Nejslavnější budovou je dům známého chorvatského básníka. Petar Hektorović Tvrdalj žil v letech 1487 – 1572 a stavěl svůj slavný dům po celý život. Měl pro něj stejný význam jako jeho literární dílo. Pomocí něj realizoval svoji představu o mikrokosmu – malý uzavřený svět, kde mají všechny božské bytosti prostor k životu.

Stari Grad

Kouzla města se odhalí především navečer, kdy se začíná stmívat a rozsvěcují se okna obydlí i restaurací a pouliční osvětlení.

V tradičních chorvatských restauracích zvaných „konoba“ můžete ochutnat úžasnou místní kuchyni. Mezi tradiční pokrmy patří Pasticada, peka z chobotnic nebo hovězího, pečené jehněčí, salát z mořských plodů, rizoto a samozřejmě čerstvé mořské ryby. Osvěžení sklenkou vína nebo dobrým koktejlem v baru la Gitana u zátoky je ideální tečkou za krásným dnem.

Pokud se ve městě zdržíte delší dobu, naplánujte si výlet za brány města. Hodinu až dvě dlouhou procházkou prozkoumáte pole, které řešili ve 4. století p. n. l. řečtí kolonisté a jsou také od roku 2008 na seznamu UNESCO.

ČTĚTĚ:   Nakupujte v chorvatských supermarketech, víte v jakých?

Stari Grad, Hvar

 

levné apartmány Hvar
Ubytování na Hvaru

Procházka nádherným městem Stari Grad, Hvar
5 (100%) 1 hlas[ů]

One Response to Procházka nádherným městem Stari Grad, Hvar

  1. Gita Norková

    Taky jsem se tam prochazela…..

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2018, Kategorie : Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split