Rab – rozmanitý ostrov s historickým dědictvím


ubytování Chorvatsko

Ostrov Rab je součástí souostroví v Kvarnerském zálivu na severu Jadranu. Je dlouhý 22 kilometrů a široký 3 až 10 kilometrů. Kromě města Rabu se na ostrově nachází ještě sedm malých osad: Barbat, Banjol, Palit, Kampor, Mundanije, Supetarska Draga a Lopar.

K ostrovu Rab patří i řada ostrůvků, 27 útesů a hřebenů, které ho obklopují a příspívají k jeho kráse: ostrůvek Lukovac, neobydlené ostrovy Dolin, Sv. Grgur, Sv. Juraj, Veli a Mali Laganj, Trstenik, Veli a Mali Dolfin, Goli ostrov a další. Protože je ostrov Rab chráněn kopcem Kamenjakem před větrem bórou, zdejší teplota se skoro nikdy nesníží pod nulu. Rab je ostrovem slunce, bylo zde naměřeno 2470 slunných hodin v roce.

ostrov Rab

ostrov Rab

O ostrově Rabu psal již ve 4. století před Kristem řecký geograf Pseudo Skilax a v antické době ho zmínil Plinius Starší – Rab se tehdy jmenoval Arba. Základy rabských městských hradeb na Kaldanci, což je nejstarší část Rabu, pocházejí již z 1. století, z doby císaře Oktaviána Augusta.

Když pojedete trajektem z Jablance do přístavu Mišnjaku na ostrově Rabu, nejdříve uvidíte kamenitou část ostrova. Zdá se, že tady žádný život neexistuje, jenom holé kamení.

Po krátké jízdě z přístavu Mišnjak se krajina pomalu změní, kamení vystřídá bujná mediteránní vegetace, lesy dubů, cesmínových dubů, borovic a cypřišů. Kromě mnoha menších i větších parků je největším zdrojem zeleně v Rabu městský park Komrčar, jeden z nejhezčích parků na Jadranu.
Město Rab je kulturním a historickým střediskem ostrova a má dlouhé dějiny.

Zmínka o něm pochází již z desátého roku před naším letopočtem a nachází se v jednom starořímského dokumentu, kterým tehdejší císař Oktavián Augustus dal městu status municipia a samostatnost. Rab získal i vzácný, čestný epitet Felix (sťastné), což znamená, že již tehdy bylo rozvinutým, civilizovaným městem. Stará část města je obehnána středověkými hradbami z tesaného kamene, vystavěnými již ve 12.a 13. století, které ho z větší části obklopují i dnes. Starému městu vévodí čtyři zvonice a četné kostely. Jednou z nejvýznamnějších rabských památek je kostel sv. Marie ze 12. století (bývalá biskupská bazilika). Zvonice této baziliky ze 12. století je dál od kostela, vévodí městu a patří k nejhezčím stavbám pozdní romaniky v Chorvatsku.

ČTĚTĚ:   Národní parky v Chorvatsku stojí za návštěvu

Pro hosty je na ostrově Rab připraveno velmi kvalitní ubytování v sedmi hotelech, jednom kempingu, četných penziónech, vilách, apartmánech, pokojích v soukromých domech. Jsou zde i dvě maríny. Levné ubytování s můžete zajistit například na stránkách www.UvCH.cz
Krajina na Rabu je pohádkově rozmanitá, jsou zde různé překrásné pláže, ve městě Rabu na vás čeká mnoho krásných památek a dlouhé, příjemné promenády. Rabu má již 120 let dlouhou tradici turistického ruchu.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2010, Kategorie : Chorvatsko