Prozkoumejte město Hvar


ubytování Chorvatsko

Hvar je hlavní město stejnojmenného ostrova v Dalmácii. Světoznámé městečko má přibližně čtyři tisíce obyvatel. Atraktivní lokalita je častým cílem turistů, Hvar nabízí vedle historických památek především nádherná místa ke koupání.

7

Významné památky:

 

Katedrála sv. Štěpána (Sveti Stjepan) na náměstí – přístupná je v ní i klenotnice, plná pokladů

Biskupské muzeum

Letohrádek Hanibala Luciće

Archeologická sbírka a lapidárium Dr. Grgy Novaka

Umělecká sbírka Hanibala Luciće

Galerie moderního umění Arsenal (původně opravna válečných lodí)

 

Město se Hvar se pyšní tím, že se zde v roce 1612 hrálo, poprvé v celé Evropě, veřejně divadlo.

 

Pevnost Španjol (Španjolska tvrdava, Fortica):

 

Je dominantou města (tyčí se na skále severně od jeho středu). Na místě Španjolu existovala původně antická osada, Benátčané zde v 16. století začali stavět hrad a španělští stavitelé vztyčili hradby pevnosti. Pevnost měla čtyři okrouhlé bastiony, centrální věž, skladiště střelného prachu, kapli sv. Jiří a malou vodní nádrž s pitnou vodou.

V roce 1571 pevnost ochránila obyvatele Hvaru před útočícími Turky. Město bylo sice vydrancováno a spáleno, ale všichni místní turecký nájezd přežili. V roce 1579 se zde odehrálo další drama: do pevnosti uhodil blek a zažehl uskladněný střelný prach, který rozmetal stavbu po okolí. Španjol chátral až do roku 1971, kdy se začalo s rekonstrukcí. V současnosti můžete v opravené pevnosti navštívit Muzeum podmořské archeologie a občerstvit se ve výletní restauraci. Z osmdesáti osmi metrů nad hladinou moře je nádherný výhled na město, zátoku s přístavem a Paklené ostrovy. Je to jeden z nejkrásnějších a nejtypičtějších výhledů v celém Chorvatsku.

 

Paklené ostrovy (Pakleni otoci):

 

Je soustava malých i větších ostrůvků jihozápadně od města. Název Paklené ostrovy je odvozen od borovicové smůly zvané paklina, která se zde používala k utěsňování lodí. Největší ostrov souostroví je Svatý Klement (Svati Klement).

ČTĚTĚ:   Plitvice – Plitvická jezera mezi deseti nejhezčími na světě

 

Koupání

 

Hlavní městskou pláž najdete na Hvaru západně od středu města. Většina pláží je oblázkových, často doplněných betonovými panely pro příjemnější ležení a slunění.


ubytování Hvar
Levné apartmány na Hvaru


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Magazín