Prozkoumejte město Hvar


ubytování Chorvatsko

Hvar je hlavní město stejnojmenného ostrova v Dalmácii. Světoznámé městečko má přibližně čtyři tisíce obyvatel. Atraktivní lokalita je častým cílem turistů, Hvar nabízí vedle historických památek především nádherná místa ke koupání.

7

Významné památky:

 

Katedrála sv. Štěpána (Sveti Stjepan) na náměstí – přístupná je v ní i klenotnice, plná pokladů

Biskupské muzeum

Letohrádek Hanibala Luciće

Archeologická sbírka a lapidárium Dr. Grgy Novaka

Umělecká sbírka Hanibala Luciće

Galerie moderního umění Arsenal (původně opravna válečných lodí)

 

Město se Hvar se pyšní tím, že se zde v roce 1612 hrálo, poprvé v celé Evropě, veřejně divadlo.

 

Pevnost Španjol (Španjolska tvrdava, Fortica):

 

Je dominantou města (tyčí se na skále severně od jeho středu). Na místě Španjolu existovala původně antická osada, Benátčané zde v 16. století začali stavět hrad a španělští stavitelé vztyčili hradby pevnosti. Pevnost měla čtyři okrouhlé bastiony, centrální věž, skladiště střelného prachu, kapli sv. Jiří a malou vodní nádrž s pitnou vodou.

V roce 1571 pevnost ochránila obyvatele Hvaru před útočícími Turky. Město bylo sice vydrancováno a spáleno, ale všichni místní turecký nájezd přežili. V roce 1579 se zde odehrálo další drama: do pevnosti uhodil blek a zažehl uskladněný střelný prach, který rozmetal stavbu po okolí. Španjol chátral až do roku 1971, kdy se začalo s rekonstrukcí. V současnosti můžete v opravené pevnosti navštívit Muzeum podmořské archeologie a občerstvit se ve výletní restauraci. Z osmdesáti osmi metrů nad hladinou moře je nádherný výhled na město, zátoku s přístavem a Paklené ostrovy. Je to jeden z nejkrásnějších a nejtypičtějších výhledů v celém Chorvatsku.

 

Paklené ostrovy (Pakleni otoci):

 

Je soustava malých i větších ostrůvků jihozápadně od města. Název Paklené ostrovy je odvozen od borovicové smůly zvané paklina, která se zde používala k utěsňování lodí. Největší ostrov souostroví je Svatý Klement (Svati Klement).

 

Koupání

 

Hlavní městskou pláž najdete na Hvaru západně od středu města. Většina pláží je oblázkových, často doplněných betonovými panely pro příjemnější ležení a slunění.


ubytování Hvar
Levné apartmány na Hvaru


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Magazín